Ana SayfaİpucuDosya Formatları Neden Farklı? Dosya Formatı Nedir?

Dosya Formatları Neden Farklı? Dosya Formatı Nedir?

-

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde tüm yazılımlar değişiyor veya geliştiriliyor, bunun sonucunda yeni dosya formatları vs gibi formatlar ortaya çıktığında kullanıcıların kafası karışıyor, peki nedir bu dosya formatı? örneğin ben .iso nedir bilmiyorum diyenlerdenseniz bu haberimizde sizlere temel bilgiyi vereceğiz.

İlk olarak dosya formatı normal bir format işlemi değildir, dosya formatı demek sıfırlamak anlamına gelmez, sadece bir dosyasının veya resim dosyasının format biçimidir, örneğin resim formatlarına bakacak olursak en kaliteli format PNG iken en sık kullanılan JPEG formatıdır.

Yani dosya formatları sınır tanımaz ancak sürekli yeni dosya formatları gelişse de sizler normal bildiğiniz dosya formatını kullanmaya devam ederseniz, dosya formatı diğer adıyla dosya biçimi genel olarak bir dosyasının uzantı biçimini belirlemeye denir, örneğin tekrar örnek verecek olursak bir video dosyası mp4 halinde kullanıcıların karşısına çıkarken bir mp3 ses dosyası mp3 olarak kullanıcıların karşısına çıkar.

Yakın zamanda sizler için dosya formatlarını ve türlerini detaylı olarak anlatan yeni haber konumuz ile karşınızda olacağız.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.