Ana SayfaAkıllı Telefon2022 son çeyrekte küresel akıllı telefon üretimi %11 düştü

2022 son çeyrekte küresel akıllı telefon üretimi %11 düştü

TrendForce'un son araştırmasına göre, küresel akıllı telefon üretimi 2022 3. çeyrek için yaklaşık 289 milyon adede ulaştı ve çeyrekte %0,9'luk hafif bir düşüş ve yıllık bazda %11'lik bir düşüş gösterdi. Böylece akıllı telefon pazarı, yıllardır yürürlükte olan üçüncü çeyrekteki pozitif büyümenin “demir kanunu” çiğnendiği için son derece zayıf bir talep durumu sergiledi. Bu yılın en yoğun sezonunda akıllı telefon üretimindeki daralma, esas olarak akıllı telefon markalarının tüm cihazlar için kanal envanterinin tüketimine öncelik vermesine ve 2022 3. çeyrek için oldukça muhafazakar bir üretim planı sürdürmesine bağlandı. Ayrıca, güçlü küresel ekonomik rüzgarlar nedeniyle üretim hedeflerini düşürmeye devam ettiler.

-

Sony, PlayStation 5 tedarik sorunlarını çözüyor

Sony, ikinci nesil VR kulakları için çıkış tarihini açıkladı. Bu tarih 22 Şubat ve bu...

Trendforce, küresel akıllı telefon pazarıyla ilgili en son araştırmasını yayınlayarak 2022’nin üçüncü çeyreğinde üretimde düşüş olduğunu ortaya koydu. Sektör, Temmuz ve Eylül ayları arasında 289 milyon adet üretildi; bu, üç ayda bir %0,9 ve bir önceki yıla göre %11 düşüş anlamına geliyor.

“Aşırı derecede zayıf” talep, şirketlerin “güçlü küresel ekonomik ters rüzgarlar” nedeniyle üretimi düşük tutarken yeni cihazlardan ziyade envantere öncelik vermesinden kaynaklanıyordu.

Samsung, bir önceki çeyreğe göre %3,9’luk hafif bir artışla 64,2 milyon adet cihaz üretimi ile lider üretici konumunu korudu. Koreli üretici, zaten üretilmiş cihazlarını zorlamak için üretimi azaltıyor ve muhtemelen önümüzdeki üç ay sonra üretimde bir düşüş bildirecek.

Apple, %17,6’lık bir pazar payı ile 50,8 milyon kaydetti. TrendForce’a göre bu, Cupertino için en güçlü üretim dönemi çünkü şirket tatil dönemi için yeni iPhone’ları tam zamanında çıkarmak için üretimi hızlandırıyor. 4. çeyrek için beklentiler, bir fabrikadan çıkan her dördüncü yeni akıllı telefonun bir iPhone olması.

İlk 5’in geri kalanı üçüncü sırada Xiaomi (Redmi, Poco ve Black Shark alt markaları dahil), dördüncü sırada Oppo (Realme ve OnePlus dahil) ve beşinci sırada vivo (+iQOO) tarafından işgal ediliyor. Trendforce, vivo’nun kendi ISP’sine sahip olması, Xiaomi’nin kendi bünyesinde bir şarj çipi geliştirmesi ve Oppo’nun MariSilicon X NPU’ya sahip olması nedeniyle Çinli şirketlerin daha az ABD teknolojisine sahip bir geleceğe yöneldiğine dikkat çekti.

-- Reklam --

Meizu, Üretim için Wujie Auto Markasıyla Anlaştı

Geely, daha fazla araba satmak için elindeki her kanalı kullanmaya çalışıyor. Şirket, birkaç isim vermek gerekirse Volvo, Polestar, Zeekr...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakGsmarena

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz