Ana SayfaİpucuApple Music vs Spotify: Hangi müzik akışı hizmeti en iyisi?

Apple Music vs Spotify: Hangi müzik akışı hizmeti en iyisi?

Apple Music ve Spotify arasındaki rekabet gün geçtikçe büyüyor. Peki hangisi en iyisi bilmek istiyor musunuz ? O halde yazımız okumaya devam edin.

-

GTA 6 Tanıtım Fragmanı Rekor Kırdı!

Günümüzün en efsane oyun serilerinden olan GTA, serinin 6. oyunu için bir tanıtım videosu yayınladı....

Bir müzik tutkunu olarak Spotify ve Apple Music arasında seçim yapmak kolay değil. Spotify’ın şu anda dünya çapında 433 milyondan fazla kullanıcısı ve 188 milyon Premium abonesi var. Spotify, popüler bir müzik paylaşım deneyiminin yanı sıra ücretsiz bir deneyim de vaat ediyor. Apple Music, bir zamanlar dijital müzikle ilgili her konuda liderdi ancak şu anda 98 milyon kullanıcıyla Spotify’ın gerisinde. Apple’ın Müziği, yüksek profilli ayrıcalıkları, sağlam kitaplığı, küratörlüğünde radyosu ve iOS ile sorunsuz entegrasyonu ile tanınıyor.

Bu ikisi arasındaki rekabet, kayıt endüstrisinin dijital gelir için rekor seviyelere ulaşmasına yardımcı oldu ve hangi müzik akışı hizmetinin daha iyi olduğu sorusunu yanıtlamak giderek daha zor hale geldi. Bu muazzam müzik akışı hizmetlerinden hangisinin size uygun olduğunu görmek için bize katılın.

Müzik Kütüphanesi

Spotify, 8 milyondan fazla şarkıya ve 4,7 milyon podcast‘e ev sahipliği yapıyor. Kulaklarınızın ne yapacağını bile bileceğinden daha fazla müziğe ev sahipliği yapıyor. İsveç yayın hizmeti ayrıca her Cuma en son çıkanları, özel canlı oturumları ve çeşitli yeni single’ları doğrudan Yeni Çıkanlar sekmesine ve ayrıca Release Radar çalma listesine getiriyor.

Öte yandan Apple’ın hizmeti, Spotify’ın mevcut rakamlarından daha yüksek olan (Spotify sürekli olarak yetişmesine rağmen) 100 milyondan fazla şarkıya sahip ve ayrıca Amazon Prime Music ve Tidal gibi daha yeni uygulamaları geride bırakıyor. Ayrıca Apple, büyük ölçüde ücretsiz bir katman sunmadığı için, rekabetten çok daha fazla ayrıcalık sağlamak için adımlar attı. Spotify, Apple ile münhasırlık anlaşmaları imzalayan sanatçılardan da pek memnun değil. Spotify’ın, müziklerini önce Apple aracılığıyla yayınlayan sanatçılar için arama sıralamalarını değiştiriyor.

apple music

Apple Music’in rekabette öne çıktığı başka bir alan daha var: iTunes kitaplığının entegrasyonu. Daha önce iTunes Store’dan satın alınmış, fiziksel bir CD’den kopyalanmış veya iTunes Match’e yüklenmiş tüm müzikleriniz Apple Music kitaplığınızda görünecek ve size Apple’ın standart kataloğunun yanı sıra kendi müziğinize özgürce göz atma seçeneği vaat ediyor. Spotify benzer bir işlev sunuyor, yerel müzik dosyalarınızı ayrı bir sekmeye havale ediyor, ancak yerel müziğinize Apple Music’te olduğu gibi geniş aramalarla erişemiyorsunuz.

Burada Kazanan Apple Music oluyor.

Ses Kalitesi

Her iki hizmette de akışlı şarkılarla birlikte gelen ses kalitesini de tartışmamız gerekiyor. Spotify için, yazılımın ücretsiz sürümü web oynatıcı üzerinden AAC 128Kbps hızında yayınlanıyor. Spotify uygulamasını indirin ve 24Kbps’den 160Kbps‘ye kadar herhangi bir yerde bağlantınıza göre akış kalitesini ayarlıyor. Premium’a yükseltin ve bu, kaliteyi AAC 256Kbps‘ye kadar artırıyor. Spotify’ın vaat ettiği kayıpsız hizmet katmanı hala bulunamadı.

Öte yandan Apple, tüm aboneler için ücretsiz ses kalitesi yükseltmeleri sağlama konusunda önemli adımlar atıyor. 100 milyon Apple Music şarkısının tamamı artık kayıpsız ses olarak mevcut. Apple ALAC (Apple Lossless Audio Codec) kullanıyor, böylece müzik orijinal ses dosyasına sadık kalıyor. CD kalitesinden başlayarak, 44.1kHz’de 16-bit ve 48kHz’de 24-bit’e kadar, birkaç kayıpsız ses seviyesi mevcut.

Spotify Uyku Modu

Ayrıca 192kHz’de 24 bit’e kadar yüksek çözünürlüklü kayıpsız bir format da var. Ek olarak geçen yıl Apple, kitaplığının geniş bir yelpazesini surround-sound uzamsal ses formatında kullanıma sundu. Dolby Atmos kodlamasıyla etkinleştirilen uzamsal ses, müziğe ek derinlik, dinamik kafa izleme ile ekstra uyumluluk ve iOS 16 (ve daha yeni bir iPhone) ile kişiselleştirilmiş uzamsal ses dahil olmak üzere en son iOS güncellemeleriyle gelen diğer avantajlar sağlıyor. Ayrıca Apple TV’niz aracılığıyla gerçekten harika.

Bu kısımda kazanan Apple Music oluyor.

Müzik Keşfi

Spotify, zevkinize uygun yeni şarkılar bulmak için birçok yararlı araç sağlıyor. Discover Weekly gibi kişiselleştirilmiş çalma listeleri, abonelere kendi başlarına hiç rastlamadıkları sanatçıların yeni müziklerini dinlemeleri için harika fırsatlar sunuyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz temel türlerin derin kuyusu, yeni müzikleri seçim için olgunlaştırır ve dinleyiciler, dinlerken belirli şarkıları beğenerek çalma listelerini kişiselleştirebiliyor. Spotify, belirli zevkler için editör tarafından seçilen çalma listeleri de dahil olmak üzere yeni kullanıcılara devam eden çalma listeleri ve kanallar önerirken, bu özellikler ücretsiz kullanıcılar için çok daha sınırlı.

Discover Weekly, özellikle yayın dünyasında büyük övgüyü hak ediyor. Her Pazartesi sabahı akışınıza eklenen bu özellik, dinleme alışkanlıklarınıza ve benzer sanatçıları dinleyenlerin alışkanlıklarına göre iki saatlik kişiselleştirilmiş müzik önerileri listesi sunuyor.

Apple Music’e gelince, bir hesap oluşturduktan sonra, hizmetin zevklerini anlayabilmeleri için kullanıcılardan en sevdikleri sanatçılardan bazılarını seçmeleri isteniyor. Şimdi Dinle bölümü, tümü Sizinle Paylaşılanlar sekmesinde düzenlenen, Mesajlar uygulaması aracılığıyla arkadaşlarınızdan size gönderilen müzikler de dahil olmak üzere, dinleme geçmişinize ve diğer etkinliklere dayalı olarak çeşitli müzikler öneriyor. Bu özellikler ve daha fazlası, Apple Music’i öneriler almak için harika bir seçenek haline getiriyor.

Neyse ki, işlem tamamlandıktan sonra Apple Music, tercihlerinize hitap etmek için çalma listeleri oluşturma konusunda harika bir iş çıkarıyor, böylece kulaklıklarınızdan dışarı çıkabilirsiniz. Çalma listeleri türe, sanatçıya ve hatta araba kullanma gibi belirli bir etkinliğe dayalı olabiliyor. Apple, çalma listelerinin bir “uzmanlar ekibi” tarafından küratörlüğünü yaptığını iddia ediyor.

Bu bölümün kazananı koşulsuz Spotify.

Radyo

Uygulamada Spotify, geçmişteki Radyo sekmesini ortadan kaldırdı, ancak şimdi herhangi bir sanatçı, albüm, çalma listesi veya şarkı için bir radyo modu oluşturma seçeneğine sahip. Üç nokta menü simgesine gidin ve bir tane oluşturmak için Radyoya git’i seçin. Bu radyo “istasyonları” da kütüphaneye çalma listeleri olarak kaydedilebiliyor.

