Ana SayfaİncelemeEn İyi Programlama Dilleri 2019

En İyi Programlama Dilleri 2019

2019 yılı için belirlenen en iyi programlama dillerini sizler için sıraladık. Kodlamaya başlayacaksanız, bu listeyi ve kariyer olanaklarını değerlendirebilirsiniz...

-

Programlama dünyasına yeni adım atanlar için en büyük ikilem, nerede başlayacağınıza ya da hangi dilde kariyer yapmak faydalı olacağına karar vermek oluyor. En iyi programla dili nedir? Hangi programlama dili ile neler yapılır? Hangi programlama dili daha çok para getirir?

Bu gibi soruları def etmek için için hangisinde uzmanlaşacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Hatta bazen profesyonel kodlayıcılar, yeni bir dil öğrenmenin daha verimli olduğunu bile düşünerek yeni bir kodlama dili aramaya bile başlamaktadırlar.

Sorunuz her ne olursa olsun, hemen aşağıda yer alan listeye bakarak, dünyadaki en popüler programlama dillerinin neler olduğunu görebilirsiniz. Bu en iyi listesi, programlama dillerinin popülerliği üzerine çalışma yapan TIOBE Programlama Topluluk Endeksi’nden gelen verilere dayanmaktadır.

En İyi Programlama Dilleri 2019

TIOBE, Google, Yahoo!, Bing, Wikipedia, Amazon, Baidu ve YouTube’dan gelen verileri analiz ederek derecelendirmeleri hesaplar. Dünya çapındaki profesyonel geliştiricilerin sayısı, eğitim kursları ve üçüncü taraf satıcılar gibi değişkenler de bu listede etkili olmuştur.

İşte 2019’daki En İyi 10 Programlama Dili

Aşağıdaki listede, en iyi 20 programlama dili ve geçen yılın puanlarına göre performansları yer almaktadır. Listeden sonra ise, ilk 10 dil bireysel olarak kısaca tanımlanmıştır:

En İyi Programlama Dilleri 2019

Şimdi de bu listede, ilk 10’a giren ve daha önceki sıralaması koruyan programlama dillerinden bahsedelim:

1. Java – Devlerin Devi

Java, bir yıl önce olduğu gibi hala en popüler programlama dilleri listelerinde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. TIOBE’nin verilerine göre Java, birkaç yıl boyunca birinci ve ikinci sıralardaki yerini geniş yelpazesinden dolayı, güvence altına aldı.

En İyi Programlama Dilleri 2019
Java Programlama

Çok sayıda tanınmış şirket, yazılım ve uygulamalar geliştirmek için Java kullanıyor. Bu yüzden Java’yı öğrenirseniz, kesinlikle bir iş bulmak için mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Jave’nin popülaritesinin arkasındaki ana nedenler taşınabilirliği, ölçeklenebilirliği ve geniş bir kullanıcı topluluğunun bulunmasıdır.

Kariyer Olanağı: Web geliştiricisi, Uygulama geliştiricisi, EJB programcısı, Yazılım Geliştiricisi, Test analizleri vb.

Ayrıca bkz: En İyi Android Launcher Uygulamalar 2019

2. C Programlama Dili – Üstat

En eski programlama dillerinden biri olan C, kolay derlenebilirlik özelliği ile ilk sıralarda yerini koruyor. Aynı zamanda Microsoft, Oracle ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından benimsenmesi sayesinde C, hala en iyi programlama dillerinin başında geliyor.

En İyi Programlama Dilleri 2019
C Programlama

Neredeyse her sistemle çalışabilir. İşletim sistemleri ve gömülü sistemler için son derece uygundur. Nispeten küçük bir çalışma süresine sahip olduğundan, C bu sistemleri hafif tutmak için mükemmel bir seçimdir. Yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye edilen C, temelde programlama dillerinin evrensel dilidir. C++ ve C# gibi görsel programlama dillerinin babasıdır.

Kariyer Olanağı: Yazılım Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi, Test Analizi

Ayrıca bkz: En İyi Android Emülatörleri 2020

3. Python – Yükselen Yıldız

Son 15 yıl, Python’un popülaritesinde istikrarlı bir büyüme kaydetti. Bu yıl da Python sıralamada önemli bir yükseliş gördü ve en popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edildi. Geçtiğimiz birkaç yıldan beri TIOBE endeksinin ilk 5’inde yer sahibi oldu.

