Android ROM Nedir?

Android cihazların en çok söylenen cümlelerinden olan ROM nedir? bu soruya sizler için detaylı olarak açıklama getirmek istedik ve bu haber konumuz üzerinden gerekli bilgileri sizlere vereceğiz.

ROM Nedir?

ROM Android cihazların sistem dosyalarının adına denir, yani kısacası sizin telefonunuzda yüklü olan tema renginden tutun yazı tipi boyutuna kadar, hatta wifi bildirim çubuğuna kadar olan herşey ROM dosyası içerisinde toparlanır, cihazın çalışması için ROM gereklidir.

Peki sık sorulan sorulardan bir tanesi olan, Custom ve Stock ROM arasında ne fark vardır?

Custom ROM’lar 3. Parti olarak yayınlanmış ROM’lara denir, yani kısacası Custom ROM denince aklınıza gelecek olan bilgi firma tarafından değil sizin gibi bir kişi tarafından geliştirilmiş ROM dosyasıdır.

Stock ROM ise resmi olarak firma tarafından geliştirilmiş, ve tüm kullanıcıların cihazlarında olan ROM dosyasına denir, kısacası Stock ROM denince aklınıza ilk gelmesi gereken şeylerden bir tanesi telefon üreticiniz tarafından geliştirilmiş ROM’lardır.

ROM Garantiyi Bozar mı?

Evet, ROM yüklemek cihazınızı kullanılamaz duruma getirebilir, bunun yanı sıra ROM yüklenen telefonlar üzerinde eğer herhangi bir aşama yanlış ilerler ise garanti dışı bırakılacaktır.

İlginizi Çekebilir: Android Telefon, Tablet, Custom ROM Nasıl Yüklenir?

Bir sonraki yazımızda sizlere ROM nasıl yüklenir? açıklamalarını yapacağız, görüşmek üzere.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0