Tam radyo modundan daha kişiselleştirilmiş bir seçenek için yardımlı çalma listesi oluşturma da vardır. Örneğin, sabah antrenmanlarınızda size eşlik edecek bir çalma listesi oluşturmak istediğinizi varsayalım. Spotify, yardımlı çalma listesini kullanarak, çalma listesine verdiğiniz başlığı (“Antrenman” gibi) kullanır ve geçmiş dinleme geçmişinize dayalı önerilerin yanı sıra başkalarının kendi benzer çalma listelerine eklediği şarkılara dayalı önerileri alıyor. Çalma listelerinizi parçalarla doldurmaya devam edebilirsiniz veya başlangıç ​​için birkaç parça seçtikten sonra Spotify bunları otomatik olarak doldurabiliyor. Kullanıcılar ayrıca şarkıları bir çalma listesine eklemeden önce arayabilir ve önizleyebiliyor.

Otomasyona öncelik veren bir çağda, Apple Music’in insan dokunuşunu tercih etmesi, radyo tarzı programlamaya yardımcı oluyor. Bu felsefe, canlı radyo programlarında DJ’ler tarafından kesintisiz müzik çalan Apple Music’in önde gelen radyo istasyonu Apple Music 1’de vücut buluyor.

Spotify Kullanıcı Adı Bulma sosyal medya

Apple Music 1’deki en ilgi çekici şovlar, Annie Clark (St. Vincent), Haim ve Q-Tip (A Tribe Called Quest) gibi önemli müzisyenler tarafından sunuluyor. Bu şovlar, dinleyicilere hayran oldukları sanatçıların beğenilerine benzersiz bir bakış sunuyor.

Apple Music 1’in ötesinde, Apple Music sadece klasik rock, caz veya Top 40 hitleri dinlemek isteyenler için daha genel radyo istasyonlarına sahip. Ayrıca BBC News ve ESPN gibi müzik dışı istasyonlar da var ve yenilmesi zor seçeneklerden oluşan bir menü oluşturuyor.

Radyo kısmında kazanan Apple Music oluyor.

Podcastler

Apple Music ve Spotify öncelikle müzik uygulamaları olsa da, podcastlerin ses platformlarında doğal bir yeri var. Spotify, 2015’te özelliği kullanıma sunmasından bu yana en hızlı büyüyen podcast hedefi oldu. Aslında Spotify, 2022’nin dördüncü çeyreği itibariyle 4,7 milyon sunan, herhangi bir hizmetin en fazla podcast’ine sahip.

Tonlarca popüler program bulacaksınız ve podcast’lerin tek başına kalmanız için sizi ikna edebileceği yeterince ilgi çekici orijinaller var. Spotify uygulaması, aşırı dinleme oturumlarınıza yardımcı olmak için mevcut zamanlayıcılar ve oynatma hızı kontrolleriyle görevi güzel bir şekilde yerine getiriyor.

Spotify Podcast Nasıl Yüklenir

Apple Music’in yerleşik böyle bir işlevi yok. Podcast’ler, Apple’ın iTunes’u küçük parçalara ayırmaya başladığı sıralarda kendi uygulamalarına bölündü ve yakın gelecekte burada kalacaklar.

Podcast kazananı koşulsuz Spotify.

Arayüz ve Mobil Deneyim

Apple Music’in mobil arayüzü minimalist ve kullanımı kolay. Kitaplık artık Müzik uygulamasının ana sayfasında- sahip olduğunuz tüm müziklere bu sekmeden erişilebilir ve istememeniz durumunda Çalma Listeleri, Sanatçılar, Albümler, Şarkılar ve İndirilen müziklere göre kolayca filtreleyebilirsiniz.

Şimdi Dinle sekmesine dokunmak artık birkaç farklı kişiselleştirilmiş seçenek getiriyor. En Çok Tıklananlar ve günlük temalı çalma listeleri, yeni melodileri keşfetmeniz için daha da fazla yol sağlarken, Göz At sekmesi size popüler müzikleri, videoları ve Apple’a özel olanları keşfetmeniz için bir yol sunuyor. Radyo sekmesi, kullanıcılara türe, sanatçıya ve sunucuya göre ayrılmış yüzlerce Apple küratörlüğünde müzik istasyonuna erişim sağlıyır. Belirli bir şey arayanlar, kişisel kitaplığınızda veya Apple Music kitaplığında hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlayan Arama sekmesini kullanabiliyor.

