Ana SayfaTeknoloji HaberleriAMD, Yeni Ryzen 7000 İşlemcilerini Bugün Tanıttı

AMD, Yeni Ryzen 7000 İşlemcilerini Bugün Tanıttı

Ryzen 7000 Serisi Masaüstü İşlemciler, geçen yılki Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemcilerin üst modeli olarak geliyor. AMD'nin TSMC'nin endüstri lideri gelişmiş 5nm düğüm üretim sürecine dayanan en yeni Zen 4 mimarisini barındırıyor.

-

Computex Taipei 2022, 23 Mayıs – 27 Mayıs tarihleri ​​arasında; Tayvan’daki Taipei Nangang Sergi Merkezi’nde bugün resmen başladı. Ve bir hafta sürecek programın ilk resmi etkinliğini, izleyicilere  yönelik 2022 AMD Keynote Konferansı ile yarı iletken devi AMD yönetiyor.

Bugünkü Computex 2022 Keynote etkinliğinde AMD; nihayet teknoloji endüstrisine sunduğu en son çığır açan ürünlerinin sayfalarını – Ryzen 7000 masaüstü serisi işlemcileri ve şirketin uzun zamandır beklenen AM5 soketli anakartları – görücüye çıkardı.

amd-computex-2022

Ryzen 7000 Serisi Masaüstü İşlemciler; geçen yılki Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemcilerin üst modeli olarak geliyor. AMD’nin TSMC’nin endüstri lideri gelişmiş 5nm düğüm üretim sürecine dayanan en yeni Zen 4 mimarisiyle geliyor. Bağlam açısından, TSMC 5nm en erken Apple’ın iPhone 12 serisi gibi ARM tabanlı cihazlarda bulundu. Ancak x86 tabanlı sistemler için AMD, TSMC 5nm teknolojisini; masaüstü bilgisayar sahnesine getiren dünyanın ilk çip tedarikçisi oldu.

Zen 4 mimarisine dayanan AMD Ryzen 7000 serisi işlemciler; tıpkı Zen 3 gibi yonga tabanlı bir tasarımda inşa oldu; ancak bu sefer TSMC’nin 5nm düğümünde üretilen iki Çekirdek Kompleks Kalıp ile geldi.

amd-computex-2022

Üretim ortağı değişikliğiyle birlikte AMD, Ryzen 7000 serisi masaüstü işlemcilere bir GPU da ekliyor. Ve GPU, giriş seviyesi AMD modellerinde bulacağınız Vega tabanlı GPU’lar değil, bu GPU; şirketin özel grafik kartları için aynı mimari olan AMD’nin RDNA2 mimarisine dayanıyor.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.