Ana SayfaTeknoloji HaberleriAB kendi uydu internet hizmetini kuruyor

AB kendi uydu internet hizmetini kuruyor

Yabancı tedarikçilere bağımlılığın azaltılması, Avrupa'nın dijitalleşmesinin anahtarıdır.

-

OnePlus, iki yeni PC monitörünü duyurdu

OnePlus, 12 Aralık'ta Hindistan'da iki yeni oyun monitörünü piyasaya süreceğini duyurdu.İki modelden biri, 27 inçlik...

AB, uzay ve iletişim sektörlerini geliştirirken yabancı tedarikçilere bağımlılığı azaltarak internet güvenliğini sağlama çabasıyla 6 milyar avroluk bir uydu internet sistemi kurmak için anlaşmaya vardı.

Bu girişim ilk olarak Şubat 2022’de önerildi, ancak Avrupa Parlamentosu ve Komisyonu yalnızca Perşembe günü geçici bir anlaşmaya vardı.

Bu yeni plan, uzaydaki Rus ve Çin askeri ilerlemeleri ve uydu fırlatmalarındaki artışla ilgili artan endişelerin ortasında geliyor.

Buna yanıt olarak, 27 ulustan oluşan AB ülkeleri internetteki stratejik özerkliğini ve uzaydaki rekabetçi konumunu geri almak istiyor.

Çek Ulaştırma Bakanı Martin Kupka, “Güvenli bağlantı programı, AB’nin güvenli iletişim hizmetleri ihtiyacını karşılayacak ve uzaydaki ana oyunculardan biri olarak konumumuzu destekleyecek yüzlerce uydudan oluşan çok yörüngeli bir takımyıldız oluşturacak” dedi.

Galileo uydusu, AB’nin Küresel Uydu Navigasyon Sistemi (GNSS)

Bu hedefi gerçekleştirmek için AB, “IRIS2” (Uyduyla Direnç, Bağlantı ve Güvenlik Altyapısı) adlı tescilli bir uydu takımyıldızı konuşlandıracaktır.

Belki de IRIS2’nin masaya getireceği en büyük fayda, Avrupa’daki tüm kullanıcılar için hızlı geniş bant internet erişimi olacaktır.

“Yeni bağlantı altyapımız, yüksek hızlı internet erişimi sağlayacak, mevcut internet altyapımızın yedeği olarak hizmet edecek, direncimizi ve siber güvenliğimizi artıracak ve tüm Avrupa ve Afrika’ya bağlantı sağlayacak” dedi.

“Pek çok startup’ımızın ve bir bütün olarak Avrupa’nın teknolojik yeniliğin ön saflarında yer almasına izin veren gerçek bir pan-Avrupa projesi olacak” diye ekledi.

Aslında, güvenilir ve hızlı internet bağlantısını kolaylaştırmak, işletmelerin dijitalleşmelerini sağlamak veya iyileştirmek için ihtiyaç duydukları doğru teknik altyapıyı sağlayabilir – özellikle de önemli engellerin devam ettiği alanlarda.

Ve bu potansiyel rekabet avantajı, verilerin tehlikeli üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesi riskini en aza indiren güvenli, tescilli bir internet sistemi ile daha da geliştirilebilir.

Bu gelecek vaat eden programı finanse etmek için Komisyon, çeşitli AB projelerinden 2,4 milyar Avro’yu yönlendirmek isterken, özel sektörün kalan 3,6 milyar Avro’ya katkıda bulunması bekleniyor.

Proje 27 AB üye ülkesinin onayına tabi olsa da, uygulanmasının Avrupa’nın dijital dönüşümünde, siber egemenliğinde ve rekabet edebilirliğinde hayati bir rol oynayacağını söylemek yanlış olmaz.

-- Reklam --

Netflix mobil uygulamasına yedi yeni oyun geliyor

Netflix, Android ve iOS için mobil uygulamasında oyun portföyünü istikrarlı bir şekilde genişletiyor ve kataloğa yedi yeni ekleme var....

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz