Ana SayfaİpucuEn İyi Fotoğraf Düzenleme Programı Hangisi?

En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı Hangisi?

En iyi seviyede fotoğraf düzenleme programları hangileri? Bu programlarının birbirinden farkları neler?

-

Fotoğraf düzenleme programı, eskiden sadece bu işi meslek olarak yabanların kullandığı programlar olarak biliniyordu. Sosyal medya sağ olsun bunu da değiştirdi. Görsel paylaşımları ardı ardına sıraladığımız Instagram hayatımıza girdi. Derken YouTube gibi bir alan açıldı ve fotoğraf düzenleme konusu herkesin ilgisini çekmeye başladı.

Sosyal medya hesaplarında paylaşacağı fotoğrafları daha etkili, daha ilgi çekici hale getirmek isteyen hemen herkes bu tür programları araştırmaya koyuldu. Bir sektörde talep varsa, talebi karşılamak için aynı oranda ilgi gösteriliyor.

Yani bu şu demek, onlarca program ortaya çıkmaya başladı. Her kullandığınız program size istediğiniz sonuçları verecek diye bir durum yok. Biz de bunun farkına vardık ve sizin için en iyi fotoğraf düzenleme programı listesi hazırlamaya karar verdik.

İki ayrı liste oluşturacağız. Bir listede bilgisayarda kullanabileceğiniz programlar olacak bir listede ise mobil platformlarda kullanılacak uygulamalar olacak.

İlginizi Çekebilir: Google Fotoğraflara Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Kullanabileceğiniz En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı Listesi

Ücretli ve ücretsiz programların hepsine yer vereceğiz. Programların bazıları ücretsiz olsa da tüm özellikleri kullanmak için Pro sürüme yükseltme yapmanız gerektiğini söyleyerek geçelim uygulamalara.

Fotor

Temelinde ücretsiz olan bir program olarak gösterebileceğimiz Fotor, hem online site üzerinden düzenlemeler yapmanıza hem de programı indirerek Windows üzerinde çalışma yapmanıza izin veriyor.

Programın en sevilen yanı çeşitli filtreler. Fotoğraflarınızı farklı filtrelerle renklendirmenizi sağlayan program, filtre sayısını sürekli arttırıyor.

fotograf duzenleme programi

Toplu görüntü işleme gibi bir artısı da olan uygulamanın, yüksek çözünürlüklü fotoğraf düzenleme artısı ve oluşturulan fotoğrafları yine yüksek çözünürlükle dışarı aktarma gibi bir ayrıcalığınız var. Fotoğraflara ne yapabilirim derseniz, aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz.

Efektler ekleyebilir, metinler yazabilir, kesme biçme yapabilir, fokus modlarını kullanabilirsiniz. Böylece bir resmi her yönüyle değerlendirip isteğinize göre ayarlama yapmış oluyorsunuz. Oluşturduğunuz fotoğrafları bilgisayara indirmeniz ve direkt sosyal medya hesaplarınızda yayınlamanız da çok basit bir şekilde yapılabiliyor.

Artıları

 • Çok sayıda filtre desteği var ve filtreler güncellenebiliyor.
 • Aynı anda çok sayıda fotoğraf işleme mümkün.
 • Fotoğrafları ister bilgisayarınıza kayıt ediyorsunuz isterseniz de sosyal medya üzerinden paylaşıyorsunuz.

Paint.NET

En iyi fotoğraf düzenleme programı ilk iki içerisinde yer alacak olan Paint.net programını duyduğunuz an aklınıza Paint gelebilir. Doğru da olur.

Aslında ilk olarak Paint için bir alternatif oluşturmak ve Windows’a özel ikinci bir fotoğraf düzenleme aracı sunmak için geliştirilen program, kısa bir sürede popülerliğini çok fazla arttırmasının yanında Paint alternatifi olmaktan çıkıp, başlı başına bir düzenleme programı haline gelmiştir.

fotograf duzenleme programi

Adobe programlarıyla bile yarışabilecek düzeyde olan, bir o kadar da sade bir arayüz kullanımı bulunan program, C# ile geliştirilmiş ve her detay düşünülmüş.

Resimlerinizin renk düzenlemelerini yapabileceğiniz, kesme ve biçme ayarlamalarını yapabileceğiniz ve filtreleme özelliklerini kullanabileceğiniz program ihtiyacınızı karşılayacaktır. Diyelim ki uygulama yeteri kadar işlevsel gelmedi ve istediğiniz düzenlemeleri yapamadınız.

Bu durumda açık kaynak kodlu Paint.net için eklenti desteğini kullanarak yeni eklentiler yükleyebilirsiniz. Yükleyeceğiniz yeni eklentilerle farklı düzenlemeler erişebilirsiniz.

Artıları

 • Boyutu düşük ve kullanımı çok kolay.
 • Yeni eklentilerle beraber programı daha işlevsel yapabilirsiniz.
 • Açık kaynak kodlu olduğu için siz de eklenti geliştirerek, fotoğraf düzenlemelerinizi istediğiniz ölçüde yapabilirsiniz.

Pixlr X

Online fotoğraf düzenleme programlarını, PC programları arasında sayabilir miyiz sizce? Bence bu online servisler bir program kalitesi sunuyorsa sayabiliriz. Pixlr bunlardan biri.

HTML5 desteğine geçen ve online olarak istediğiniz herhangi bir düzenlemeyi yapmanıza izin veren servis, çok yönlü işlevler sunuyor. İsterseniz fotoğrafınıza bir efektli arka plan ekleyebilirsiniz.

fotograf duzenleme programi

Arka kısımda yapacağınız düzenlemeler sizi tatmin etmedi mi? O zaman renklerde değişiklikler, fotoğraf üzerine şekil ve metin ekleme gibi artıları da kullanabilirsiniz. Arayüz gerçekten çok başarılı olduğu için istediğiniz herhangi bir araca anında ulaşabilirsiniz.

Çizim araçlarının kullanıldığı Pixlr, fotoğraf düzenleme programı indir ya da yükle işlevlerine gerek kalmadan kullanabileceğiniz bir servis olmasıyla da öne çıkıyor. Bu araçta en sevdiğimiz noktanın resimlere ekleyebileceğiniz çerçeveler olduğunu belirteyim. Ayrıca bu çerçeveleri tamamlayacak olan çok güzel efektler var.

Artıları

 • HTML 5 ile kolay kullanım. Arayüz çok etkileyici
 • Çizim araçları çok çeşitli
 • Efektler çok fazla ve çok hoş gözüküyor.
 • Resimlere birbirinden güzel çerçeveler ekleyebiliyorsunuz.

PiZap

Bir online fotoğraf düzenleme programı inceleyip bir başkasına geçelim. PiZap yine çok başarılı olacak servislerden. Mobil uygulamaları da var ama online üzerinden kullanım bana biraz daha detaylı ve biraz daha işlevsel geldi.

Kesinlikle size de online servisi öneririm. Pixlr online servisi sadece HTML 5 üzerinden çalışıyordu. Bu bir avantaj mı bilemiyorum ama PiZap hem HTML 5 hem de Flas’ı çalıştırıyor.

Sadece bilgisayarınızda bulunan görselleri kullanmak yerine, bulut depolama servislerinde bulunan resimleri de kolayca online servise çekebiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Diğer servisleri kullanabileceğiniz gibi bazı stok fotoğrafları da kullanabiliyorsunuz.

fotograf duzenleme programi

Mesela bir kapak görseli oluşturmanız lazım. Elinizde bunun için herhangi bir resim yok. Stok fotoğrafları kullanarak güzel bir kapak fotoğrafının ayarlamasını yapabilirsiniz.

Ayrıca düzenlemiş olduğunu fotoğraflar direkt bulut servislerine gönderilebiliyor. Mesela isterseniz hazır sosyal medya şablonlarını kullanabiliyor ve bu hazır şablonlar üzerinden direkt resimler hazırlayarak bulut depolama hizmetlerine gönderebiliyorsunuz.

Artıları

 • Bulut Depolama servisleri ile bağlantılı çalışıyor
 • Arayüz kolay anlaşılabilir. Araçlar kolay seçilebilir.
 • Stok görüntüler bulunuyor ve hazır resimleri oluşturabiliyorsunuz.

GIMP

En iyi fotoğraf düzenleme programı PC paylaşımlarına devam. Sırada GIMP var. Ücretsi fotoğraf düzenleyiciler arasında olan GIMP, açık kaynak kod kullanıyor. Bu bir avantaj mı? Tabii ki avantaj çünkü dışarıdan geliştiricilerin de programa bir şeyler katması sağlanıyor.

Bir program üzerinde 10 kişi çalışırsa ayrı sonuçlar, binlerce kişi çalışırsa ayrı sonuçlar alırsınız. GIMP bunun bir örneği. Fotoğraf çizim araçları, filtreler, resimlere eklenebilecek olan ikonlar ve çerçeveler gibi özellikler var.

fotograf duzenleme programi

Ayrıca fotoğraflarda ton değiştirme ve renk değiştirme gibi ayarlamalar yapabildiğiniz gibi zemin üzerinde de düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Düzenleme araçları diğer fotoğraf düzenleme programı ve online servislerine göre daha fazla araç sunuyor.

Artıları

 • Düzenleme araçları çok geniş
 • Açık kaynak kodlu ve sonradan eklenti ya da yeni bir araç geliştirmeyi destekliyor.

PhotoScape

Çok eski fotoğraf düzenleme araçları ele alınacak olursa, PhotoScape liste başında yazılır. Çok eski ama sunduğu işlevler sayesinde hala kullanılan program, yetenekleriyle kendisine bağlamayı biliyor.

fotograf duzenleme programi

Fotoğrafları bölme, fotoğraflar üzerinde birleştirme yapma ve kare yakalama, GIF yapma ve mini animasyonlar düzenleme gibi birçok işlevi olan program fotoğraflara ekleyebileceğiniz filtrelerin profesyonel olarak hazırlandığını belirtiyor. Çok amatör gözüken bir uygulama değil. Açıkçası arayüzü de çok sade değil.

Artıları

 • Dosyalar arasında dönüştürmeye izin vermesi
 • Birleştirme, kırpma, uç uca ekleme gibi işlevleri desteklemesi.
 • Kendi efektleri ve filtrelerinin yanında grafikleri olması.

Adobe PhotoShop

Duymayan, bilmeyen kalmadı. Adobe uygulamasını niye aşağılara bıraktığımız ben de bilmiyorum ama piyasanın en iyisi bu uygulama. Araçların hangi birini sayayım.

fotograf duzenleme programi

Web formatı için özel görseller oluşturma, fotoğrafların boyutlandırılmasında profesyonel çalışma yapılması, hizalama araçları ile tam düzenleme gibi çok fazla özelliği olan uygulamanın en kötü yanı ücretinin yüksek olması. Korsan sürümleri önermiyorum.

Artıları

 • Araç desteği çok fazla
 • Adobe uygulaması
 • Arayüz çok detaylı hemen her araç var.

Adobe PhotoShop Express Editör

Adobe PhotoShop uygulamasının en kötü yanı neydi? Uygulamanın ücretli olması. Online olarak sunulan Express Editör sorunu çözüyor.

fotograf duzenleme programi

Ana uygulamanın online platformlara taşınmış basit bir versiyonu olan servis ile fotoğraflarınızda yine her düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Tabii ki ana uygulama kadar detaylı bir düzenleme olmuyor. Biraz daha sınırlı bir düzenleme oluyor.

Artıları

 • Filtreleri ana uygulamayı aratmıyor.
 • Daha basit kılınmış olan arayüz var ve kullanımı kolay

En iyi fotoğraf düzenleme programı PC serisinin sonuna geldik. Mobil uygulamalara da yer verelim ve mobil üzerinden fotoğraf düzenlemek isteyen kullanıcılar için de alternatifler oluşturmuş olalım.

Mobil En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulaması Listesi

Mobil platformlar bu konuda daha hızlı bir gelişim elde etmeye başladı. Yetenekli telefonlar, yetenekli uygulamalara zemin hazırlıyor. Yetenekli uygulamalarda işlerinizi kolaylaştırıyor. Akıllı telefonlar için en iyi fotoğraf düzenleme programı listemizde bunu daha iyi anlamanızı sağlayacak detaylardan söz edeceğiz.

VSCO

En ünlü olan uygulamadan başladım. VSCO kendi fotoğraf çekme arayüzüne sahip. Programı kullanarak RAW olacak şekilde fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Fotoğrafları düzenleme konusunda sınırlı araçları olsa da, uygulamanın filtreleri çok geniş.

fotograf duzenleme programi

Diğer birçok uygulamada filtreler için ya büyük güncellemeler yayınlanması gerekiyor ya da ilk etapta yayınlanan filtreleri kullanıyorsunuz. VSCO bundan farklı bir yapıda. Uygulamada her seferinde düzenli yeni filtre eklemeleri yapılıyor. Profesyonel filtrelerle yapılan güncellemeler yetenekleri arttırıyor ve daha fazla düzenleme yapmanızı sağlıyor.

