Ana SayfaAndroid HaberleriAndroid TV 13 resmi olarak yayınlandı

Android TV 13 resmi olarak yayınlandı

Android 13, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve TV cihazlarıyla uyumluluğu artırmak için daha fazla özelleştirme ekler. Bu sürümün öne çıkan özelliklerinden bazıları, performans ve kalite iyileştirmeleri ve kullanıcıların Android TV ile etkileşim kurma biçimlerine yönelik devam eden ilerlemelerdir.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Android TV 13 artık resmi olarak çıktı, ancak muhtemelen onu yakın gelecekte herhangi bir tüketici cihazında görmeyi beklememelisiniz. Android TV güncellemeleri genellikle normal Android güncellemelerinden daha yavaş ve daha az kapsamlı bir programa sahip olduğundan, bu her şeyden çok bir geliştirici kilometre taşıdır. Google’ın kendi Chromecast cihazları bile bu yılın başlarında Android TV 12’yi aldı.

Bugün bir OTA alsanız bile, sürüm 13’e yapılan yeni eklemelerin çoğu geliştiricileri hedefleyen arka uç olduğundan, herhangi bir büyük değişiklik fark etmeniz olası değildir. Kullanıcı arayüzü çoğunlukla aynıdır. Tüm değişiklik günlüğünü buradan okuyabilirsiniz, ancak yine de bazı önemli noktalara değineceğiz.

Desteklenen HDMI kaynak cihazlarında kullanıcı tarafından ayarlanabilen çözünürlük ve yenileme hızı nihayet geldi. HDMI sinyali yeni bir şeye değişirse cihazın oynatmayı duraklatmasına izin veren yöntemlerin eklenmesi de dahil olmak üzere, bir işletim sistemi düzeyinde güç tasarrufu genel olarak iyileştirildi. AudioManager API’leri artık desteklenen ses formatları ve konuşmacı grupları için öngörülü ses rotalarını destekliyor.

Android TV 13’te, harici klavyeler için farklı dil düzenlerinin seçilmesine izin veren yeni bir Klavye Düzenleri API’si bulunmaktadır. Özellikle oyun geliştiricileri tarafından kullanılmak üzere, klavye ve denetleyici düğme eşlemesinin işlenme biçimindeki bazı değişiklikler de uygulanır.

Gizlilik ve erişilebilirlik de geliştirildi. Varsa, donanım sessize alma anahtarı durumları artık sistem gizlilik denetimlerine yansıtılmaktadır ve Assistant yazılımı tarafından mikrofon erişimi için yeni kullanıcı denetimleri bulunmaktadır.

Söylediğimiz gibi, yakın zamanda tüketici cihazınızda Android TV 13’ü görmeniz pek mümkün değil, ancak bir geliştiriciyseniz artık işletim sisteminin tam sürümünü ADT-3 geliştirme setinizde veya Android Emulator for TV’de kullanmaya başlayabilirsiniz.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.
KaynakGsmarena

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz