Android Telefonun Hızı Nasıl Artırılır?

Kimse yavaş çalışan bir tableti ya da akıllı telefonu istemez ama eğer Android cihazınız ısrarla yavaş çalışmaya devam ediyorsa, bu yeni model almanız gerekiyor manasına da gelmez. Android telefonun hızı nasıl artar? Android cihazları hızlandırmak için çok fazla ipucu var. İşte işletim sisteminizi hızlandırma yöntemleri:

Telefonunuzu Güncelleyin

Akıllı telefon üreticileri sık sık modelleri için yeni Android güncellemeleri yayınlıyor. Dolayısıyla bunları kullanmamak da aptallık olurdu. Tabii ki bu sistem güncellemeleri telefonunuzu daha hızlı ve akıcı çalışır hâle getiriyorlar. Bunun için de telefonunuzda ayarlar menüsünü açın ve sistem güncellemelerini bulun. Eğer yeni güncellemeniz varsa, zaten karşınıza çıkacaktır.

android-hiz-artirma

Gereksiz Programları Kapatın

Telefonunuzun genel bakış tuşuna basın. Bu genellikle sol altta veya sağ altta bulunur. Burada açık olan uygulamaları göreceksiniz. Tabii ki kullanmadığınız uygulamaları da tek tek kapatmanızı önereceğiz.

Gereksiz Uygulamaları Silin

Telefonunuzda ayarlar bölümüne girin ve burada uygulamaları seçin. Muhtemelen karşınıza bir sürü farklı uygulama çıkacak ve çoğunu da hiç kullanmıyor olacaksınız. Her ne kadar farkında olmasanız da, bunlar telefonunuzu ciddi derecede yavaşlatıyorlar. Tek tek, kullanmadığınız her uygulamayı silin.

Gereksiz Animasyonları Kapatın

Her Android telefonda farklı arayüzler yüklü. Stok Android yüklü olmadıkça, tüm bu arayüzler de telefonu zaman içinde yavaşlatıyor. Buna özellikle arka planda çalışan animasyonlar dahil. Yani maksimum performans için animasyonları, hareketli arka planları ve duvar kağıtlarını kaldırın.

Ana Ekrandaki Programları Kaldırın

Telefonunuzu açtığınızda karşınızda ne kadar çok program varsa, açılış ve genel hız o kadar düşer. Dolayısıyla, sık kullanmadığınız programları ana ekrandan kaldırın veya komple telefonunuzdan silin.

android-hizlandirma

Önbellekleri Temizleyin

Özellikle çok kullandığınız veya çok veri kullanan programlarda zaman içinde devasa önbellek verileri birikebilir. Bunun için de telefonunuzda ayarlardan uygulamalara girerek, tek tek programların önbelleklerini temizlemenizi öneririz. Bu hem telefon hafızanızı rahatlatacak, hem de genel olarak hızda artış yaşatacaktır.

Fazla Fotoğraf ve Video Tutmayın

Fotoğraf ve videolar telefonlarda en çok yer kaplayan şeylerden birisi. Dolayısıyla, işinize yaramayan fotoğrafları silin, yarayanları ise bilgisayar veya hard disk gibi bir yerde saklayın. Böylece hem telefonunuzun içi boşalacak, hem de hızı artacak.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0