Artı Eksi İşareti Nasıl Yapılır? (±)

Artı eksi işareti nasıl yapılır sorusuna değinecek olursak bu işaret matematiksel bir semboldür. Yapılan işlemlerin sonucunu matematiksel değerini ifade eder. Yaklaşık olarak bulunan bir sonuçta işaretin sağında bulunan rakam kadar artı ve eksi şeklinde oynamalar olabilir. Yapılan işlemin sonucunda ortaya çıkan standart sapma bu işaret ile temsil edilmektedir. Artı işaretinin (+) kullanım alanı bir sonucun pozitif olduğunun belirtilmesi ve matematikte toplama işlemini yapma amacıyla kullanılır. Eksi işareti (-) ise negatifliği belirtmek amacıyla ve matematikte çıkarma işlemini yapmak için kullanılır.

Artı Eksi İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Artı eksi işaretinin hangi alanlarda kullanıldığına bakılırsa bu işaret matematik, mühendislik, kimya gibi bilim dallarında kullanılan bir işarettir. Genellikle hata payını önlemek için ve belirsizliği korumak amacı ile artı eksi işareti konur. Bilgisayar ortamında oluşturulacak olan metinler için bazen artı eksi (±) simgesini kullanmak gerekebilir. Bu işaretin klavye üstünde bir kısaltması yoktur, ancak klavyede mevcut olan bazı tuşları birlikte kullanarak artı eksi işareti elde edilebilir.

Klavyede artı eksi işareti nasıl yapılır sorusuna değinecek olursak bilgisayar ortamında yapılacak olan bu işaret oldukça kolaydır. Neredeyse tüm klavyelerde bu işaretin bir kısa yolu bulunur. Artı eksi işareti nasıl yapılır sorusuna cevap olarak birden çok alternatif yöntem bulunur. Bu yöntemler doğru tuş kombinasyonları kullanılması durumunda artı eksi işareti kolaylıkla yapılabilir.

Klavyede artı eksi işareti nasıl yapılır sorusuna ait yöntemlerden ilki; Boşluk tuşunun solunda yer alan alt tuşu ile yapılmaktadır. Alt tuşuna basılı tutarak numlock tuşunun altında yer alan rakamlardan sırasıyla 0-1-7-7 rakamlarına basılarak artı eksi işareti (±) yapılır.

Artı eksi işareti nasıl yapılır sorusuna verilecek bir diğer yöntem ise boşluk tuşunun sağ tarafında yer alan Alt Gr ya da boşluk tuşunun sol tarafında yer alan alt tuşuna basılı tutulur. Ardından yine aynı şekilde numlock kısmında bulunan rakamlardan sırasıyla 2-4-1 rakamlarının olduğu tuşlara basılarak artı eksi işareti (±) oluşturulmuş olur.

İnternet Ortamında Artı Eksi İşareti

Aynı zamanda internet ortamında da arama bölümüne artı eksi işareti yazılır ve çıkan simge kopyalanarak kullanılacak olan dosyaya yapıştırılarak kullanılabilir. Diğer yöntemlerden birisi ise karakter eşlem uygulaması üzerinden unicode yazan alana ‘’00B1’’ kodu yazılarak artı eksi işaretini (±) kopyalayarak kullanabilirsiniz. Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda ise bu yöntem diğerlerine göre farklıdır. Üzerinde option yazılı olan tuşa ve ardından da shift tuşuna basılır, sonrasında ise tire işaretinin bulunduğu tuşa basılarak artı eksi (±) işareti yapılmış olur.

Artı eksi işaretini klavye üzerinden yapmasını bilmeyenler için de başka bir yöntem bulunur. Bu yöntem ise yazımızda yer alan artı eksi işaretinin (±) simgesini kopyalayarak kullanılacak olan dosyaya yapıştırabilirsiniz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0