Ana SayfaMobil UygulamalarFirefox Focus Yeni Özelliklerle Güncellendi

Firefox Focus Yeni Özelliklerle Güncellendi

-

İnternet tarayıcı teknolojilerinde hızlı gelişim devam ediyor. Son olarak Firefox bu alanda kesin adımlar atmaya başladı. İlk olarak Google’ın RAM tüketimini bir hayli yüksek tutmasına yönelik bir güncelleme yayınlayan tarayıcı, bu şekilde Google’ın tarayıcısının önüne geçmeyi hedeflemişti. Bunun için ana tarayıcının 57 sürümüne yükseltildiğini gördük. Daha hızlı ve daha güvenli bir tarayıcı olarak tanıtılan yeni tarayıcının yanı sıra güvenlik konusunda öne çıkan bir tarayıcı versiyonu daha tanıtıldı. Bu kez Firefox Focus olarak tanıtılan yeni tarayıcı, kullanıcıların mobil sürümlerde de maksimum güvenlik elde etmesini sağlamak amacıyla kullanıma alınmıştı. Şimdi ise tarayıcı yeni yetenekleri ile güncellendi.

Firefox Focus Neler Sağlıyor?

Yeni özelliklerden ve güncellemelerin getirdiği ayrıcalıklardan söz edeceğiz ancak öncelikle tarayıcıyı biraz hatırlatalım. Firefox Focus bilmeyen kullanıcılar için üst düzey güvenlikli bir tarayıcı olarak tanımlanabilir. Amaç kullanıcıların reklam sorunları gibi sorunların önüne geçmesini sağlamak. Sitelerin reklamlarını otomatik olarak engelleyen ve özellikle casus reklamların önüne geçen yazılımlara sahip olan tarayıcı, otomatik bloklamanın yanı sıra veri takip konusunda da en başarılı deneyimi sunuyor.

 Firefox Focus

Sitelerin kullanıcıların verilerini takip etmesinin önün geçen tarayıcı, hızlı tarayıcı geçmişi silme ve veri izleme engellemesi gibi birçok ekstra güvenlik önlemine de sahip. Dahili güvenlik önlemleriyle beraber öne çıkan Firefox Focus bu yönüyle beraber diğer tarayıcılardan ayrılmakta. Zaten yayınlandığı andan bu yana tarayıcının indirme oranlarına bakacak olursak, kullanıcıların da söz konusu tarayıcıya ne kadar ilgi duyduğunu net bir şekilde anlayabiliriz. Tarayıcının ne olduğundan bahsettikten sonra gelen yeni güncellemenin özelliklerinden söz edelim.

Firefox Focus Otomatik Doldurma Sistemi

Yeni güncellemeyle beraber gelen ilk özellik, otomatik doldurma özelliği oldu. Aslında diğer bütün tarayıcılarda kullanılan bir özellik olsa da Firefox Focus yapısı gereği kullanıcıların arama verilerini saklamadığı için otomatik doldurma sunmuyordu. Fakat burada bir mantık hatası ortaya çıkıyor. Otomatik doldurma özelliğinin kullanıma girmesi sonrasında tarayıcının gizlilik kurallarının ihlal edildiği düşünülebilir. Firefox bu düşüncenin oluşmasını engelleyecek olan adımlarda atmış durumda. Tarayıcı otomatik doldurma özelliğini popüler siteler üzerinden kullanıyor.

 Firefox Focus

En popüler 450 sitenin bulunduğu bir havuz oluşturan Firefox, kullanıcılara önerileri bu siteler üzerinden veriyor. Tarayıcının kullanıcılara yaptığı önerilere yeni site ekleme gibi bir ayrıcalığınız olduğunu da belirtelim. Yani isterseniz bu sitelerin arasına kendi sitelerinizi de kolayca ekleyebilirsiniz. Herhangi bir sayı konuşulmadığını da belirtelim.

Sadece 450 adet hazır sitenin Firefox tarafından eklendiği açıklaması yapıldı. Bunun dışında bir açıklama yapılmadı. Son olarak ekli olan sitelerin sadece birkaç harf ile standart olarak otomatik doldurmaya açık hale geldiğini ve özelliğin tamamen kullanıcı odaklı olduğunu belirtelim. Yani isterseniz özelliği açık ya da kapalı olarak seçerek tarayıcı kullanımına devam edebiliyorsunuz.

 Firefox Focus

Adres Barı Özelleştirmesi

Firefox Focus güncellemesiyle beraber gelen yeni özellik bunlarla sınırlı değil. Bunun dışında Firefox Focus tarayıcına özelleştirilebilir adres çubukları da getirildi. Özelleştirilebilir adres çubuklarının yayınlanmasının ardından kullanıcıların istedikleri gibi özelleştirme yapabilecekleri de açıklandı.

Sistemin işleyişi oldukça basit. Mevcut adres barında, yeni ayarları kullanarak değiştirme yapabiliyorsunuz. Bu değişme sonrasında seçtiğiniz, adres barına eklediğiniz sitelerde aramalar yapılıyor.

 Firefox Focus

Genel Düzenlemeler ve Performans İyileştirmeleri

Her güncellemede olduğu gibi Firefox Focus için gelen yeni güncellemenin tarayıcı konusunda genel hata iyileştirmeleri yaptığını da görmekteyiz. Tarayıcı üzerinde yapılan genel düzenlemeler sayesinde, özellikle çoklu sekme özelliğinde yaşanan çökme sorunlarının önüne geçildiği belirtiliyor. Ayrıca tarayıcının gizlilik kısmında bazı sorunlarının da çözüldüğü belirtiliyor.

Tüm bu özellikleriyle beraber yeni güncellemelerle zenginleştirilmeye devam edeceği belirtilen Firefox Focus, şimdiden başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor gibi gözüküyor. Öyle ki tarayıcının son indirme verileri sadece Android için 1 milyonun geçildiğini gösteriyor.

Fakat hala indirme seviyesinin de Firefox tarafından istenen seviyelerde olmadığını da ekleyelim. İnternet devi tarafından yapılan açıklamalara göre bu konuda daha da öne çıkmak için güncellemeler devam edecek. Yapılacak olan güncellemelerin niteliği konusunda ise henüz yeterli bilgi paylaşımları yapılmış değil.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here