Artıları

 • Kendi fotoğraf çekim uygulaması var ve RAW çekimler yapabiliyor.
 • Filtre sistemi geliştirilmiş ve üyelik sistemiyle sürekli yeni filtreler ekleniyor.

Picsart

Fotoğrafların bir araya getirilmesi, farklı döşemelerin yapılmasını sağlayan uygulama, zengin içeriklere sahip. Uygulama kendi kolaj fotoğraflarınızı oluşturmanızı sağlıyor ama tek artı bu değil. Oluşturduğunuz kolay fotoğraflar üzerine ekleyebileceğiniz çok sayıda hazır etiket ve ikon var.

fotograf duzenleme programi

Renkli çıkartmalar ekleyerek fotoğrafları özellikle sosyal medya uygulamaları için daha efektif bir hale getirmenizi sağlayan uygulama, filtreler için de güzel bir yapı sunuyor. Mesela şöyle ki bir fotoğrafın yarısını alıp, filtre uygulamayabiliyor diğer yarısını doğal olarak kullanabiliyorsunuz. Bu artılar en iyi fotoğraf düzenleme programı içerisinde Picsart’ı ilk 5 içerisine taşıyor.

Artıları

 • Filtreleri çok gelişmiş ve renkli filtreler
 • İkonlar ve çıkartmalar kullanılabiliyor
 • Fotoğraflar düzenlenebildiği gibi kolaj da oluşturulabiliyor.

Adobe Photoshop Express

En iyi fotoğraf düzenleme programı PC bölümünde paylaştığımız bir uygulama vardı. Daha doğrusu online bir servis vardı. İşte bu online servisin mobil uygulaması da var. Mobil uygulaması da olduğu için biz de listemize bunu ekliyoruz.

fotograf duzenleme programi

Fotoğraflarınızı ayrıntılı düzenleyebileceğiniz uygulama, fotoğraflara renkli ikonlar ve çıkartmalar eklemeye olanak sağlayan uygulamalar arasında. Resimlerde geçiş yapılmasını sağlayacak uygulama, kendi filtrelerine sahip. İsterseniz kesme biçme işlemlerine de girebiliyorsunuz.

Artıları

 • Adobe güncelleme desteği
 • Sosyal medyaya direkt paylaşım yapılabilmesi artısı.

Afterlight

Filtreleri güncellemekle bitiremeyen uygulamalardan biri olan Afterlight en son 75 filtre ve 78 doku aracına yer vermişti. Bu filtrelerin sayısı artmıştır diye düşünüyorum çünkü güncelleme ile filtre eklenmesi bir gelenek.

fotograf duzenleme programi

En azından bu tip uygulamalar için. Filtreleri ve doku özellikleri çok detaylı ve her resme bu özellikleri ekleyebiliyorsunuz ve tabii ki standart fotoğraf düzenleme araçları da çalışıyor.

Artıları

 • 75 filtresi ve 78 doku efekti.

Instasize

Kurgulanmış olan Instagram gönderileri hazırlamak için kullanılan uygulama Instasize, resimlere farklı yazı tipleri eklemenizi sağlayacak bir uygulama. Yazı tipleri ile fotoğraflarınız üzerine eklemeler yapabileceğiniz gibi, daha birçok ayrıcalık da var.

fotograf duzenleme programi

Artıları

 • Instagram için hazır gönderiler yapılabilir.

LightX

Biraz daha farklı bir yapıya sahip LightX, fotoğraflarınızın sinema filmlerinde olduğu gibi sahneler içerisine yerleştirilmesini sağlıyor.

fotograf duzenleme programi

Mesela fotoğrafta bulunduğunuz alanı kesip çıkarıp, arka plana bir manzara fotoğrafı yapıştırabilirsiniz. Faklı sahneler eklemek ve farklı sahneler için renk değişimi, resimlerdeki şeffaflık derecesinin değişimini ayarlayabiliyorsunuz.

Artıları

 • Renk değişikliği yapabilme
 • Fotoğrafların arkasına sahneler ekleme.
 • Renk doygunluklarını değiştirme

En iyi fotoğraf düzenleme programı listelerimizi beğendiniz mi? Eğer fotoğraf tutkunuysanız mutlaka sizin de kullandığınız uygulamalar vardır. Siz de bize bu uygulamaları yazın. Biz de sizden gelenlerle listelerimizi güncelleyelim. Daha fazla uygulama daha fazla işlev. :)

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here