Ana SayfaİpucuGoogle Gelişmiş Koruma Programı nedir?

Google Gelişmiş Koruma Programı nedir?

-

YouTube İçin En İyi Video Yapma Uygulamaları 2023

YouTube üzerinden para kazanmak isteyen herkes video içeriği üretebilmek için kolları sıvadı. Eğer siz de...

Dijital tehditler giderek daha akıllı hale geldi. En teknoloji meraklısı insanlar bile hazırlıksız yakalanabilir. Bazı yüksek görünürlüklü kullanıcılar ve kuruluşlar, hedefli siber saldırılara karşı daha büyük risk altındadır, bu da daha fazla ihtiyatlı olma ihtiyacı anlamına gelir. Bu gruplar için, Google’ın Gelişmiş Koruma Programı ekstra bir koruma katmanı sağlar.

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı, kullanıcıları hedefli çevrimiçi saldırılara karşı korur. Bu ücretsiz hizmet, kimlik avı, web’de gezinme ve uygulama izinleriyle ilgili ek güvenlik önlemleri sunar.

Google Gelişmiş Koruma Programı ne yapar?

Gelişmiş Koruma şemsiyesi altına giren birçok güvenlik özelliği vardır. Bu özellikler kimlik avı korumasına, web’de gezinme güvenliğine ve uygulama izinleri güvenliğine katkıda bulunur. Burada her bir güvenlik kategorisine kısa bir genel bakış verilmiştir.

Kimlik avına karşı koruma

Kimlik avı, yanlış bir kaynaktan geldiğini iddia eden e-postalar göndermeyi içeren bir tür dijital dolandırıcılıktır. Genellikle amaç, şifreler veya banka hesabı bilgileri gibi hassas bilgileri elde etmektir. Hiç şanssız bir ‘prens’ten borç isteyen bir e-postayı görmezden geldiğiniz oldu mu? Buna kimlik avı denir.

Gmail, kimlik avı e-postalarından kaçınmanıza yardımcı olacak harika tarama ve engelleme araçlarına sahiptir. Gelen kutunuzdaki şüpheli e-postalarla ilgili uyarıları arayın. Gelişmiş Koruma, Google hesabınızda oturum açarken bir güvenlik anahtarı gerektirerek başka bir güvenlik katmanı ekler. Bu, hain tarafların oturum açma bilgilerinizi kullanmasını zorlaştırır.

Web’de gezinme

Google Chrome’da Güvenli Tarama, Google’ın web’de gezinmeyi nasıl daha güvenli bir deneyim haline getirdiğinin harika bir örneğidir. Bu özellik, Gelişmiş Koruma kullanılmadan kullanılabilir ve riskli web sitelerinden indirmeleri işaretleyerek veya engelleyerek güvenliği artırır.

Gelişmiş Koruma’nın bu özelliğin sürümü daha kapsamlıdır. Her indirmeden önce sıkı kontroller gerçekleştirir ve potansiyel olarak zararlı dosyalar hakkında sizi bilgilendirir. Ayrıca, yalnızca doğrulanmış mağazalardan (Play Store gibi) ve cihaz üreticinizin uygulama mağazasından uygulama indirmelerine izin verilir.

Kişisel veri güvenliği

Hassas kişisel bilgilerin Google hesabınızda saklanması yaygın bir durumdur. Kime erişim izni verildiği konusunda dikkatli olmak mantıklıdır. Yeni uygulamalara veya hizmetlere kaydolmak genellikle Google hesabınızdaki belirli bilgilere erişim talebini içerir. Çoğu zaman bu iyidir, ancak saldırganlar erişim elde etmek için meşru üçüncü tarafları taklit edebilir. Gelişmiş Koruma, yalnızca Google uygulamalarının veya doğrulanmış üçüncü taraf uygulamalarının Google hesabı verilerinize ve yalnızca sizin açık izninizle erişmesine izin verir.

Google Gelişmiş Koruma Programı’nı kimler kullanmalı?

