Ana SayfaTeknoloji HaberleriHer Bütçeye Uygun Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Her Bütçeye Uygun Akıllı Telefon Tavsiyeleri [Haziran]

-

Kendi fiyat aralığında öne çıkan akıllı telefonlarını sizler için derledik. Eğer fiyatının hakkını veren bir telefon arıyorsanız ve seçenekler aklınızı karıştırıyorsa bu yazı tam size göre.

Akıllı telefon sektöründe teknolojinin hiç bir alanında olmadığı kadar hızlı bir gelişim söz konusu. Sürekli yeni telefonlar tanıtılıyor, fiyatlardaki dalgalanmalar yaşanıyor ve uygulamaların ihtiyaç duydukları donanım gücü giderek artıyor. Durum böyle olunca yeni bir telefon almak isteyenlerde kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Bu yazımızda her bütçe için ayrı ayrı telefon tavsiyelerinde bulunduk.

Tercihlerimizi sadece teknik özelliklere göre değil telefonların sorunsuzluğuna, yazılım desteğine, uzun süre sonunda kullanıcı yorumlarına, garanti servisinin sunduğu kaliteye ve piyasadaki bulunabilirliğine göre seçtik. Fiyatları ise Vatanbilgisayar, Teknosa ve Mediamarkt gibi herkesin ulaşabileceği ve distrübütör garantili ürün satan firmaların fiyatlarına göre baz aldık. Eğer garanti sizin için önemli değilse ithalatçı garantili telefonlar alarak aynı telefonu daha uygun fiyata da alabilirsiniz.

0-650 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Akıllı telefon dünyasına giriş bütçesi diyebileceğimiz bu bütçede bizim tavsiye ettiğimiz telefon Lenovo A7000 olacak.

Lenovo A7000 haziran

Bu telefonu 600 TL – 650 TL civarlarında bulabilmek mümkün. Daha düşük fiyata Android cihazlar tabii ki de var ama günümüz teknolojisinde en az 600 TL bütçe ayırmak gerekiyor ki rahat rahat bir kullanım elde edebilelim. Daha düşük fiyata satılan telefonların teknik özelliklerine baktığımızda o telefonların kullanıcısına çile çektireceğini söyleyebilirim. Geçen ay ki tavsiye yazımızda Lenovo A6010 vardı. Yeni nesil işlemciler ve artan bellek kullanımından sonra Lenovo A6010’daki 1 GB RAM yetersiz gelmeye başladı.

Lenovo A7000’in teknik özelliklerine baktığımızda MediaTek 6752M işlemcisi, 5.5 inç 720p ekran, çift sim kart desteği, 1080p video kayıt yeteneğine sahip 8 MP çözünürlüğünde kamera ve 2900 mAh kapasitede pil yer aldığını görüyoruz. İşlemci, ekran ve kamera özellikleri ile fiyatının üzerinde bir telefon. Üstelik Android Marshmallow güncellemesini de aldı.

Lenovo A7000 Detaylı Teknik Özellikleri

Olumsuz özelliği olarak dahili depolama alanının az olmasını gösterebiliriz. 8 GB dahili depolama alanı bulunuyor. Micro SD kart ile hafızayı arttırabilmek mümkün olsa da, hafıza kartına her verinin taşınamıyor olması bu açığı kapatamıyor.

Lenovo A7000‘ın arka kamera orta seviyenin biraz altında sonuç veriyor. Fakat ön kamerası arka kameranın aksine başarılı çekimler yapabiliyor. Bu telefonu tavsiye etmemizin önemli sebeplerinden birisi de 4.5G desteğinin bulunması. Sahip olduğu Cat 4 tipi modem ile başarılı bir bağlantı performansı sunabiliyor.

Telefonu rakiplerinden ayıran önemli özelliklerden birisi de sahip olduğu ses performansı. Lenovo’nun pek çok telefonunda gördüğümüz Dolby Atmos ses çıkışının bu telefonda da yer aldığını görüyoruz.

Lenovo A7000 İnceleme Yazısı

Telefonun detaylı incelemesini daha önce sitemizde yayınlamıştık. Daha detaylı bilgileri, yaptığımız testleri ve karşılaştırmaları inceleme yazımızda bulabilirsiniz. Lenovo A7000’in sahip olduğu güncel özellikleri nedeni ile eğer akıllı telefon dünyasına giriş yapılacaksa bu telefon ile yapılması gerektiğini düşünüyorum. Arzuladığınız akıllı telefon deneyimini daha düşük fiyatlı telefonlarda maalesef elde edemeyebilirsiniz.

