Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı: Işın izleme ve Wi-Fi 7 ile daha hızlı, daha verimli

Qualcomm ekibi bugün yeni amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2 yonga setini tanıttı. Performans, Gen 1 modeline kıyasla tüm cephelerde iyileştirildi – Gen 2 tabanlı ilk cihazlar çok yakında ve gerçek anlamda performanslarını deneyimleyebileceğiz.

Bu çip resmi olarak SM8550-AB olarak bilinir ve 4 nm’lik bir üretim mimarisinde üretilir. Tüm bileşenler hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen okumaya devam edin.

CPU ve GPU

Qualcomm, güç verimliliğini artırmaya odaklandı, ancak yeni çip hala kayda değer hız artışları getiriyor. Yeni Kryo CPU üçlüsü, %40’a kadar daha yüksek verimlilikle %35’e kadar daha yüksek performans sunar.

Saat hızları, 8+ Gen 1 ile aynıdır, ancak çekirdek bileşimi değişti. Tek Kryo Prime çekirdeği (Cortex-X3 tabanlı), yüksek tek iş parçacıklı performans sunmak için 3,2 GHz’de (tam olarak 3,1872 GHz) çalışır. Ancak bu kez, çok iş parçacıklı iş yüklerini daha iyi işlemek için (üç yerine) dört Performans çekirdeği tarafından destekleniyor – bu çekirdekler 2,8 GHz’de çalışıyor. Son olarak, 2.0GHz’de üç (dört değil) Verimlilik çekirdeği vardır.

Gen 2, yeni, daha hızlı bellek teknolojileri için destek sağlar. RAM için LP-DDR5X ile 4.200 MHz’e kadar çalışır (3.200 MHz’de LP-DDR5’ten yukarı). Depolama için yeni UFS 4.0 formatını kullanabilir (UFS 3.1’den yukarı).

En yeni Adreno GPU, %45’e kadar daha yüksek güç verimliliği ile %25’e kadar daha yüksek performans vaat ediyor. Ayrıca Snapdragon platformuna donanım hızlandırmalı ışın izleme desteği getiriyor. Artık ışın izleme donanımı Android için önde gelen yonga seti satıcılarından temin edilebildiğine göre, mobil oyun geliştiricilerin yeni teknolojiyi PC ve konsolda yaptıkları gibi benimsediğini görebiliriz. Ayrıca bu GPU, Vulkan 1.3’ü (OpenGL ES 3.2 ile birlikte) destekleyen ilk GPU’dur.

Snapdragon 8 Gen 2, 144Hz’e kadar QHD+ çözünürlüklü veya 60Hz’e kadar 4K çözünürlüklü cihaz üstü ekranları çalıştırabilir. Ayrıca 60 Hz’de 4K’ya kadar harici ekranları da destekler (önyükleme için 10 bit Rec. 2020 renk gamı, HDR10+ ve Dolby Vision ile). Qualcomm ayrıca sonunda AV1 video kod çözmeyi etkinleştirdi – 60 fps’de (HDR ile) 8K’ya kadar akışlar destekleniyor.

Kameralar

Qualcomm, Digital Overlap HDR (DOL-HDR) ve Samsung’un 200MP HP3 özellikli Sony sensörlerinin Snapdragon ISP ile çalışacak şekilde optimize edilmiş olmasıyla övünür. Selefi gibi, Gen 2 de aynı anda üç adede kadar 36MP kamerayı (30 fps) işleyebilen veya tek bir kamera için 200PM’ye kadar çıkabilen üçlü bir 18-bit ISP getiriyor. 108MP sensörler, sıfır deklanşör gecikmesiyle desteklenir.

Video için yonga seti, 30 fps’de 8K HDR çekim (ve aynı anda 64MP fotoğraflar), 120 fps’de 4K ve ağır çekim videolar da (960 fps’de 720p) kaydedebilir. HDR10+, HLG ve Dolby Vision dahil olmak üzere çeşitli HDR formatlarını destekler. DOL sensörlerini kullanarak, videonun her karesi için dört adede kadar poz yakalayabilir.

Bağlantılar

Snapdragon 8 Gen 2, yeni Snapdragon X70 modeme yükseltilir. Elbette hem mmWave hem de sub-6GHz 5G’yi destekler. Tepe aşağı bağlantı hızları 10Gbps, tepe yukarı bağlantı 3.5Gbps’dir (önceki modele benzer).

Ayrıca bkz: SIM vs eSIM vs iSIM: Farklılıklar nedir?

Bu modem, iki 5G SIM’in (veya 5G+4G) aynı anda etkin olduğu Çift SIM, Çift Etkin (DSDA) çalışmayı destekler.

Yerel bağlantı, yeni FastConnect 78000 sistemi sayesinde yaklaşan Wi-Fi 7 standardını (802.11be) getiriyor. 5,8 Gb/sn’de (önceki çipte 3,6 Gb/sn’den daha yüksek) zirve yapıyor. Yeni standart, hızın yanı sıra gecikmeyi de azaltır (Qualcomm bunu “kablo benzeri” olarak adlandırır).

Snapdragon 8 Gen 2’nin FastConnect 7800 sistemi, Wi-Fi 7 ve düşük gecikmeli Bluetooth sunar

Daha önce olduğu gibi, FastConnect sistemi Bluetooth 5.3 bağlantısına sahiptir. En yeni Snapdragon Ses sistemiyle, 48 kHz kayıpsız müzik akışının yanı sıra oyun oynamak için şimdiye kadarki en düşük 48 ms gecikmeyi sunabilir.

Kablolu bağlantı için rapor edilecek fazla bir şey yok – çip, Hızlı Şarj 5 ile USB 3.1’i kullanıyor.

AI

Yeni Hexagon işlemci, mobil bir Qualcomm çipinde ilk kez yeni bir INT4 formatı için destek sunuyor. Önceki tekniklere göre Watt başına %60 daha iyi performans vaat ediyor.

Hexagon da genel olarak daha hızlı – Qualcomm, AI performansının 4,35 kat artırıldığını iddia ediyor. Bu güç, görüntünün hangi bölümlerinin yüz, saç, giysi, arka plan vb. olduğunu tanıyarak ve bunlara farklı işlemler uygulayarak kameraya yardım etmeye yönlendirilebilir.

Çok yakında

Snapdragon 8 Gen 2, büyük Android üreticileri tarafından benimsenecek, Qualcomm basın açıklamasında şunları listeliyor: Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, Meizu ve ZTE.

Gen 2 tabanlı ilk telefonların bu yılın sonundan önce piyasaya sürüleceğini söylemeye devam ediyor, ancak hangi üreticilerin ilk olacağını söylemiyor. Samsung ve yaklaşmakta olan S23 serisinden söz edilmiyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0