Ana SayfaİpucuEn iyi İnternet Firmaları

En iyi İnternet Firmaları

En iyi internet firmaları hakkında fikriniz var mı? Hangi firmayı tercih etmek size fiyat avantajı sağlar ve limitsiz paketlere ulaşabilirsiniz?

-

İnternet hizmeti almak istediğimizde yıllarca belli başlı servis sağlayıcılarına bağlı kalmak zorunda kaldık. Çok fazla seçenek yoktu ve alt yapı sorunları kol geziyordu. Fakat yıllar her şeyi değiştirdi. Artık çok daha fazla seçenek var ve firmalar arasındaki rekabet, internet kampanyalarını da beraberinde getiriyor. Alternatif arttı ve artık seçme hakkımız var. Peki, en iyi internet firmaları hangileri? Fiyatlar ne kadar değişim gösteriyor?

Bu rehberimizde son yıllarda sürekli başarıları ile gündeme gelen servis sağlayıcılarını ele alacağız ve hanginin ne avantajı var, neler sağlıyor buna bakacağız. Yeni bir internete geçecekseniz, yazımızı mutlaka okuyun. Fikrinizi değiştirebilecek kriterler olabilir.

İlginizi Çekebilir: Mcafee Nedir? Ne İşe Yarar?

En Çok Tercih Edilen En iyi İnternet Firmaları 2020

Listeyi belirlerken biz de çok fazla kritere göz atıyoruz ve değerlendirme yapıyoruz ancak ilk baktığımız konu kullanıcı yorumları. Öncesinde bu internet firmalarından hizmet alan kullanıcılar neler söylemiş ve nasıl değerlendirmeler yapmış buna bakmak lazım.

Bir firma hakkında kararı kağıt üzerinde anlatılanlardan çok kullanıcıların deneyimleri belirliyor. Hadi o zaman son dönemin en popüler internet servis sağlayıcılarına bakalım.

TürkNet

En iyi internet firmaları arasında TürkNet ile başlamamak olmaz. Son yıllarda çok popüler. O kadar popüler ki birçok kullanıcı firmaya geçiş yapmaya başladı. Sanılanın aksine yeni değil köklü bir firma olan TürkNet, kotasız internet paketleri ve en önemlisi de taahhütsüz internet paketleri ile biliniyor.

Kullanmak istediğiniz zaman direkt pakete geçiyorsunuz ve herhangi bir taahhüt yapmıyorsunuz. Diğer firmalara göre karşılaştırma yapıldığında bu çok önemli bir artı. Ayrıca internet performansı olarak da değerlendirme yapıldığı zaman sonuçlar gayet başarılı.

en iyi internet firmalari

Nperf hız testi servisinin yaptığı son değerlendirmelere göre 2018-2019 yılı hız performans birincisi TürkNet. Fiyatları soracak olursanız, fiyatlar da oldukça uygun. 85 TL gibi bir kotasız internet paketi fiyatı var. Aslında bu fiyat daha düşüktü ama koronavirüs döneminde biraz artış yaşandı.

Maliyetler arttığı için küçük bir miktar zam yapıldı. Ama yine piyasaya göre fiyatlar uygun. Diyelim ki firmaya geçtiniz ama memnun olmadınız. O zaman da sizin için bir seçenek sunuluyor. Zaten taahhüt olmadığı için istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz ama ilk 30 gün için para iadesi garantisi de veriliyor.

Avantajlar oldukça çok değil mi? Tamam avantajlar çok ama bize sunulan hız nasıl? Temel seviye bir fiber hızı sunulması, tüm bu artıları anlamsız kılabilir. TürkNet için böyle bir durum söz konusu değil. Zaten en iyi internet firmaları arasında yer alan bir firmanın kötü bir hız seviyesi sunmaması lazım.

en iyi internet firmalari

Hız olarak 100 Mbps standart olarak sunuluyor. Eğer alt yapınız uygunsa, bu hızı sonuna kadar alabiliyorsunuz. Eğer altyapı uygun değilse size 35 Mbps seviyesine kadar hız veriliyor.

35 Mbps üzerinde hız almak için 10 TL fark ödemeniz gerekiyor ama bu altyapının yeterli olmadığı durumlarda geçerli olan bir koşul. Şeffaf olalım ve bir detay paylaşımı daha yapalım.

Daha önce internet hizmeti almayan, evinde interneti olmayan kullanıcılar için ilk kurulumda bir hizmet bedeli alınıyor. Bu hizmet bedeli 99 TL kurulum hizmeti ve faturanıza yansıtılıyor.