Google Gelişmiş Koruma Programı, gazeteciler, aktivistler, şirket yöneticileri ve seçim sürecine dahil olan kişiler için önerilir. Etkileyen kişiler ve çevrimiçi olarak yüksek oranda görünür olan diğer kişiler de Google Gelişmiş Koruma Programı’ndan yararlanır.

Google Gelişmiş Koruma Programı’na nasıl kaydolunur?

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı ücretsizdir ve kurulumu yalnızca birkaç dakika sürer. Gelişmiş Korumanın devreye girmesi için birkaç şey yapmanız gerekir.

Bir güvenlik anahtarına ihtiyacınız var

Gelişmiş Koruma’ya kaydolmadan önce bir güvenlik anahtarına ihtiyacınız vardır. Google, iki tane olmasını önerir. Güvenlik anahtarları farklı görünebilir, ancak bunları ekstra güvenlikle oturum açmanıza yardımcı olan küçük flash sürücüler gibi düşünün. Gelişmiş Koruma, kaydolduğunuzda kurulum sürecinde size yol gösterir.

İyi haber şu ki, çoğu Android telefon ve iPhone’da yerleşik bir güvenlik anahtarı var. Google’ın, telefonunuzun yerleşik güvenlik anahtarının nasıl kullanılacağını ayrıntılarıyla anlatan ve sizi doğru yola götürmesi gereken bir sayfası vardır. Cihazınıza takılan ayrı güvenlik anahtarları da satın alabilirsiniz. Sadece FIDO® uyumlu olduklarından emin olun. Bu anahtarlar genellikle yirmi ila yetmiş dolar arasında değişir. Google, aramanızı Titan güvenlik anahtarıyla başlatmanızı önerir.

Google hesabınıza e-posta adresi ve telefon ekleyin

Bu hazırlık adımı basittir. Gelişmiş Koruma’ya kaydolmak istediğiniz herhangi bir Google hesabının kendisine eklenmiş bir e-posta adresi ve telefon numarası olduğundan emin olun. Bu, doğrulama ve kurtarma amaçları için önemlidir. Bir güvenlik anahtarınız ve kullanıma hazır bir Google hesabınız olduğunda, Gelişmiş Koruma’yı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Gelişmiş Koruma Programı’na nasıl kayıt olunur?

Gelişmiş Koruma’ya kaydolmaya hazırsınız. Başlamak için şu adımları izleyin.

  1. Google Gelişmiş Koruma Programı SSS bölümünü okuyun.
  2. Sağ üst köşedeki Başlayın‘ı tıklayın.
  3. Tıklayın ve kayıt yönergelerini izleyin.
  4. Güvenlik anahtarınızı kaydetmek için talimatları izleyin.
  5. Kaydı tamamlayın.

Bu adımları tamamladıktan sonra, Google hesabınız Gelişmiş Koruma ile çalışacaktır. Fikrinizi değiştirirseniz bu özelliği kapatmak basittir. Google hesabı ayarları > Güvenlik > Gelişmiş Koruma Programı > Kaydı iptal et‘e gidin.

Çevrimiçi güvenliğinize öncelik verin

Dijital güvenlik, teknolojiyi kullanmanın önemli bir parçasıdır. Çevrimiçi olarak çok fazla zaman geçiren herkes, ekstra güvenlik önlemleri kullanmaktan yararlanabilir. Google’ın Gelişmiş Koruma Programı, dijital güvenliklerini artırmak isteyen kişiler için harika bir hizmettir. 2FA’yı çevrimiçi hesaplarınızda nasıl kullanacağınızı öğrenmek de harika bir fikir.

-- Reklam --

Tesla Cybertruck Üretimi 2024’e Ertelendi!

Tesla'nın tuhaf görünümlü Cybertruck'ının, ilk olarak 2019 Kasım'ında duyurulduktan sonra bu yılın ortalarında seri üretime başlaması gerekiyordu. Bunun gibi...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz