Ana SayfaİpucuFormat Attıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Format Attıktan Sonra Yapılması Gerekenler

-

Format atmak günümüzde bilgisayarlarımıza uygulamış olduğumuz en önemli unsurlardan bir tanesidir. Format atarken dikkat etmemiz gereken birçok püf nokta vardır. Bu püf noktalara dikkat etmediğimiz takdir de format atmak bazen hiçbir işe yaramayabilmektedir. Bu yüzden bu işlemi gerçekten yapabiliyorsanız uygulamalısınız.

Format atmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak formatı neden attığımızı bilmeli ve ilerideki işlemleri de buna göre uygulamalıyız. Eğer bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs yüzünden format atıyorsanız bu işlemi bilinçsizce yapmanız tekrardan bir format işlemi gerektirebilir. Sisteminize bulaşan bir virüs yüzünden format atacaksanız ilk olarak yedek diskinizi de temizlemelisiniz. Çünkü format sonrası yedek diskinizden tekrar yerel diskinize virüs bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Format Atmak Virüsleri %100 Silmeyebilir

Eğer yerel diskinize format atıyorsanız yedek diskinize de virüs bulaşmış olma ihtimali vardır. Format virüsleri %100 siler mi? Siz format attıktan sonra yedek diskinize tekrar girdiğinizde ve oradaki programları çalıştırdığınızda virüs tekrardan yerel diske yerleşir ve kaçınılmaz son olur. Bu yüzden format öncesi yerel diskten ziyade yedek diskinizi yani arşivinizi sağlam bir anti virüs yazılımı ile taratmalı ve tam bir temizlik sağlamalısınız. Bu işlemden sonra ise formatınızı rahatlıkla atabilirsiniz. Özellikle de format sonrası yüklenmesi gereken sürücüleri yedek diskinizde tutuyorsanız bu sürücü dosyalarının da temiz olduklarından kesinlikle emin olmalı ve kurulumlarını emin olduktan sonra gerçekleştirmelisiniz.

Kurmanız Gereken Yazılımlara Dikkat Edin

Format atma işleminden sonra hepimizin yaptığı ilk şey sırası ile eksik olan yazılımlarımızın kurulumlarını gerçekleştirmek olacaktır. Fakat ortada bir gerçek var ki bu yazılımlar bazen sistemimizi bozabilir veya çeşitli reklam yazılımlarını da beraberlerinde yükleyebilirler.

Yazılım kurarken nelere dikkat etmeliyiz? En çok tercih edilen yazılımları kurmalısınız. Örnek vermek gerekirse sıradan bir sistem temizleme yazılımı yerine Ccleaner gibi oldukça ünlü ve son derece güvenilir bir yazılım tercih etmelisiniz. Sanal disk yazılımları olarak da yine önemsiz ve çok duyulmamış bir yazılım yerine Daemon Tools gibi ünlü bir yazılımı tercih edebilirsiniz. Aksi takdir de diğer yazılımlar sistemlerinize istenmeyen zararlı yazılımları bulaştırabilmekteler. Ayrıca arşiv yazılımı, anti virüs yazılımı, tarayıcı gibi önemli programlarımızı da unutmamak gerek.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here