En İyi Programlama Dilleri 2019
Python

Günümüzde yapay zeka, makine öğrenimi, büyük veri ve robotik kodlama gibi en umut verici teknolojilerin arkasındaki ana dil olan Python, son yıllarda büyük bir hayran kitlesini bir araya getirdi. Python’u öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Birçok deneyimli geliştiricinin Python’u ikinci veya üçüncü dil olarak seçmesinin nedeni budur.

Kariyer Olanağı: Yazılım Mühendisi, Yazılım Geliştirici, Web Geliştirici, Kalite Güvence Mühendisi, Veri Bilimi

Ayrıca bkz: En İyi 10 Android Video Düzenleme Uygulaması 2019

4. C++ – Baskınlığını Koruyor

Bu nesne tabanlı programlama dili 1980’lerde geliştirilmiştir. Halen ise masaüstü web uygulamalarından sunucu altyapısına kadar sayısız sistemde bulunmaktadır. C++, esnekliği, performansı ve kullanabileceğiniz çeşitli bağlamlar nedeniyle hala talepte kalmaktadır.

En İyi Programlama Dilleri 2019
C++ Programlama Dili

C++ ‘da bir kariyer, genellikle performansı yoğun görevlere odaklanan masaüstü uygulamalarının geliştirilmesini içermektedir. C++ ustalığı, programlama dillerinin nasıl olduğunu ve düşük seviyeli bellek manipülasyon becerilerini edinmeye nasıl yardımcı olduğunu daha iyi anlayabilir. Bu yüzden oldukça popülerdir.

Kariyer Olanağı: İşletim Sistemleri ve Derleyiciler, Veri Tabanı Sistemleri, Oyun Endüstrisi, Finansal Platformlar, Gömülü sistemler

Ayrıca bkz: Android için En İyi 10 Fotoğraf Düzenleyici 2019

5. Visual Basic .NET

Visual Basic .NET, 2019 yılı için en popüler programlama dilleri listesinde beşinci sırayı kapmayı başarıyor. .NET Framework tabanlı sınıfların ve çalışma zamanı ortamının gücünü birleştiren Microsoft’un OOP dilinden biridir.

En İyi Programlama Dilleri 2019
Visual Basic .NET

VB6’dan türetilen, programcılar için görevleri kolaylaştıran ve üretkenliği artıran GUI uygulamalarının geliştirilmesi ile ün kazanmıştır. Kod yazan kişiler için VB .NET, Windows platformunun yanı sıra web hizmetleri ve web geliştirme için masaüstü uygulamaları oluşturmak için hızlı ve kolay bir yol sunar.

Kariyer Olanağı: Kıdemli Mühendis, Yazılım Geliştirici, DevOps Mühendisi, QA Otomasyon Mühendisi

Ayrıca bkz: En İyi VPN Servisleri 2019

6. JavaScript – En Önemli Diller Arasındadır

JavaScript, listedeki altıncı sırayı en iyi programlama dilleri arasında ikinci kez korumayı başardı. Çünkü bu günlerde tüm yazılım geliştiriciler JavaScript’i bir şekilde veya başka şekilde kullanıyor. HTML ve CSS ile birlikte kullanıldığında, etkileşimli web sayfaları oluşturan ve içeriği kullanıcılara dinamik olarak gösteren front-end web geliştirme için çok önemlidir.

En İyi Programlama Dilleri 2019
JavaScript

Web sitelerinin %90’ından fazlası bu dili kullanmaktadır ve başlangıçta öğrenciler için en cana yakın programlama dillerinden biridir. Bu yüzden, JavaScript’te ustalaşırsanız hiçbir fırsat sıkıntısı yaşanmaz. Bununla birlikte, masaüstü, mobil uygulama veya oyun geliştirme için front-end geliştirici olarak kariyer yapmak için diğer destekleyici dilleri ve çerçeveleri öğrenmeniz gerekecektir.

