Apple macOS Sonoma’da Oyun Modu Nasıl Açılır

Apple, Mac’lerde oyun oynamak için CPU ve GPU performansını optimize etmek üzere tasarlanmış bir özellik olan Oyun Modu‘nu macOS Sonoma’da kullanıma sundu. Apple, kullanıcıların bu özelliği anlamalarına ve en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için Oyun Modu’nun nasıl çalıştığını ve nasıl etkinleştirilip devre dışı bırakılacağını açıklayan bir destek belgesi yayınladı.

İşte macOS Sonoma‘da Oyun Modu‘nun nasıl çalıştığına dair bir özet:

Oyun Modunun Faydaları:

  • Oyunlara en yüksek öncelikli erişimi vererek CPU ve GPU performansını oyun oynamak için önceliklendirir ve arka plan görevleri için kullanımı azaltır.
  • Bluetooth örnekleme hızını iki katına çıkararak oyun kumandaları ve AirPods gibi kablosuz aksesuarlar için giriş gecikmesini ve ses gecikmesini azaltır.

Oyun Modu Nasıl Etkinleştirilir:

Oyun Modu, oyununuzu tam ekran modunda görüntülediğinizde otomatik olarak etkinleşir. Bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  1. İmlecinizi oyun penceresinin sol üst köşesinde bulunan yeşil düğmenin üzerine getirin.
  2. Çıkan menüden “Tam Ekrana Gir” seçeneğini seçin.

Oyununuz tam ekran moduna geçtiğinde, menü çubuğunda bir Oyun Modu menüsü belirecek ve oyununuz için Oyun Modunun etkin olduğunu onaylamanıza olanak tanıyacaktır.

Oyun Modu Nasıl Devre Dışı Bırakılır:

Tam ekran modundan çıktığınızda Oyun Modu otomatik olarak devre dışı kalır. Ancak, oyununuz hala tam ekran modundayken manuel olarak da kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Menü çubuğunda Oyun Modu menüsünü açın.
  2. “Oyun Modunu Kapat”ı seçin.

Belirli bir oyun için Oyun Modu’nu kapattığınızda, oyundan çıkıp yeniden başlatsanız bile siz manuel olarak yeniden etkinleştirene kadar o oyun için kapalı kalacağını unutmamak önemlidir.

Apple’ın Oyun Modu, Apple Silicon işlemcili Mac’lere özeldir. Oyun Modu’nu deneyen kullanıcılar, Mac’lerinde oyun performansının artmasıyla ilgili deneyimlerini paylaşmaya ve oynadıkları oyunlardan bahsetmeye teşvik ediliyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0