ChatGPT nedir? nasıl kullanılır?

Kâr amacı gütmeyen yapay zeka OpenAI Inc. tarafından geliştirilen ChatGPT, bir yapay zeka sohbet botu ile insan benzeri konuşmalar yapmanızı sağlayan doğal bir dil işleme aracıdır. OpenAI’nin iddiasına göre diyalog formatı, ChatGPT’nin takip sorularını yanıtlamasını, hatalarını kabul etmesini, yanlış öncüllere meydan okumasını ve uygunsuz istekleri reddetmesini mümkün kılıyor.

Hikayelerden, matematiksel çözümlerden teorik denemelere kadar her şeye cevap verebileceği söyleniyor.

ChatGPT’nin en büyük özelliği, yaratıcıları tarafından araştırma amacıyla kullanıldığından şu anda ücretsiz olmasıdır: Bir yapay zeka ve araştırma şirketi olan OpenAI ayrıca hakkında çok konuşulan popüler bir yapay zeka sanat üreteci olan DALLE•2’yi ve otomatik konuşma tanıma sistemi Whisper’ı piyasaya sürdü.

ChatGPT’yi nasıl kullanabilirim?

ChatGPT’yi chat.openai.com adresinde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz, tek yapmanız gereken bir OpenAI hesabı oluşturmak.

ChatGPT ile neler yaratabilirsiniz?

ChatGPT, her konuda uzmandır. İnsanların onu TV senaryoları yazmaktan Python kodu oluşturmaya kadar her şey için kullandığını gördük. Ayrıca, Google gibi basit soruları yanıtlamada harika bir iş çıkarıyor.

ChatGPT nasıl çalışır?

OpenAI, dil modelini öğretmek için İnsan Geri Bildiriminden (RLHF) Güçlendirmeli Öğrenim kullandı. İnsan yapay zeka eğitmenlerinin yardımıyla, insanlar ve sanal asistanlar arasındaki etkileşimli konuşmalara maruz bırakıldı; bu, modelin gerçek hayattaki diyaloğun nasıl çalıştığını öğrenmesi için harika bir yoldu.

ChatGPT, Google’ın yerini alacak mı?

ChatGPT, kullanıcıyla sohbet etmek için oluşturuldu. Bir arama motoru, kullanıcının aradığı yararlı bilgileri bulmasına yardımcı olmak için internetteki web sayfalarını dizine ekler.

ChatGPT (şu anda) bilgi için internette arama yapamaz. Bunun yerine, üzerinde eğitildiği verilerden bilgi çeker.

Google, ChatGPT ile oluşturulan içeriği cezalandırmaz mı?

Google düşük kaliteli içeriği cezalandırır. Ve açıkçası, olması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu, onu oluşturmak için kullanılan araçlardan çok yazınızın kalitesiyle ilgilidir.

AI ile yazılmış içeriğiniz düşük kaliteliyse ve okuyuculara yardımcı olmuyorsa, ceza yeme ihtimali vardır. İNSAN yazılı içeriğiniz düşük kaliteliyse ve okuyuculara yardımcı olmuyorsa, bu da cezaya sebep olabilir. AI içeriğinin parmak izi bırakacak şekilde yazılmasının doğasında olan hiçbir şey yoktur, ancak herhangi bir okuyucu sığ yazıları anlayabilir.

Bu nedenle, ChatGPT veya diğer yapay zeka araçlarıyla yazarken “kur ve unut” yaklaşımını benimsemeyin. Araştırmaya, orijinal fikirlere ve kelimelerinizin arkasındaki öze daha fazla yatırım yapmanız için size zaman kazandırmak için yapay zekayı kullanın ve içeriğiniz, birçok müşterimizin sahip olduğu gibi aramada başarılı olacaktır.

Anahtar kelime “yardımcı” dır. AI asistanları, AI yazarları değildir. Sana yardım ederler, senin için yapmazlar.

Chatbot yeni bir teknoloji mi?

Chatbot teknolojisi kesinlikle yeni değil. Meta ve Microsoft gibi teknoloji devlerinden bazıları da dahil olmak üzere bu tür birkaç model piyasaya sürüldü, ancak karışık bir başarı elde edildi.

Microsoft’un “Tay” – “Thinking About You” adlı yapay zeka sohbet botu, Mart 2016’da Twitter’da TayTweets adı altında ve @TayandYou işleyicisiyle piyasaya sürüldü. Ancak Twitter kullanıcılarından öğrendiği ırkçı, cinsiyetçi ve saldırgan yorumları yayınladıktan sonra kısa süre sonra yayından kaldırıldı.

Meta’nın bu yıl piyasaya sürülen Blender bot 3’ü onu bir sonraki seviyeye taşıdı. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg hakkında, şirketinin insanları para için sömürdüğünü ve umursamadığını söyleyen bir soruya yanıt verdiği bildirildi.

OpenAI ve Elon Musk bağlantısının arka planı

OpenAI, metin istemlerine yanıt veren AI modelleri yayınlayan GPT-3 yazılımıyla ünlü Kaliforniya merkezli bir şirkettir. Şirketin yakın zamanda piyasaya sürdüğü DALL-E modelinin ikinci versiyonu, yalnızca kullanıcı istemlerinden foto-gerçekçi görüntüler elde etme becerisiyle viral oldu.

OpenAI, yaklaşık yedi yıl önce Tesla Inc. CEO’su Elon Musk ve şu anki CEO olan Sam Altman tarafından diğer yatırımcılarla birlikte kuruldu. Ancak 2018’de farklılıklar nedeniyle Musk şirketten ayrıldı. Ancak, Twitter’ın yeni patronunun mikro günlük web sitesinde modelin yeteneklerini onayladığı görüldü.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0