Ana SayfaTeknoloji HaberleriApple iPhone Satışlarında Düşüş, Firma Karamsarlaştı!

Apple iPhone Satışlarında Düşüş, Firma Karamsarlaştı!

-

Apple, 2016 yılına girdiğimizde şirketin kar zarar açıklamasını yaptı ve totalde 18.4 milyar USD kar ettiği açıklandı. Yanlış anlaşılmasın yıllık değik son üç aylık kardan bahsediliyor. Uçuk bir rakam gibi görünse de şirket şimdi kara kara düşünmeye başladı bile…

2015 yılı ile kıyaslandığında 2016’nın ilk çeyreğindeki Apple iPhone satışlarının (74,8 milyon), 2015’in ilk çeyreğindekiyle (74,4 milyon) neredeyse aynı seviyede olduğu gözleniyor. Bu durum şirket tarafından bakıldığında, iPhone 2007 yılından bu yana çıktığından beri en yavaş büyüme olarak algılanıyor.  iPhone, Apple’ın en büyük satış ve gelir kapısı ancak başarılı telefonun satışları nedendir bilinmez yavaşlamaya başlamış. Bu durum, firmanın geleceği açısından şimdiden bazı sorunların işareti olabilir.

apple ürünleri

Iphone ile birlikte iPad Pro‘nun da piyasaya sürülmesine rağmen iPad’lerde de durumun çok iştah açıcı olmadığı  görünüyor. 2016’nın ilk çeyreğinde satılan 16 milyon iPad, 2015’in ilk çeyreğindekilere kıyasla yüzde 25 ekside. Mac satışları ise önceki yıla göre yüzde 4 düşmüş durumda.

Tabiki durumun parlak olduğu birkaç satış da var. Firmanın Apple TV, Apple Watch, iPod, üçüncü parti aksesuarlar ve Beats ürünleri gibi ürünlerden oluşan “Diğer” kategorisi, önceki yıla göre yüzde 62 daha iyi gelir getirmiş. Apple Pay, AppleCare ve internet hizmetlerini içeren Hizmetler bölümü de gelirlerini yüzde 26 artırmış görünüyor.

Bu alanlardaki büyüme Apple için sevindirici olsa da iPhone satışlarının durgunluğunu unutturacak düzeyde değil. Firma’nın Apple Watch satışlarında da rekor bir çeyreği geride bıraktığı anlaşılıyor, ancak kaç saat satıldığı konusunda bilgi akışı mevcut değil.

iphone-serisi

Aslında satışların durgunluğunda Apple  iPhone 6S ve 6S Plus‘ın iPhone 6‘nın üzerinde küçük değişiklikler yapmış olmasının payı  yanında her yıl yeni bir modelin piyasaya çıkması büyük sorun yaratıyor.  Yeni model arkasından hemen kullanıcılara diğer modeli sorguluyor haliyle eldeki telefonların satışı gerekli oluyor. Bu yüzden Apple, yatırımcıları da hesaba katarsak iPhone 7 konusunda önemli bir baskı altında bulunuyor diyebiliriz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here