650 TL – 800 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

gm 4g haziran

Çıktığı günden beri bu fiyat aralığında en çok tavsiye edilen ve bizim de tavsiye edeceğimiz tek telefon bulunuyor: General Mobile 4G.

Google’ın Android One projesi kapsamında üretilen ve yazılımı Google tarafından hazırlanan GM 4G, sahip olduğu teknik özellikleri ile fiyat/performans canavarı bir telefon.

Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 5 inç 720p IPS ekran, 13 MP arka – 5 MP ön kamera ve 2500 mAh batarya dikkatleri çekiyor. Bu fiyat segmentindeki diğer telefonlardan farklı olarak GM 4G’de Gorilla Glass 4 cam koruması bulunuyor. Dahili depolama olarak 16 GB alana sahip GM 4G’nin hafızası Micro SD kart ile arttırılabiliyor.

General Mobile 4G Detaylı Teknik Özellikleri

General Mobile 4G, Android Marshmallow sürümüne sahip. Yayınlandığı zaman Android N güncellemesini de alacak. Güncellemeleri direk Google tarafından hazırlanıyor olması ve saf Android arayüzünü kullanmasından dolayı GM 4G hızlı ve stabil bir şekilde çalışıyor. Öyle ki GM 4G’den çok daha yüksek fiyatlı bazı telefonlar, GM 4G’den daha yavaş çalışabiliyor.

Telefonun isminden de anlaşılacağı üzere 4.5G desteği bulunuyor. Bu desteği sahip olduğu Cat 4 tipi modem ile sağlıyor.

General Mobile 4G İnceleme Yazısı

Telefonun detaylı incelemesine sitemizden ulaşabilirsiniz. Eğer düşük fiyatlı f/p bir telefon arıyorsanız GM 4G güzel bir tercih. Tabii bu kadar övdükten sonra kullanıcılar bu telefonun mucizeler yaratmasını beklemesin. Bu övgüyü biz fiyatından dolayı yapıyoruz. Eğer fiyatı 850 TL olsa idi, sahip olduğu özellikleri normal karşılardık.

800 TL – 1000 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

general mobile gm 5 plus

Bu fiyat aralığındaki tavsiyemiz ise yine bir General Mobile cihazı GM 5 Plus. Tıpkı GM 4G gibi GM 5 Plus da Google’ın Android One projesi kapsamında üretiliyor. General Mobile, yazılım tarafında Google, donanım tarafında ise Qualcomm ile işbirliği yapıyor.

Telefonun teknik özelliklerine baktığımızda Snapdragon 617 işlemci, 3 GB RAM, 2.5D kavisli 1080p ekran, Usb Type-C, ön ve arka 13 MP kamera(ön kameranın flaşı da bulunuyor), 3100 mAh hızlı şarj destekli batarya, 32 GB arttırılabilir depolama alanı gibi özellikleri bulunuyor.

GM 5 Plus Detaylı Teknik Özellikleri

Telefonun 1000 TL‘lik fiyat etiketini düşündüğümüzde bu özellikler gerçekten mükemmel görünüyor. General Mobile bir kez daha fiyat/performans odaklı bir telefon çıkarmayı başarmış.

Telefonun 4.5G desteği bulunuyor. Modem özelliklerine baktığımızda rakiplerine göre daha hızlı bir modem olan Cat 7 tipi modem kullanıldığını görüyoruz. Cat 7 modem ile 300 Mbps download, 100 Mbps upload hızlarına ulaşılabiliyor. Özellikle upload hızına baktığımızda mükemmel bir değere sahip olduğunu görmekteyiz.

GM 5 Plus’ın olumsuz özelliklerine baktığımızda parmak izi okuyucusunun bulunmaması, plastik arka kapağa sahip olması ve tasarımının orta seviyede olmasını gösterebiliriz.

GM 5 Plus İnceleme Yazısı

1000 TL – 1500 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

zenfone 3 ön inceleme tasarım

Eğer bütçeniz bu aralıkta ise bu ay herhangi bir telefon tavsiyesinde bulunmuyorum. Temmuz ayında gelecek telefonları beklemenizi öneririm. Temmuz ayında Asus Zenfone 3 ve Vodafone Smart Pro 7 gibi önemli telefonlar satışa sunulacak. Geçtiğimiz ay LG G4 önerisinde bulunmuştuk fakat Zenfone 3 ve Smart Pro 7, LG G4’e göre daha dikkat çekici özelliklere sahip. Tabii bu iki cihazın fiyatları da önemli. Fiyat konusunda kesin bir bilgi yok. Tahminlerimiz bu fiyat aralığında çıkacağı yönünde. Her iki cihaz için hazırladığımız ön inceleme yazısını okuyarak cihazlar hakkında detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

Vodafone Smart Pro 7 Ön İnceleme

Asus Zenfone 3 Ön İnceleme

1500 TL – 2000 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

galaxy s6 haziran

Eğer bütçeniz bu düzeyde ise geçtiğimiz senenin amiral gemisi Samsung Galaxy S6 almak mantıklı bir tercih olacaktır. Gear VR desteği, geniş aksesuar yelpazesi, güncel tasarımı ve mükemmele yakın kamerası ile geçtiğimiz yılın telefonu olmasında rağmen güncelliğini korumayı başarıyor.

Samsung Galaxy S6 gücünü Exynos 7420 işlemcisinden ve 3 GB RAM’den alıyor. Bunun yanıında cihazda 5.1 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 2550 mAh kapasitede pil yer alıyor.

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki MicroSD kart ile hafızayı arttırma seçeneği bu telefonda bulunmuyor. Bataryanın sunuğu kullanım süresi ise bir zaman sonra yetersiz gelebiliyor. Bu iki dezavantaj haricinde Galaxy S6 hala daha günümüz teknolojisini rahatlıkla sunan telefonlardan birisi.

Samsung Galaxy S6 Detaylı Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S6 İnceleme

2000 TL ve Üzeri Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Bu bütçe aralığındaki tavsiyelerimize ilk olarak daha düşük fiyatlı tavsiyemizden başlayacak olursak ilk olarak Samsung Galaxy Note 5’i tavsiye ediyoruz. Eğer güncel amiral gemilerini alacak bütçeniz yoksa Samsung Galaxy Note 5 sahip olduğu yetenekleri ile günümüz amiral gemilerini aratmayacaktır.

note 5 haziran

Önceki Galaxy Note cihazlarına göre daha kaliteli malzeme kalitesinin yanında yenilenen Stylus kalemi Galaxy Note 5‘i daha da alınabilir kılıyor. Ne yazık ki MicroSD kart desteği bulunmuyor. Exynos 7420 işlemcisi ve 4 GB RAM bu cihaza güç veriyor. Bunun yanıında cihazda 5.7 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil yer alıyor.

s7 edge haziran

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy Note ailesi telefonların uzun vadede piyasadan düşmediğini, ilerleyen teknolojiye tutunduğunu görüyoruz. Bu anlamda Galaxy Note 5 güzel bir tercih olabilir.

Eğer bütçeniz daha da üst seviyelere çıkabiliyorsa sizlere günümüzün en iyi akıllı telefonu Samsung Galaxy S7 Edge‘i öneriyorum. Daha işlevsel kavisli ekranı, Exynos 8890 işlemcisi, f/1.8 diyafram açıklığına sahip kamerası, her zaman açık ekranı ve 3600 mAh bataryası bu telefonu mükemmel kılıyor.

MicroSD kart desteği, IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık ile Cat 9 tipi modemin yer alması da dikkat çekiyor. Eğer aradığınız telefonun mükemmel olmasını istiyorsanız kuşkusuz seçiminiz Samsung Galaxy S7 Edge olmalı.

Samsung Galaxy S7 Edge Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S7 Edge İnceleme

Bu ay ki tavsiyelerimiz bu kadar. Eğer telefon tercihi hakkında sorularınız varsa yorum olarak bize iletebilirsiniz. En yakın zamanda hepsini cevaplamaya çalışacağım. Aynı zamanda sitemizdeki Telefon Karşılaştırma Aracı‘nı kullanabilirsiniz. Haziran ayında yeni akıllı telefonlar ve yeni teknolojiler ile görüşmek üzere.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here