Ana SayfaAkıllı Telefonİkinci El Telefon Alınır Mı?

İkinci El Telefon Alınır Mı?

İkinci el telefon alınır mı? Amacınız ikinci el bir telefon satın almak ise bu yazımızı mutlaka okumanız gerekiyor.

-

Samsung Galaxy Tab S8 FE, Yakında Satışa Çıkacak

Kasım 2021'de Samsung'un 2022'nin sonlarına doğru Galaxy Tab S8 FE adlı bir tablet piyasaya süreceği...

“İkinci el telefon alınır mı?” sorusu yılın sorunu ödülünü alabilir. Türkiye’de akıllı telefon fiyatları aldı yürüdü ve herkesin yaklaşamayacağı seviyelere ulaştı. Amiral gemisi telefonlar arabalarla yarışıyor.

Orta segment ve giriş seviyesi için durum farklı demeyi çok isterdik ama öyle değil biliyorsunuz. Doğru bir orantı var. Telefon fiyatları yükseliyor ve yükseldikçe ikinci el telefon alma fikri ortaya çıkıyor. Sonuçta bir elektronik cihazdan söz ediyoruz ve bu cihazlar bazı yasal yükümlülükleri de beraberinde getiriyor.

Soru nasıl popüler oldu sanıyorsunuz. :) Sorumuza cevap aramak ve bu konuda karar vermek isteyen kullanıcılar için önerilerde bulunmak adına buradayız. Dikkatlice yazımıza devam edin. Cevapları bulacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Alınabilecek En iyi Telefonlar 2020

Sıfır Yerine İkinci El Telefon Alınır Mı?

Kullanılmış olan bir telefon almak fikri, çok garip gelecek bir fikir değil. Bir telefona ihtiyacınız varsa ve sıfır bir telefon alacak kadar maddi gücünüz yoksa, ikinci ele yöneleceksiniz ki 2.el telefon fiyatları çok daha düşük oluyor. Bu neden bile sorunun cevabını veriyor. Tamam, kullanılmış olan telefonları da alabilirsiniz ama burada tercih çok önemli.

Yanlış seçeceğiniz bir telefon size ciddi oranda maddi zarar getirebiliyor. Maddi boyut basit tarafı. Yanlış seçilmiş olan bir telefon, size yasal olarak da bazı zorluklar çıkarabilir. Yani doğru soru kullanılmış telefonu alıp almama tercihi değil.

Doğru soru “ikinci el telefon alırken dikkat edilecekler neler?” sorusu olacak. Niyetiniz bu yönde bir telefon almaksa, şimdi size detaylı bir rehber hazırlayacağım. Neye dikkat edeceksiniz? Kendinizi nasıl güvenceye alabilirsiniz? Doğru seçim nasıl yapılır?

İkinci el telefon alinir mi

Tercih Edeceğiniz Marka ve Model Hakkında Araştırma Yapın (Atlanmayacak Nokta)

Emeklemeden yürümeye çalışmayın. Hata yapmamak adına önce pazar araştırması. Elinize bir kağıt kalem alın ve almayı düşündüğünüz telefondan ne beklediğinizi belirleyin.

Telefonun özelliklerinin ne olmasını istiyorsunuz? Kullanım amacınız ne? Bunları çıkarın ve sonra size en uygun olan telefon için araştırma içerisine girin. Sizin için en uygun modelleri çıkardıktan sonra şöyle bir yol izleyin:

 • Telefonun yeni serisinin fiyatı ne kadar?
 • Telefonun sıfırının fiyatı ne kadar?
 • Forumlarda bu model için nasıl yorumlar yapılmış?
 • Seçtiğiniz modelde bilinen kronik bir sorun var mı? ( mesela bazı telefon serilerinde kronik ekran sorunu var gibi)
 • Güncelleme desteği devam ediyor mu?
İkinci el telefon alinir mi

Bu soruları çıkarın ve cevaplarını hazırlayın. Artık elinizde:

 • Almak istediğiniz telefonun sıfır versiyonunun fiyatına göre belirlenmiş olan tahmini bir fiyat,
 • Kullanıcı yorumları,
 • Güncelleme desteği süresi,

verileri var. Telefona karar vermeniz işin %50’sini tamamlamanız demek. Telefonumuzu seçtik ve satın alma için ikinci bir pazar arayışına girdik. Peki, şimdi nelere dikkat edeceğiz?

İlginizi Çekebilir: Cep Telefonu Filtreleme

IMEI Kaydı Kontrol Etme

“İkinci el telefon alınır mı?” sorusunun çıkış noktalarından birisi güvenlik. Olmasını hiç istemeyiz ama bazen çalıntı telefonlar, kullanılmış telefon diye satılıyor. Siz bunu fark etmeden alıyorsunuz ve bir anda suçlu pozisyonuna düşüyorsunuz. Böyle bir şey yaşamamak adına ikinci el telefon IMEI kaydı sorgulama işlemini yapmanız lazım.