Spotify ise daha bağımsız ve uzun süredir kullanılabilirlik açısından endüstri lideri diyebiliriz. Mobil ve masaüstü uygulamaları, kullanıcılara müziklere göz atmak, çalma listelerine erişmek, internet radyosu dinlemek ve yeni müzikler keşfetmek için kolay bir yol sağlıyor.

Mobilde, herşey üç sekmede yapılıyor: Ana Sayfa, Arama ve Kitaplığınız. Her bölüm, kullanıcılara hizmetin birçok özelliğine kolay erişim sağlayan kendi basit alt kategorileri grubuna sahip. Arama penceresi, tıpkı Google’ın arama motoru gibi, sonuç alanını aktif olarak dolduruyor ve genellikle sadece birkaç karakter yazdıktan sonra tam olarak aradığınızı sağlıyor. Spotify ayrıca Amazon Echo veya Google Home gibi cihazlar aracılığıyla ses aktivasyonu için orta düzeyde bir desteğe sahip.

Bu kısmın kazananı koşulsuz Spotify.

Egzersiz Özellikleri

Spotify, yerleşik egzersiz işlevlerine sahipti, ancak o zamandan beri bu özelliklerin bazılarını diğer uygulamalara devretti. Örneğin, uygun sensörlere sahip akıllı telefonlarda Spotify, kullanıcının koşu temposuna uyan bir çalma listesini otomatik olarak seçmek için Runkeeper gibi çalışan uygulamalarla birlikte kullanılabiliyor. Entegrasyon, müzik seçimlerini parçaya ulaşmadan önce planlamak istemeyen kişiler için hoş bir şey – ancak işlevselliğin artık uygulama içinde yerel olarak desteklenmemesi utanç verici.

Apple Music aboneleri için Apple Fitness Plus var. Apple Fitness Plus, kişiselleştirilmiş egzersiz rutinleri ve dinlenebilecek egzersiz çalma listeleri oluşturmak için bir kullanıcının Series 3 (veya üstü) Apple Watch’unuzdan gelen verileri de kullanıyor. Apple Music’te. Apple Music kullanıcıları, bazı motivasyonel Apple Fitness+ çalma listelerini bulmak için Arama sekmesini kullanabiliyor. Apple Fitness+ Studio Serisi ile kullanıcılar, başladıkları egzersiz türüne göre egzersiz melodileri bile arayabilirler. Yoga için meditatif müzikten dansa, kürek ve kickboks için elektronik müziğe kadar her şey mevcut.

apple watch uygulamaları

Bu kısımda kazanan Apple Music oluyor.

Genel Kazanan – Spotify Müzik

Spotify bu karşılaşmada kazanan oluyor. Apple Music bazı ciddi adımlar atmış olsa da, Spotify hala üstünlüğünü koruyor. Kullanıcı arayüzü erişilebilir ve düzenli, bu da çalma listesi yönetimini basitleştiriyor. Müzik keşif çalma listeleri, özellikle Haftalık Keşfet, onu parlak bir şekilde taze tutuyor ve henüz taahhütte bulunamayanlar için de ücretsiz. Apple Music’in daha büyük kataloğu, özel yayınları, insan tarafından seçilmiş çalma listeleri ve Apple Music 1 gibi özellikleri onu ciddi bir rakip haline getiriyor. Hangi özelliklerin sizin için önemli olduğuna bağlı olarak, farklı bir seçim yapabilirsiniz, ancak şimdilik Spotify, müzik akışı hizmetinin daha iyi olduğu bir avantaja sahip.

Starfield 12 Milyon Oyuncuyu Aştı Hedefini Skyrim Yaptı

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından; Xbox X ve S Serisi, Xbox Cloud Gaming ile Microsoft...
Ayşen Sıla
Ayşen Sıla
Yeni dünyaya olan merakımla birlikte pekişen yazım alanında da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Tam şu anda kendi kitabımı kaleme alırken, dünyamızı kuşatan ve hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojiye dair her şeyi ilgiyle takip ediyorum.