Yerli Uçak Geliyor, Turbojet Tamam Geriye Gövde Kaldı

Yerli uçak üretiminde büyük adımlar atılırken Turbojet bitti. Geriye Uçağın gövdesi kalırken Türkiye Havacılık sektöründe Dünya lideri olmak için emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor…

yerli uçakTürkiye’nin tek parti iktidarıyla 4 yıl seçimsiz geçecek dönemi, yatırımcılara büyük bir teşvik oldu. Sağlanan güven ortamı şirketlerin ertelediği milyon dolarlık yatırımları yeniden gündeme taşıdı. Bu şirketlerden başında ise Kale Teknik Grubu yaptığı yatırımlarla dikkat çekti. Türkiye’nin ithal ettiği SOM füzelerinin motorlarını üretmeyi başaran firma, şimdi de yerli uçağın motor ve gövde gibi önemli kısımlarını üretmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Tecrübeli Ve İstekliyiz

Kale Teknik Grubu Başkanı ve DEİK Türk-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, “Son olarak TRJet uçaklarında kullanılacak olan PW306B motorlarının tedariki için Pratt&Whitney Canada ile mutabakat zaptı imzaladıklarını açıkladı. Hükümetimiz, 328 ve 628 serisi olarak tasarlanan uçakların maksimum oranda yerliliğe sahip olması için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Okyay, 30 yıla yakın bir süredir savunma ve havacılık sektörünün içinde bulunan ve geçen yıl Pratt&Whitney ile İzmir’de kritik motor parçaları üretmek için ortak fabrika kuran Kale Grubu olarak, yerli uçak projesinde en üst düzeyde rol alma konusunda deneyimli ve istekli olduklarının altını çizdi.

Stinger Füzeleriyle Başladı

Okyay, şirketin savunma sanayine girişinin 1980’li yıllarda, o dönemin ünlü Stinger füzelerinin 22 farklı parçasını üretmekle başladığını anlattı. Okyay, “Ben gruba bu projenin ilk yıllarında katıldım. Sonrasında faaliyetlerimizi iki koldan sürdürdük. Bir tanesi, yurtdışındaki büyük orijinal ekipman üreticisi (OEM) şirketlerine parça, montaj grupları üretmek, diğeri ise milli özgün ürünler geliştirmek ve üretmek” dedi. Birinci alanda, Stinger, Rapier, ATACMS, GMLRS füze projeleri ile, F35, Boeing, Airbus uçakları için yapmış oldukları üretimler olduğunu belirten Okyay, “Ayrıca çok namlulu roketatar sistemleri, otomatik bombaatarlar, MKE ile birlikte geliştirdiğimiz Milli Piyade Tüfeğimiz ve Turbojet motoru var” sözlerini kaydetti.

Üretim ve Tasarım kabiliyetlerine sahibiz

Okyay, TRJet projesinde gerek üretim gerekse de bir sonraki uçağın tasarımı konusunda görev almak istediklerini açıkladı. Kale Havacılık gövde ve kanat olmak üzere her türlü yapısal parça ve montaj gruplarını üretebilecek donanıma sahip olduklarını söyleyen Okyay, “Motor tarafında ise Pratt&Whitney’in seçilmiş olması dolayısıyla orada da birçok parça ve modül üretimini üstlenebiliriz” dedi.

İnsansız Hava Aracı Projesi

Osman Okyay, Kale Baykar ortaklığı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren ilk insansız hava araçları projesini de gerçekleştirdiklerini açıklarken proje kapsamında çalışmalarının devam ederek insansız hava araçlarının geliştirilmelerinin devam etmesine yönelik projelere yer verilecek.

Yerli Uçak Ne Zaman Çıkacak ?

Mümkün olduğunca parçaların üretimi Türkiye’de yapılarak büyük oranda yerli üretimle imal edilmesi hedeflenen uçakların teknik çalışmaları devam ederken büyük bir kısmı tamamlandı diyebiliriz. Sırada ise Uçağın gövdesi var, yüksek basınç ve mühendisliğin yoğun işlendiği gövde yapısında tecrübe ve testler sonucu parçaların tamamlanması hedeflenirken yerli uçakların 2019 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Hava Yolları Taşımacılığında Zaten En iyiler Arasındayız

Hava yolları taşımacılığında Dünya’nın en iyi ilk 3 şirketi arasında yer alan THY yerli üretim uçaklara sahip olmadığı halde dünya pazarında büyük bir başarı elde etmişken, Türkiye’nin uçak üretmemesi en büyük eksiğiydi. Avrupa, Afrika ve Asya arasında’da köprü konumunda olan ülkemiz birçok transferinde uğrak noktası özellikle 3. Hava Alanın daha büyük bir alan ile hizmet vermeye başlaması Havacılıkta Türkiyeyi Dünya liderleri konumuna getirecektir.

Geçtiğimiz aylarda ise ilk yerli Arabamızın üretilmeye başladığının açıklamasını almıştık., iyi bir gelecek için…

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0