 • Telefonu elinize alın ve arama menüsüne *#06# kodlamasını yaparak arayın.
 • Gerçek IMEI numarası çıkacak. Devletin kullanıcılara sunmuş olduğu bir imkan var. Bu imkan IMEI sorgulaması.
İkinci el telefon alinir mi
 • İkinci el telefon IMEI kaydı sorgulama işlemi için buradan e-devlet sorgulama sayfasına gidin.
 • “IMEI no” yazan alana telefondan öğrendiğiniz IMEI numarasını girin ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
 • Telefon kayıtlı mı? Yurt dışından gelen bir telefon mu? Çalıntı mı? Bunları öğreneceksiniz.

Sorgulamayı yaptık ve telefon temiz çıktı. Sadece birinci aşamayı geçtik.

İkinci el telefon alinir mi

İkinci El Garanti Sorgulama Yapma

Sorgulamadan başlamışken, sorgulamadan devam etmek istedim. Garanti sorgulaması ile alacağınız telefonda garanti devam ediyor mu etmiyor mu göreceksiniz. Bazı satıcılar var telefonun garantisi devam ettiği için daha yüksek fiyat istiyor.

Belki garantisi devam eden bir telefon için biraz daha yüksek bir fiyat vermek mantıksız değil ama bundan sizin de emin olmanız gerek. Seçeceğiniz telefona göre durumda değişiklik olacak.

Telefon iOS işletim sistemini kullanan iPhone ise:

 • Telefonun “Ayarlar > Hakkında” alanına girin ve seri numarasını alın.
 • Apple servis sorgulama sayfasına bu numarayı girin sorgulamanızı yapın. Garanti varsa, gözükecektir.
İkinci el telefon alinir mi

Önemli: iPhone akıllı telefonlarında, garanti süresi içerisinde telefonu dışarıdan tamir ettirmek garantiyi bozacaktır. Şöyle bir durum olabilir. Telefon dışarıdan tamir ettirilmiştir ama hemen satışa çıkarılmıştır. Bu şekilde garanti durumu devam ediyor olarak gözükse de telefonu Apple servislerine ulaştırdığınız zaman, garantinin bittiğini öğrenirsiniz. Dikkatli olun.

Telefon Android işletim sistemine sahip ise:

 • Birçok marka önce telefonu kontrol etmek istiyor. Bu şekilde garanti durumu hakkında bilgi veriliyor ya da fatura bilgisi ile garanti durumunu öğrenebiliyorsunuz.
 • Android telefonlar için, iPhone telefonlarda olduğu gibi bir servis kullanımı yok.
İkinci el telefon alinir mi

Fatura Var mı? Kontrol Etmek Şart

Sorgulama kısımlarını henüz bitiremedim. İkinci el telefon alınır mı çelişkisine neden düşüldüğünü artık anlamışsınızdır. Telefonu farklı şekillerde sorgulamanız gerekiyor. Fatura sorgusu da bu alana dahil. Bir malın çalıntı olup olmadığını anlamak için en iyi yöntem, o malın faturasına bakmaktır.

Fatura telefonun ne zaman alındığını, kim tarafından alındığını, garanti süresini, orijinal olup olmadığını ortaya koyar. İkinci el telefon garanti sorgulama işlemi için de fatura gerekebiliyor.

Alacağınız telefonun faturası olması, bu nedenler üst üste konulduğu zaman çok önemli bir artı nokta. Yurt dışı kayıtlı 2.el telefon bilgisini de fatura ile alabilirsiniz. Bazı telefonlar yurt dışı kayıtlı olmasına rağmen, bu gizlenerek satılıyor. Fatura bunların önüne geçer.

İkinci el telefon alinir mi

Telefonu Kontrol Etmek için Yanınıza Bunları Alın

İkinci el telefon nasıl anlaşılır? Telefonun kullanılıp kullanılmadığına, kasa durumuna bakarak anlaşılır. Alacağımız telefonun zaten ikinci el olduğunu biliyoruz evet ama telefon ne kadar sağlam. Kontrolleri yapmanız için telefonu almaya giderken yanınızda götürmeniz gereken araçları sıralayacağım.

 • 3,5 mm jaklı bir kulaklık. (Telefonun 3,5 mm kulaklık jakı varsa)
 • Küçük bir beyaz ışıklı fener
 • Aktif olarak kullanabilecek bir SIM kart
 • Çalıştığına emin olduğunu hafıza kartı
 • Bluetooth destekli bir kulaklık, bir hoparlör ya da herhangi bir cihaz.

Telefon Hasar Durumunu Kontrol Edin

Hasar durumu kontrolleri yapmanın ne kadar mantıklı olduğunu ben söylemeden siz anlamışsınızdır. 2.el telefon fiyatları için en büyük etken telefonun hasar durumu. Telefon ne kadar sağlam ise fiyat o kadar yüksek, ne kadar hasarlı ise fiyat o kadar düşük olur.