Peşin ödeme gerçekleştirmiyorsunuz. Ödemenizi 3 ay taksitli bir şekilde faturanız üzerinden yapıyorsunuz. TürkNet için söyleyeceklerimiz bunlar. Avantajlara ve eksi yönlere de bakalım.

Avantajları

 • Taahhüt denen bir illet yok. İstediğiniz zaman firmadan ayrılabiliyorsunuz.
 • 30 güne kadar para iadesi alabiliyorsunuz.
 • Altyapı desteklediği durumda 100 Mbps hız alıyorsunuz.
 • Fiyatlar uygun ve kota yok.

Eksi Yönler

 • Her zaman, her yerde altyapı mevcut olmuyor. Bunun için aldığınız hız 30 Mbps olabiliyor.

Turksat

En iyi internet firmaları arasında Turksat’ı ekleyip eklememek arasında gittim geldim ama stabil bir çalışma sunması nedeniyle eklemeye karar verdim. Ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşan Turksat interneti için çok fazla tarife imkanınız var.

Kullandığın kadar öde tarifelerinden tutun da kotalı tarifelere kadar çok fazla seçeneğiniz bulunuyor. Duran kotalı tarifeler, akıllı sınırsız tarifeler var ve seçeneğiniz çok fazla. Paket kısmında seçeneğiniz çok fazla iken internet hızı için de aynı durum geçerli.

en iyi internet firmalari

İnternet hızlarında da 16 Mbps seviyesinden 100 Mbps seviyesine kadar paketler bulunuyor. Tarifeye ek hızlı modemler sunan firma, bunun yanında kampanyalı internet paketleri de sunuyor. Kampanyalı internet paketlerinde sadece kablonet yok.

Kablonetin yanında televizyon paketleri, spor paketleri ve televizyon için film paketleri gibi artılar da var. Paket çeşitliliği olması güzel ama açıkçası sınırsız tarifelerin fiyatı yüksek. 100 Mbps sınırsız tarife almak istediğiniz zaman aylık 1000 TL ödemeniz lazım.

Genel olarak fiyatların TürkNet ile karşılaştırması yapıldığında, rakamların yüksek olduğunu anlıyoruz. İkinci bir kötü taraf ise tarifelerin taahhütlü olması.

en iyi internet firmalari

12 ile 24 ay arasında taahhüt yapabiliyorsunuz ve bu şekilde paket ücretlerinin aşağı çekilmesini sağlayabiliyorsunuz. Dedim ya en iyi internet firmaları listesinde olmalı mı kararsız kaldı ama yorumlara göre eklemek istedim.

Artıları

 • Çok fazla paket seçeneği var.
 • Paketler çok amaçlı olan paketler. Bir yandan internet hizmeti alırken bir yandan televizyon paketleri de alabiliyorsunuz.
 • Akıllı tarifeler arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Eksileri

 • Fiyatlar birazcık yüksek
 • Sınırsız paketlerin fiyatı daha da yüksek
 • Taahhütlü satışlar yapılıyor

Millenicom

Taahhütsüz firmalar giderek popüler olmaya başladı. Bu firmalar çok daha fazla kişi tarafından tercih edilir oldu.

TürkNet’in bu kadar yükselmesi ve son dönemde bu kadar çok adının geçmesinin ana nedeni de zaten bu olmuştu. Taahhütsüz hizmet sunulduğu için kullanıcılar kendilerini biraz daha rahat hissediyorlar.

Aynı durum Millenicom için de geçerli. Millenicom yine paket seçenekleri çok fazla olması ve kaliteli bir hizmet vermesi sayesinde en iyi internet firmaları içerisinde kendisine yer buluyor. Firma 4 ana tarife üzerinden hizmet veriyor. Bu 4 ana tarife içerisinde:

