Ana SayfaTeknoloji HaberleriApple, 450 milyon dolarlık Globalstar yatırımının Uydu üzerinden Acil SOS'u etkinleştirdiğini açıkladı

Apple, 450 milyon dolarlık Globalstar yatırımının Uydu üzerinden Acil SOS’u etkinleştirdiğini açıkladı

Apple'ın Gelişmiş Üretim Fonu'ndan 450 milyon dolarlık bir yatırım, iPhone 14 modelleri için uydu aracılığıyla Acil Durum SOS'unu destekleyen kritik altyapıyı sağlıyor. Bu ayın sonundan itibaren ABD ve Kanada'daki müşterilere sunulan yeni hizmet, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinin doğrudan bir uyduya bağlanmasına ve hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışındayken acil servislerle mesajlaşmaya olanak tanıyacak.

-

BluTV Yabancı Medya Devi Warner Bros Discovery Tarafından Satın Alındı

Ünlü gazetecilerden Ertuğrul Özkök, BluTV'nin Warner Bros Discovery tarafından satın alındığını, bugün kaleme aldığı köşe...

ABD merkezli bir uydu hizmeti olan Globalstar’a 450 milyon dolarlık bir fon, Apple’ın bu ay iPhone 14 serisine gelecek olan Uydu aracılığıyla Acil Durum SOS özelliğini etkinleştirdi.

Finansman, Apple’ın Gelişmiş Üretim Fonu aracılığıyla güvence altına alındı ve Globalstar’ın uydu ağı ve yer istasyonlarındaki kritik iyileştirmelere gidecek. Bu istasyonlar, California’daki Cobham Satcom tarafından üretilen yüksek güçlü antenlerle donatılırken, Globalstar’daki yaklaşık 300 çalışan yeni hizmeti destekleyecek.

Servis, İTÜ Radyo Yönetmelikleri ile mobil uydu servisleri için özel olarak hazırlanmış L ve S bantlarındaki spektrumu kullanacak. Bir iPhone 14 bir uydu talebi yaptığında, mesaj Globalstar’ın düşük dünya yörüngesindeki 24 uydusundan biri tarafından alınır, ardından mesajı özel bir yer istasyonuna gönderir ve bu mesaj onu acil servislere yönlendirir.

Apple’ın Uydu aracılığıyla Acil Durum SOS’u bu ay ABD ve Kanada’da başlayacak. İlk 2 yıl ücretsiz, daha sonra ücretli bir abonelik gerektirecek, ancak fiyat henüz onaylanmadı.

Baldur’s Gate 3 2023 Yılının En İyi Oyunu Seçildi

The Game Awards 2023, nam-ı diğer Oyun Oscarları 2023 gerçekleştirildi. Orijinal takvimi ile 7 Aralık’ta, Türkiye takvimine göre se...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.