Kulaklık Jakını Kontrol Etmek: Sırayla gideceğim. İlk olarak yanınızda bir kulaklık almanız gerektiğini söylemiştik. Yanınıza aldığınız kulaklığı telefona takın ve ses gelip gelmediğini, ses geliyorsa seste herhangi bir bozulma ya da cızırtı olup olmadığını kontrol edin.

Püf Nokta: Kulaklık jakının girişinin etrafında kızıl lekelenmeler oluşmuş ve bu lekeler çok belirgin bir halde ise üzgünüm ama telefonun daha önce sıvı teması ile karşılaşmış olması olası.

İkinci el telefon alinir mi

Fener ile Kontrol: Feneri niye istedim, çünkü fener ışığı altında çizikleri kontrol edeceğiz. En önemlisi ekran çizikleri. Ekranı kapalı hale alıp, fenerle çizik seviyesine bakın. Yıllar içerisinde kullanıma bağlı olarak ufak tefek çizikler olacaktır ama derin çizikler olmadığına emin olun. Bu dokunmatiği bile etkileyebilir. Aynı kontrolleri kamera camlarında da yapın. Çizik seviyesi çok yüksekse, çekim kalitesi olumsuz etkilenir.

SIM Kart Kontrol: Telefona kendi SIM kartınızı takın, deneme araması yaparak hat kısmında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Hafıza kartı için de kontrol yapın. Bunu ayrı olarak yazmayalım.

Bluetooth Bağlantısını Kontrol Edin: Bluetooth en kolay arıza veren kısımlardan. Bluetooth ile çalışan bir cihazı telefona bağlamak ve en az 5 dakika çalışma durumunu kontrol etmek gerekebilir. Sorun tespiti sağlanır.

İkinci el telefon alinir mi

Ekran, Kamera ve Diğer Kontroller: Bazı yardımcı programlardan destek alıp, telefonun ekranında bir sorun var mı, kamerasında bir sorun var mı, ses sisteminde herhangi bir sorun var mı ya da başka bir sorunu var mı kontrol edebilirsiniz. Bu kontrolü mutlaka yapın dostlar. Sonra ikinci el telefon alınır mı sorunsalı içerisinde kendinizi bulmayın. Pişman olmayın.

İlginizi Çekebilir: Telefon Karşılaştırma Aracı

Telefonu Nereden Alacaksınız?

Telefon almadan önce bunu söylememiz lazımdı ama geç kalmadık. Yine uyarımızı yapalım. Telefonu nereden alacağınız önemli. 3 farklı seçeneğiniz olacak.

Şahıslardan Telefon Almak : Çok çok daha dikkatli olmanız lazım ve ikinci el telefon alırken sözleşme yapmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Tüm kontrolleri yapmadan telefonun parasını ödemeyin ya da telefonu teslim almayın.

Mağaza Üzerinden Telefonu Almak: Daha güvenlidir. Ama mağaza garantisi diye bir şey yoktur. Bazı mağazalarda, telefonu almanız durumunda birkaç ay ek garanti sunulacağı söyleniyor ama yasal bir dayanak yok. Garantiye güvenmeyin. Yine ikinci el telefon alırken sözleşme yapmayı ihmal etmeyin.

E-Ticaret Sitelerini Kullanmak: Bazı e-ticaret sitelerinde de zaman zaman ikinci el telefon satışları yapılıyor. Ünlü e-ticaret sitelerinde satış yapılıyorsa, değerlendirebilirsiniz.

İkinci el telefon alinir mi

İkinci El Telefon Alırken Sözleşme Nasıl Olmalı?

Satış aşamalarında sözleşmeden konuştuk ve açıklamadan bırakmak istemedim. Sözleşeme sizin güvenliğiniz için çok önemli. Telefonu artık sizin aldığınız ve sahibi siz olduğunu açısından bir kanıt. Sözleşmede şu bilgiler yer almalı:

 • Alıcı bilgileri
 • Satıcı bilgileri
 • Satıldığı tarih
 • Satış durumu hakkında bilgi

Güvenliğiniz için mutlaka sözleşme yaparak telefonu alın dostlar. Telefonla bir suç işlenmişse ve sonrasında siz satın almışsanız, sözleşme sizi kurtaracak bir delildir.

“İkinci el telefon alınır mı?” saklı noktaları bilgimiz ve araştırmalarımız neticesinde aktarmaya çalıştık. Karar vermenize yardımcı olduğumuz düşüncesindeyim ama cevabını bulamadığınız sorular olabilir. Yorum atmaktan kaçınmayın.

-- Reklam --

Skullcandy’nin Yeni Oyun Kulaklıkları Son Derece Muazzam!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ses ürünleri üreticisi Skullcandy, müzikseverlere yönelik ürünleriyle tanınıyor. Marka, çıkarılabilir boom mikrofonlar, yerleşik fiziksel kontroller...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.