Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Gazetelerin kuponla bilgisayar dağıttığı dönemler çok geride kaldı ve artık binlerce seçenekle, hatta modifikasyonlar göz önüne alınınca belki de milyonlarca farklı kombinasyonla bir bilgisayara sahip olmak mümkün. Bu yüzden bilgisayar seçimi yapılırken ilk yapılması gereken önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemek olmalı. İhtiyaçlarınızı belirlemiş seniz de bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler, başlıklar halinde listeleyelim istedik.

Donanım

Bilgisayarı hangi amaçla kullanacaksanız, birkaç yıl ilerisini de düşünerek uygun donanımlar belirlenmeli. Oyun ise performans odaklı bir donanıma sahip olması gerekir…

Monitör

Monitör, hem sağlık hem de kullanış amacı göz önünde bulundurularak seçilmeli. Ayrıca oyun oynamak için alıyorsanız da yüksek çözünürlüklü olmasına da dikkat etmelisiniz.

Bağlantı Araçları

Kullanım amacınıza uygun çıkışların ve bağlantı birimlerinin bilgisayarda olup olmadığına dikkat edilmeli. Örneğin bir HDMI bağlantısı, ya da USB 3.0 gibi bağlantılarının olması çok önemli bir etken.

Fiyat

İstediğiniz donanıma sahip markalar arasında kıyaslama yapmak bütçeniz açısından oldukça önemli.

Garanti ve Teknik Servis

Garanti şartları ve süresi ile teknik destek hizmeti genelde es geçilen detaylardan birisi. Ancak bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemlisi. Çok kaliteli markaların teknik desteği bazen ülkemizde olmayabiliyor; bunu göz önünde bulundurmanız gerek.

Upgrade İmkanı

Teknoloji, malum bir an bile yerinde saymıyor. Birkaç yıl içerisinde arzu ettiğiniz şekilde donanımsal açıdan yenilemeler yapabileceğiniz modelleri seçmeye özen gösterin. Bunun için kasası büyük bilgisayarlar tercih edilebilir (eğer koyacak bi yeriniz var ise)

Kullanıcı Yorumları

Genelde laptoplar gibi hazır sistem satılan ürünlerde kullanıcı yorumları seçim aşamasında fazlasıyla yardımcı olabilir. Doğruluğundan emin olduğunuz yorumları göz önünde bulundurmakta yarar var.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0