Esnek Pillerle Telefonların Tasarımı da Değişebilecek

Akıllı telefonların batarya sorunu ve bizi sürekli şarj edebileceğimiz bir priz aramak zorunda bırakmaları hepimizin malumu. Bunun yanı sıra, lityum piller geçmişe göre çok daha hafif ve güvenli olsa da, yine de tam olarak istenilen verimliliğe kavuşabildiğini söyleyememekteyiz. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta yaşanan bükülme sorunu ve iPhone 6’nın bir kullanıcının cebinde bükülmesi sonrasında alev alması bunun bir göstergesi. (Konuyla ilgili yazmış olduğumuz yazı için buraya tıklayabilirsiniz)

Ancak yakın zamanda bu tarz kaygılar tamamıyla sonlanabilir ve bu durum teknolojik ürünlerin tasarımlarını da tamamen değiştirebilir. Samsung’un projesini tasarladığı ve üretime geçirmeyi planladığı bükülebilen piller bu durumun başrolünü oynayacak gibi görünüyor. Güney Kore menşeili firma bu pilleri kullanarak ürün de tasarladığı takdirde, zaten belirli bir hakimiyetinin bulunduğu teknoloji piyasasında üstünlüğü tamamen ele geçirebilir ve rakiplerine fark atabilir.

fft81_mf2503283

Pillerin tasarımı konusundaki söylentiler bir hayli az olsa da, bu durumun malzeme teknolojisinin kök hücre benzeri tekniklerle karıştırılarak pillere ve pil içindeki hücrelere esneklik kabiliyeti kazandıracağı kesin gibi görünmekte.

Ancak bu durumun handikapları da şimdiden kendini göstermekte. Birçok teknoloji gurusu, bu tarz pillerin üretime geçmesi durumunda batarya sorununa çare olmayacağını ve üreteceği enerjinin bükülmeden ötürü çok daha verimsiz bir hale gelebileceğini düşünmekte. Görünen o ki, batarya teknolojisinin bizi tatmin edecek kadar gelişmesi için birkaç yıl daha beklememiz gerekmekte.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0