en iyi internet firmalari
 • Fiber 16 – 16 Mbps’e kadar hız sunuyor ve tam sınırsız internet hizmeti veriyor. Adil koto ya da adil kullanım gibi bir sınırlama yok. Tamamen sınırsız hizmet veriliyor. En güzel yanı ise taahhütsüz olması. Fiyat 80 TL.
 • Fiber 35 – 35 Mbps’e kadar hız sunuyor ve yine bu paket içerisinde de herhangi bir adil koto bulunmuyor. Tam sınırsız kullanım gerçekleştirebiliyorsunuz. Sınırlara takılmıyorsunuz. Taahhütsüz bir paket olan bu paket, biraz daha yüksek hız isteyen kullanıcılar için geçerli oluyor. Yine ev kullanıcılarına uygun bir hız verildiği aşikar. Fiyat 85 TL.
 • Fiber 100 – Firmanın en yüksek paketi olarak geçiyor. En yüksek paket olmasına karşın fiyatları oldukça uygun. 100 Mbps’e kadar hız sunan ve yine tamamen sınırsız olan pakette, kota derdi gibi bir derdiniz olmadığı gibi hız derdi gibi bir derdiniz de olmuyor. Hem hızlı hem tam sınırsız. Yine bu paket için de taahhütsüz sunulması büyük bir avantaj sağlıyor. Fiyat 110 TL.
 • Fiber İnternet – Direkt fiber internet olarak geçen son paket diğerlerinden yarılıyor. Bu paket için sunulan hız 24 Mbps seviyesine kadar çıkıyor. Bu paket seçeneğinde de tam sınırsız kullanım var ama taahhütsüz bir paket değil. 24 ay taahhüt yaptırmanız gerekiyor. Fiyatı düşüren de zaten bu. Fiyat ise 75 TL.

En iyi internet firmaları arasında giren Millenicom için kötü haberimiz de yok değil. Firmanın en kötü yanı güzel paketlerine rağmen altyapı sorunları olması.

Her bölgede ya da her alanda bu firmayı kullanmak mümkün olmuyor. Uygun altyapı şartı gibi şartlar var. Bu bile başlı başına önemli bir kriterdir diye düşünüyorum.

Artıları

 • TürkNet firmasına göre daha fazla paket seçeneği var.
 • Taahhütsüz kullanım var.
 • Adil kota yok ve tam sınırsız paketlere yer veriliyor.
 • İstediğiniz an firmadan ayrılabilirsiniz.

Eksileri

 • Altyapı bulunmaması bir sorun oluşturabilir. Bunu firma ile önceden görüşerek karar vermek lazım. Kesinlikle görüşmeden karar vermenizi önermiyorum.

Superonline

Bazı kullanıcılar vardır, siz ne kadar çok iyi hizmet verirseniz verin ya da siz ne kadar can alıcı teklifler sunarsanız sunun, adı yerleşmiş ve kurumsal olarak bilinen firmaları tercih ederler.

Yeniliklere çok açık olmayan bir düşünce yapısı olsa da bu düşünce yapısını sağlamcı bir görüş olarak da gösterebiliriz. Köklü ve büyük bir firmanın güvencesinde olan internet hizmeti istemeniz sorun değil ama bunun dezavantajlarını da görmeniz lazım.

Böyle bir tercih yapmak ve daha büyük bir firma isminin güvencesini hissetmek istiyorsanız sizin için önerimiz Superonline. Turkcell bünyesinde olan Superonline, çok çeşitli paketler sunuyor. En çok kullanılan limitsiz internet paketlerini paylaşarak başlayayım.

 • 15 Mbps Limitsiz – Kota yok. Hız 15 Mbps. İsterseniz ek olarak TV+ alabiliyorsunuz. Aylık olarak ödemeniz gereken rakam 90 TL. Taahhüt tabii ki var.
 • 25 Mbps Süper – Kota yok. 25 Mbps değerinde hız sunuluyor. TV+ yine istenilen durumda alınabiliyor. Taahhüt geçerli. Fiyat 100 TL’den başlıyor.
 • 35 Mbps Limitsiz – Kota bu sefer de yok. 35 Mbps hız var. TV+ yine seçime göre değişiyor. Taahhüt var ve fiyat 110 TL.

Anlayacağınız üzere Superonline için fiyatlar biraz yüksek tutulmuş durumda. Tabii ki isteyen kullanıcılar kendi paketlerini oluşturabiliyor ya da eko paketlere geçebiliyor.

Ama fiyatlar genel olarak yüksek. Fiyat sorunu bir yere kadar. İkinci bir sorun daha var ki o da internet taahhüt üzerinden veriliyor olması.

Bir firmaya 12 ay ya da 24 ay bağlı kalmanızı kesinlikle önermiyorum. En iyi internet firmaları arasında tabii ki Turkcell de olacak ama bu taahhüt olayı biraz can sıkıcı bir hale gelebiliyor.

Diyelim ki taşındınız taahhüt bozdurmadan yeni pakete geçmeye çalışıyorsunuz ve eğer altyapı sorunları varsa sıkıntı yaşıyorsunuz.

Buna karşın Superonline avantajları da var. Mesela sadece fiber üzerinde sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Birçok firma fiber ile sınırlı kalıyor ve başka bir hizmet sunmuyor.

