Ana SayfaİpucuGoogle Ortak Bilgi Projesi nedir?

Google Ortak Bilgi Projesi nedir?

Güvenilir ve güvenilir yerel topluluk verilerini bulmanın kolay bir yolu.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Sorularımıza yanıt bulmak ve bağımsız araştırmalar için bilgi toplamak amacıyla her gün Google’ı kullanıyoruz. Gücünü mobil cihazlardan alan bir dünyada, en iyi Android telefonlar bu geniş bilgi veritabanına her an erişmemizi sağlıyor. Ayrıca sık sık çeşitli web sitelerini ziyaret etmemiz ve iddialarının ne kadar doğru olduğuna karar vermemiz gerekiyor. Daha da kötüsü, kesin veri noktalarını bulmak, gerçek sonuçlar üretme garantisi olmadan genellikle zaman ve çaba gerektirebilir.

Google Ortak Bilgi Projesi, herkesin yerel topluluklarından ekonomi veya eğitim geçmişi gibi güvenilir sivil verilere hızla erişmesine olanak tanır.

Google Ortak Bilgi Projesi nedir?

Google Ortak Bilgi Projesi, tek bir platform altında bir araya getirilen çeşitli varlıkların oluşturduğu ortak bir çalışmadır. Bir bölgedeki evdeki internet bağlantısının türü gibi normalde bulunması zor olan bilgilerin bulunmasını kolaylaştırır. Bu, özellikle belirli konuları vurgulamak için sayılara ve istatistiklere dayanan makaleler yazan gazeteciler için kullanışlıdır.

Yalnızca gazetecilere kilitlenmemiş olsa da, platformu herkes bağımsız araştırma veya genel merak için kullanabilir. Dakikalar içinde belirli veri noktalarını temsil eden ve çevrimiçi olarak başkalarıyla paylaşılabilen görsel bir veri kümesi oluşturabilirsiniz.

Google Ortak Bilgi Projesi, gazetecilerin yararlanabileceği başka bir yararlı araç olan Google Haberler Girişimi’ni destekler. Google Haber Girişimi, erişimini daha fazla kitleye genişletmek için doğrulanmış ve güvenilir haber kaynaklarıyla çalışır. Gazeteciler ve yayıncılar, okuyucuya daha fazla değer sunarken yanlış bilgilerin daha az olduğu bir gelecek yaratmak için bu araçlardan yararlanabilir ve bu da herkesin eşit şekilde yararlanmasına olanak tanır. Küçükten büyüğe tüm şirketler, hızlı haber dünyasında işlerini daha anlamlı hale getirmek için aynı araçlara erişebilir.

Bilgi veritabanı nereden geliyor?

Google dünyanın en popüler arama motoru olduğundan, ilgili bilgileri anında parmaklarımızın ucuna getireceğimizi hiç tereddüt etmeden bekleyebiliriz. Ancak, yerel topluluklarımız hakkındaki sivil verilerle ilgili ayrıntılar için açıkça Google’a güvenmek yeterli değildir. Google, kullanıcıların üçüncü taraf web sitelerine güvenmesine izin vermek yerine, güvenilir ve güncel bilgiler için Data Commons’tan yararlanır. Data Commons, ABD Sayım Bürosu, CDC ve FBI dahil olmak üzere çeşitli açık kaynak veritabanlarının bir kaçını içeren bir işbirliğidir. Bu resmi birinci taraf kuruluşlar, çevrimiçi olarak bulabileceğiniz en güvenilir veri noktalarını sunar.

Google Ortak Bilgi Projesi bir beta olarak sınıflandırıldığından, Data Commons’tan alınan verilerin yalnızca küçük bir kısmı platforma entegre edilmiştir. Google Ortak Bilgi Projesi kapsamında kullanılan veri kümeleri de kapsam açısından sınırlıdır, bu nedenle verileri sorumlu bir şekilde kullanın. Belirli veri kümeleri, veri toplama işlemi sırasında birden fazla değişken içerebilir; bu, bilgilerin biraz değişebileceği ve hatta bazı durumlarda değişebileceği anlamına gelir. Proje ilerledikçe ve beta statüsünün ötesine geçerek geleceğe doğru genişledikçe, daha fazla veri noktası ve bilginin kullanıma sunulmasını bekleyin.

