Ana SayfaTeknoloji HaberleriSamsung Blue QLED Teknolojisi Nedir?

Samsung Blue QLED Teknolojisi Nedir?

Samsung'un yeni teknolojisi Blue QLED nedir, ne işe yarar ?

-

Samsung, tüketici elektroniği, ağlar, yarı iletkenler, kameralar, ekranlar ve daha fazlasını içeren çeşitli teknolojilerde büyük bir deneyime sahip. Bunların dışında, QLED (Quantum dot LED) gibi teknolojilerle görüntü departmanında da uzman bir marka. Şimdi ise şirket, başka bir QLED teknolojisi geliştirdiğini iddia ediyor. Blue QLED teknolojisi ile tanışın.

Samsung’un bu yeni teknolojisi, Nature dergisinde yayınlandı. İddiaya göre şirket, kadmiyum içermeyen mavi Quantum Dot ışık yayan diyotlar (QLED’ler) teknolojisi geliştirdiğini söylüyor. Araştırmayı Samsung’un Ar-Ge merkezi SAIT (Samsung Advanced Institute of Technology) yaptı. Ayrıca rapor, yeni teknolojinin yüzde 20,2 oranında geliştirilmiş ışık verimliliğine sahip olduğunu, 88.900 nit’e kadar maksimum parlaklık ve 16.000 saatlik QLED ömrü sunduğunu söylüyor. Sahiden de etkileyici.

Samsung Blue QLED

Kuantum Dot Ekranı Nedir?

Bir kuantum dot ekranı, saf monokromatik kırmızı, yeşil ve mavi ışık üretebilen kuantum noktaları, yarı iletken nanokristaller kullanır. Yazılımsız olanlar için kuantum noktaları, üreticilerin bir ekranı oluşturan film, filtre, cam ve elektronik katmanlarına ekledikleri nanoparçacıklardır. Bir ışık dalgası çarptığında iki ila on nanometre arasında değişen renk yayarlar. Ancak, boyuta göre farklılık gösterirler. Daha büyük noktalar kırmızıya, daha küçük noktalar yeşile doğru eğimlidir.

Samsung Blue QLED

QLED TV Nedir ?

QLED temelde bir Kuantum Nokta Işık Yayan Diyottur (QLED). Buna göre, QLED TV’ler, bir filmin içindeki noktalara ve ışık kaynağı olarak bir LED arka ışığa sahip olanlardır. Filme çarptıktan sonra ışık, resmi oluşturmak için sıvı kristal (LCD) katman dahil olmak üzere diğer katmanlara geçer. Daha sonra görsel olarak ekran yüzeyine iletilir.

Blue QLED’i Geliştirmek Neden Zor ?

Samsung, Blue QLED’in üç ana renk (Kırmızı, Yeşil ve Mavi) arasında en büyük bant aralığına sahip olduğunu söylüyor. Harici bir ışık kaynağına maruz kaldığında hızla oksitlenir, bu da daha kısa bir ömür ve düşük ışık verimliliği ile sonuçlanır.

Samsung’un Çözümü

Samsung, Kuantum noktalarının bir çekirdek, bir kabuk ve çoklu ligandlardan oluşan temel bir yapıdan oluştuğunu söylüyor. Bu nedenle, QD malzemelerini daha iyi stabilize etmesi ve güvenilir foto-yanıt işlevselliği elde etmesi gerekiyordu. Buna göre, araştırmacılar, enjeksiyon oranlarını iyileştirirken, mavi ışık yayan QD’lerin yüzeyine Quantum Dot çift yayan katmanları ve daha kısa ligandları olan bir yapı uyguladılar.

Samsung kısa süre önce Güney Kore’de yüksek enerji oranlarına sahip QLED TV’leri piyasaya sürdü. Samsung, QLED’e ek olarak mini LED üzerinde çalışıyor ve 2021’de yaklaşık 2 milyon mini LED TV satışı hedefliyor.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here