Superonline kurumsal yapısı burada devreye giriyor. İsterseniz ya da altyapınız yoksa DSL internet kullanabilirsiniz. Alın size en iyi internet firmaları arasında yer almak adına güzel bir neden. Alternatifinizin olması bu noktada çok önemli bir şey. Sonrası için düşünün. Yukarıda olumsuz bir örnek göstermiştik.

Demiştik ki taşındığınız zaman ya da adres değişikliği yapmak istediğiniz zaman, fiber internet için altyapı sorunu yaşayabiliyorsunuz. Bu durumda DSL internete geçiş yapma şansınız da oluyor. Yani seçenekler var ve bu güzel. Unutmadan güzel bir hizmetten daha söz edelim.

Hep altyapıdan konuştuğum için bu aklıma geldi. Superonline internet hizmetinde Superbox adı verilen bir kutu var.

4.5G hızında internet sunan bu kutu, herhangi bir alt yapı olmadan, nerede olursanız olun internete girebilmenizi ve yüksek hızla girebilmenizi sağlıyor. Tek sorun kotalı olması. Kotasız paket biraz pahalı. Çok değil ama biraz pahalı. Superbox için paketler şöyle:

 • Superbox 100 GB – 4.5G hızında internet. 100 GB kullanım kotası. 130 TL.
 • Superbox 150 GB – 4.5G hızında internet. 150 GB kullanım kotası. 160 TL.
 • Superbox 10 Mbps’e kadar – 10 Mbps hız. Limitsiz. 200 TL.

Paket ücretleri yüksek olsa da Superonline’ın bu yenilikçi hizmetini paylaşmamakta en iyi internet firmaları listesi için biraz haksızlık olurdu.

Artıları

 • Kurumsal bir firma ve müşteri hizmetleri iyi
 • Altyapısı çok geniş.
 • Hizmet kalitesi iyi
 • Çok fazla paket seçeneği var ve kendi paketlerinizi kendiniz oluşturma gibi bir imkanınız da bulunuyor.
 • DSL internet seçeneği de var.
 • TV+ üyeliği de alabiliyorsunuz. Uygun fiyata tabii ki.

Eksileri

 • Gerçekten fiyatlar yüksek. Bir tarafta 85 TL’ye taahhütsüz bir paket satan firma var diğer tarafta taahhüt ile 150 – 160 TL fiyatlar var.
 • Taahhüt süreleri kısaltıldı ama taahhüt var.

Türk Telekom

Aslında en iyi internet firmaları listesinde Türk Telekom kendine yer bulabilecek seviyede değil. O kadar başarılı paketleri bulunmuyor. Ama Superonline’ı büyük kurumsal bir firma olarak ele alıp anlatmışsak, Türk Telekom üzerinden internet alacak olan kullanıcılar için de bunu anlatmamız lazım.

Türk Telekomun paket seçenekleri biraz kısıtlı. Hız konusunda değil ama hız fiyat dengesi konusunda bir sıkıntı var. Tabii ki bunu bir de Superonline ile karşılaştırıp, fiyat yorumlarını o şekilde yapmak gerekiyor. Önce paket seçeneklerinden örnekler verelim.

 • 12 Mbps Fiber İnternet – Sadece 12 Mbps seviyesine kadar hız. Limitsiz herhangi bir kota sınırı bulunmuyor. Tamamen ücretsiz kurulum imkanı sunuluyor. Mc Afee Total Protection 3 aylık lisans veriliyor. TT Wifi ile dışarıda da limitsiz internet alıyorsunuz. Bağlantı noktalarına yakın olduğunuz zaman. İlk ay hoş geldin şerefine herhangi bir ücret alınmıyor. Sonraki aylarda zaten o ücretin karşılığı çıkacak. :) Aylık olarak ödemeniz gereken ücret 80 TL. Taahhüt var.
 • 16 Mbps Fiber İnternet – 16 Mbps hız sunuluyor. Limit yine yok. Diğer paket için geçerli olan her şey bu paket için de geçerli. Aylık olarak ödemeniz gereken tutar 88 TL. Yine taahhüt var.
 • 24 Mbps Fiber İnternet – 24 Mbps hız. Limitsiz. Aynı avantajlar var ve aylık olarak ödenmesi gereken miktar 96 TL. Taahhüt yine var.
 • 35 Mbps Fiber İnternet – 35 Mbps hız. Limitsiz. Yine ekstralar var. Aylık 106 TL. Taahhüt geçerli.
 • 50 Mbps Fiber İnternet – 50 Mbps hız. Limitsiz. Avantajlar sabit. Aylık 120 TL. Taahhüt var.
 • 100 Mbps Fiber İnternet – Son paket seçeneği. 100 Mbps hız var ve yüm avantajlar geçerli. İlk ay ücretsiz olan paket buna dahil. Taahhüt var tabii ki ve aylık olarak 155 TL ödemesi var.

