Ana SayfaTeknoloji HaberleriWindows 11 İle Geçiş Anahtarları Özelliği Sunuldu

Windows 11 İle Geçiş Anahtarları Özelliği Sunuldu

Windows 11'in sunduğu yeni güncelleme ile artık geçiş anahtarları sayesinde şifresiz ve güvenli bir şekilde web sitelerine ve uygulamalara oturum açabilirsiniz. Bu dijital kimlikler, biyometrik verileri kullanarak hesap güvenliğinizi artırır ve şifreleri unutma sorununu ortadan kaldırır.

-

GTA 6 Tanıtım Fragmanı Rekor Kırdı!

Günümüzün en efsane oyun serilerinden olan GTA, serinin 6. oyunu için bir tanıtım videosu yayınladı....

Bugün Microsoft, Windows 11 için yeni bir güncelleme ile kullanıcıların karşısına geçti. Bu güncelleme, işletim sistemine pek çok özelliği dahil ediyor. Bunlardan birisi de geçiş anahtarları desteği oldu. Bunlar, insanların bir web sitesinde ya da uygulamada kimlikleri doğrulamak için kullanabileceği dijital kimlik bilgileridir. Biyometri aracılığıyla kullanıcıların bu platformlara giriş yapmalarına olanak tanır. Bu durum kullanıcıların, Galaxy Books’u Windows 11 ile kullanan kişilerin artık cihazlarında parmak izi tarayıcısı ya da IR kamera kullanarak bir geçiş anahtarı oluşturabileceği anlamına geliyor. Buna ek olarak kullanıcılar Windows Hello ile geçiş anahtarlarını destekleyen bir web sitesinde ya da uygulamada oturum açabilir hale geliyor.

windows-11-ile-gecis-anahtarlari-ozelligi-sunuldu-1

Geçiş anahtarları ile bilgisayar korsanlarının işini zorlaştırın

Genellikle bir web sitesinde ya da uygulamada bir hesaba giriş yapıldığında kimliği doğrulamak için bir kullanıcı adı ve şifre girilir. Ancak bu girilen şifre, bir siber saldırı sonucunda çalınabilir. Böylece bilgisayar korsanları hesabınıza erişim sağlar. Aynı şifreyi birden fazla platformda kullanmanız durumunda ise, işler daha da kötüleşir. Bu noktada bilgisayar korsanları şifreyi kullandığınız tüm platformlara ve uygulamalara erişim sağlama imkanına sahip olur. İki faktörlü doğrulama yöntemi bu noktada mantıklıdır. Ancak o da oturum açma işlemine ekstra bir adım ekler.

windows-11-ile-gecis-anahtarlari-ozelligi-sunuldu

Bu sorunun çözümü aslında çok basittir. Sorunu çözmek için FIDO Alliance ve World Wide Web Consortium’un sunduğu parolasız bir oturum açma standardı olan geçiş anahtarlarından yararlanabilirsiniz. Şifre anahtarlarını destekleyen bir web sitesinde ya da uygulamada hesap oluşturduğunuzda yapmanız gereken tek şey kullanıcı adınızı girmek olacaktır. Web tarayıcısı size bir geçiş anahtarı oluşturmak isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere gösterecektir. Bu seçenek aracılığıyla biyometrik bilgilerinizi sağlayabilir ve hesabınızı şifre kullanmadan oluşturabilirsiniz.

Starfield 12 Milyon Oyuncuyu Aştı Hedefini Skyrim Yaptı

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından; Xbox X ve S Serisi, Xbox Cloud Gaming ile Microsoft...
Fatih Kuruçay
Fatih Kuruçay
Selamlar ben Fatih Kuruçay. Pamukkale Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Bu üniversiteden 2022 yılında mezun oldum. Çeşitli kurumlarda tam zamanlı olarak görev aldım. Oyun sektörü ve teknoloji alanında tecrübe sahibiyim.