Kariyer Olanağı: Web Geliştiricisi, Yazılım Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi, UI/UX Mühendisi

Ayrıca bkz: En İyi Honor Telefonları 2019

7. C# – Oyun Geliştiricilerinin Favorisi

C#, uzun süredir iş sektöründe yazılım geliştiricileri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Java’ya rakip olması için Microsoft tarafından geliştirilen modern bir nesne yönelimli programlama dilidir.

En İyi Programlama Dilleri 2019
C# – C Sharp

Windows çalışması için .NET tabanlı uygulamalar geliştirmek için tasarlandı. Hemen hemen her şeyi geliştirmek için C# kullanabilirsiniz. Ancak Windows masaüstü uygulamaları ve oyun geliştirme durumlarında özellikle güçlüdür. Fakat C#, bu yıl listede bir düşüş gördü ve 2 sıralama düştü.

Kariyer Olanağı: Oyun Geliştiricisi, Uygulama Mühendisi

Ayrıca bkz: En İyi Motorola Telefonlar 2019

8. PHP – Web Geliştirici Olmanın İlk Adımı

TIOBE listelemesine göre PHP, 2019’da geçen yıl en popüler programlama dili olan R dili yerine sekiz numaraya yükseldi. PHP çoğunlukla internet tabanlı web sitelerinin %80’ini oluşturan, web geliştirme amaçlı sunucu için kullanılır. Facebook bile PHP ile yolculuğuna başladı.

En İyi Programlama Dilleri 2019
Php

Şu anda ise genel olarak WordPress içerik yönetim sistemindeki rolü, onu oldukça popüler hale getiriyor. PHP, geliştiricilerin daha fazla ölçeklenebilirlik ve sağlamlık ile uygulamaları daha hızlı oluşturmasına yardımcı olmak için Laravel ve Drupal gibi birkaç kütüphane sunar. Yani, web geliştirme alanında bir kariyer arıyorsanız, PHP ile yola başlamak kötü bir seçim değildir.

Kariyer Olanağı: Web Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi

Ayrıca bkz: En İyi Samsung Galaxy Telefonlar 2019

9. SQL – Veritabanı Yönetim Merkezi

2018’de olduğu gibi 2019’da da SQL, dokuzuncu sırada olmaya devam ediyor. Aynı zamanda TIOBE endeksinin ilk 20 programlama dilinde hızla ilerlemektedir. Diğer veritabanı teknolojilerinin varlığına rağmen, veritabanlarını yönetmek için bu standart sorgu dili son kırk yıldır hüküm sürmektedir.

En İyi Programlama Dilleri 2019
SQL

Bunun nedeni sadeliği, güvenilirliği, yaygınlığı ve bu açık kaynak dili korumak için çok şey yapan aktif bir topluluk olmasıdır. SQL genellikle yeni başlayanlar için diğer dillere kıyasla daha kolaydır. Bir kariyer yolu söz konusu olduğunda, Veri Analizi gibi birkaç iyi maaşlı iş yapmak oldukça idealdir.

Kariyer Olanağı: Veri Tabanı Yöneticisi, Veri Tabanı Geliştiricisi, Veri Tabanı Test Geliştirme, Veri Bilimcisi, Uygulama Geliştiricisi, Web Geliştiricisi

Ayrıca bkz: 2018’in En İyi Teknoloji Ürünleri

10. Objective-C

Objective-C, bir zamanlar Apple tarafından OS X ve iOS oluşturmak ve yönetmek için kullanılan ana programlama dilidir. Apple, yeni Swift dilini 2014 yılında tanıtmasına rağmen, iOS’nin çoğu hala Objective-C ile yazılmıştır.

En İyi Programlama Dilleri 2019
Objective-C

Bu nesne tabanlı dil, diğer birçok dil gibi tüm genel amaçlar için iyi çalışır. C programlama diline Smalltalk tarzı mesajlaşma özelliği ekler. 2018’in en iyi programlama dilleri arasında kalmasının nedenlerinden biri, farklı C-tabanlı dillerle birlikte gelen derleyicileri ve sözdizimlerini kullanma yeteneğidir.

Kariyer Olanağı: iOS Geliştirici, Uygulama Geliştiricisi, Yazılım Mühendisi

Ayrıca bkz: 2019’da Beklenen En İyi ve En Yeni Telefonlar

-- Reklam --
Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here