Türk Telekom için sunulan bu paketler avantajlı paketler olarak geçiyor ama dediğimiz gibi hız ve fiyat dengesi çok başarılı değil.

Firmanın en büyük avantajı alt yapısının çok geniş olması. Kullanıcılardan zaman zaman bağlantı sorunları şikayetleri de geliyor olsa da alt yapı alanı çok geniş.

en iyi internet firmalari

Mesela bir internet paketi aldığınız zaman, Türk Telekom Wi-Fi noktalarında da akıllı cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan internete girebiliyorsunuz. Buna rağmen bir de taahhüt sorunu var. Karar tabii ki sizin. Biz sadece en iyi internet firmaları listelerimizde size firmaların durumunu belirtiyoruz.

Artıları

 • Altyapı ağı geniş. Fiber için altyapı desteğinde çok fazla sorun ortaya çıkmıyor. Her yer uygun bir altyapı oluyor.
 • Dışarda Wi-Fi noktalarından internete girebiliyorsunuz.
 • İlk ay ücretsiz gibi kampanyaları var ve bu kampanyalar sınırsız sunulabiliyor.

Eksileri

 • Fiyat dengesi tam olarak kurulamamış.
 • Taahhüt olayı yine var.
 • Bağlantı konusunda kullanıcıların şikayetleri gelebiliyor.

Vodafone

En iyi internet firmalarında sonu gördük. Paylaşacağımız son firma, ülkemizde yeni yeni kendisine yer bulmaya ve evde internet alanında gelişme göstermeye başlayan firmalardan birisi. Vodafone yavaş yavaş altyapı geçişleri sunuyor ve giderek daha popüler oluyor.

İnternet paketleri için de güzel seçenekler var. Yine fiyatlar biraz yüksek ve taahhüt olumsuzluğu bu firma için de geçerli. Diğer firmalarda olduğu gibi önce paketlerden söz etmek istiyorum. Çok fazla paket olduğu için örnek 4 tanesini alacağım.

 • Evde +100 – 100 Mbps internet hızı sunuyor. Limitsiz herhangi bir kota yok. 500 TL’ye kadar cayma bedeli karşılanıyor. Vodafone Tv ücretsiz olarak veriliyor. Taahhüt var. İlk 1 sene için 145 TL, ikinci 1 sene için ise 155 TL ödemeniz gerekiyor.
 • Evde +50 – 50 Mbps internet hızı veriliyor. Limitsiz paket. Vodafone TV ücretsiz. İlk 1 sene 95 TL, sonraki bir sene 105 TL.
 • Evde +35 – 35 Mbps internet hızı. Limit yok. Vodafone TV ücretsiz. 85 TL ilk yıl. İkinci yıl 95 TL.
 • Evde +24 – 24 Mbps hız. En temel paket. Limit bu pakette de yok. 75 TL ilk sene. İkinci sene ise 85 TL.

Vodafone internet paketlerindeki en büyük sıkıntı da bana göre 2 sene sizi bağlayan taahhüt. 2 sene boyunca bir firmaya bağlanmak internet için çok anlaşılabilir bir durum değil.

Burada önereceğimiz firmalar arasında bir çoğu taahhütsüz internet sunmuyor. Biz de gönül rahatlığı ile bu firmaları öneremiyoruz çünkü arada gerçekten çok fark oluyor.

İnternetinizi kapatmak istediğiniz zaman, cayma bedeli gibi bir şey çıkartıyorlar ve interneti kullanmasanız bile cayma bedelini ödemektense kalan aylarda faturaları ödemeniz daha mantıklı geliyor.

Birçok firma cayma bedellerini karşıladığını söylüyor ama bu da tam anlamıyla gerçeği yansıtıyor demek yanlış.

Cayma bedeli diyelim ki 500 TL geçeceğiniz birçok firma size 200 TL cayma bedeli ödemesi yapıyor ve sonrasında kalan parayı sizin ödemeniz gerekiyor. Zaten şöyle bir durum var. Cayma bedeliniz siz ödüyorsunuz ardından bu bedel faturadan düşüyor. Yani size bir para ödemesi yapılmıyor.

Neyse tüm bunları değerlendirin ve en iyi internet firmaları seçiminizi buna göre gerçekleştirin. Yine öneriler isterseniz yorum bölümümüz sizi bekliyor. :)

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here