Mevcut Google Ortak Bilgi Projesi beta sürümü, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nden alınan konum verilerini destekler. Platform genişledikçe zaman içinde eklenen başka yerler olabilir. Ayrıca, kendi özel veri kümenizi oluşturmak için bir Google hesabına ihtiyacınız yoktur, bu da herkesin bu özellikleri oturum açmaya gerek kalmadan test etmesine olanak tanır.

Veri kümeleri görsel çizelgelerini nasıl alır?

Google Ortak Bilgi Projesi veri kümeleri Data Commons’tan geldiğinden, bu bilgileri paylaşım amacıyla görselleştirmenin bir yolu olmalıdır. Polygraph, Google Ortak Bilgi Projesi için çizelgelerin nasıl oluşturulduğu konusunda ana itici güç olan, kendisini “görsel hikaye anlatımı ajansı” olarak tanımlayan bir şirkettir.

Ve şimdi, Polygraphy, bu veri noktalarını paylaşmamıza yardımcı olmak için yapımı kolay çizelgelerini Google Ortak Bilgi Projesi’ne getirdi. Polygraph, veri kümelerini temsil ederken benzersiz bir görsel ve etkileşimli deneyim yaratmak için diğer platformu The Pudding’deki uzmanlığını da kullanır.

Google Ortak Bilgi Projesi ile kendi veri kümesi görselleştirmenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Her şeyin nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, şu adımları izleyin:

  1. İlk grafiğinizi oluşturmak için Google Ortak Bilgi Projesi web sitesini ziyaret edin.
  2. Konumu değiştirmek istiyorum metin kutusunu tıklayın ve bir alan yazın veya seçin.
  3. Verileri hassaslaştır altında, beş ana kategoriden birini seçin. Ana kategoriniz olarak İnsanlar, Ekonomi, Sağlık, Eğitim veya Suç arasından seçim yapabilirsiniz.
  4. Açılır menüden daha spesifik bir alt kategori seçin.
  5. Grafiğiniz için yıl aralığını seçmek üzere Bir zaman aralığı seçin altındaki kaydırıcıyı hareket ettirin. Genel konumunuz olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni seçtiyseniz, yıl aralığını ayarlama seçeneğiniz olmayabilir.
  6. Bir grafik türü seçin bölümü altında istediğiniz herhangi bir grafik tasarımını seçin. Çizgi, Alan, Eğim, Çubuklar, Yığılmış Çubuk, ABD Haritası, Grup Karşılaştırması ve Derece dahil olmak üzere seçebileceğiniz sekiz grafik türünüz vardır.
  7. Stil bölümünde, kullanmak istediğiniz metin renklerini ve yazı tipini seçin.
  8. Ayarladıktan sonra, ekranın sağ üst köşesindeki Oluştur’a tıklayın.
  9. Grafiğinizi, Microsoft Excel dahil birçok metin düzenleme programının desteklediği bir resim veya .csv dosyası olarak kaydedin.
  10. Veri kümenizle ilgili belirli ayrıntıları görüntülemek için Ham veri bölümüne gidin.

Google Ortak Bilgi Projesi, güvenilir sivil verileri bulmayı kolaylaştırır

Yerel topluluğunuz hakkında güvenilir veri noktaları bulmak için bir zamanlar angarya olan şey artık bir sorun değil. Google Ortak Bilgi Projesi, doğrudan Data Commons’tan veri kümeleri sunarak hayatınızı kolaylaştırır. Data Commons içindeki bu resmi açık kaynak varlıklarına dünya çapında güvenilmektedir ve üçüncü taraf kaynaklara güvenme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu aynı zamanda en güncel bilgilere erişebileceğiniz anlamına gelir ve verilerin olabildiğince doğru olmasını sağlar. Polygraph’ın gücü ve esnekliği ile birleştiğinde, bu veri setlerini anında paylaşabilir ve yüksek kaliteli görsel grafik tasarımlarıyla çevrimiçi olarak sunabilirsiniz.

Google Pinpoint, gazetecilerin derinlemesine araştırmalarını çok daha sorunsuz hale getirmek için kullanabilecekleri yararlı bir çözümdür. Büyük belgelerin takibinden ses ve video dosyalarının yazıya dökülmesine kadar bu araçlar, araştırma oyununuzu yükseltebilir.

Türkiye’nin şimdilik bu proje kapsamında olmadığını unutmayın.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz