Ana SayfaTeknoloji Haberleri28 Aralık 2024'ten itibaren AB'de satılan cihazlar için USB Type-C zorunlu

28 Aralık 2024’ten itibaren AB’de satılan cihazlar için USB Type-C zorunlu

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

AB, yeni ‘Ortak Şarj’ direktifini Resmi Gazetesinde yayınladı ve bununla nihayet yürürlüğe girdiği tarihi alıyoruz. 28 Aralık 2024‘ten itibaren, AB’de satılan her telefon, tablet, kamera, kulaklık ve kulakiçi kulaklık, mikrofonlu kulaklık, avuçiçi video oyun konsolu, taşınabilir hoparlör, e-okuyucu, klavye, fare ve taşınabilir navigasyon sisteminin bir USB C Tipi bağlantı noktası. Şarj 15 W’tan yüksekse, USB Güç Dağıtımını da dahil etmek gerekir.

Medya, yasanın yalnızca bir fikir olduğundan beri geniş çapta bildirdiği gibi, bu açıkça Apple’ı etkileyecek, ancak sadece Apple’ı değil – diğer cihaz üreticilerinin, ürünlerini 15W’ın üzerinde şarj etmeleri durumunda USB-PD uyumluluğunu sağlamak zorunda kalacaklar. Ek olarak, bu yönerge yalnızca kablolu şarjı kapsıyor, bu nedenle Apple, şarj bağlantı noktasını iPhone’larından tamamen çıkarmaya karar verebilir ve yalnızca kablosuz şarja güvenebilir. Bu, onu bu düzenlemeleri ihlal ettiği anlamına gelmez ve bu, şimdiden birçok kez söylentiye konu olan bir hareket.

28 Nisan 2026‘dan itibaren USB Type-C kullanımına ilişkin aynı hükümler dizüstü bilgisayarlar için de geçerli olacak. Bir sonraki adım, AB üye devletlerinin 28 Aralık 2023 tarihine kadar bu direktife uymak için gerekli kanunları, yönetmelikleri ve idari hükümleri kabul etmesi ve yayınlamasıdır.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakGsmarena

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz