Ana SayfaAkıllı TelefoniPhone 14 uydu SOS şimdi ABD'de Kanada'da etkinleştirildi ve önümüzdeki ay Avrupa'nın...

iPhone 14 uydu SOS şimdi ABD’de Kanada’da etkinleştirildi ve önümüzdeki ay Avrupa’nın bazı bölgelerine geliyor

Apple, Uydu aracılığıyla Acil SOS özelliğinin 15 Kasım'dan itibaren Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da ve Aralık ayında bazı Avrupa ülkelerinde yayında olduğunu doğruladı.

-

Tesla, araçlarında radar kullanımını etkinleştiriyor

Elon Musk'ın otonom sürüşe tartışmalı yaklaşımı daha da kafa karıştırıcı hale getirildi. Geçen yıl Tesla,...

Bugünden itibaren ABD ve Kanada’daki iPhone 14 sahipleri uydu üzerinden Acil SOS özelliğini kullanabilir. Gelecek ay Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’taki iPhone 14 sahipleri de aynısını yapabilecek.

Bu özellik, hücre veya Wi-Fi bağlantısının olmadığı alanlarda bile acil servislerle iletişime geçmenizi sağlar. Bu, vahşi doğada bir yerde olabilir veya bir doğal afet elektrik şebekesini ve iletişimini bozduktan sonra bir şehrin kalbinde olabilir.

Bu özelliğin çalışma şekli, hayati bilgiler içeren kısa bir anketi yanıtlamanızdır – ne tür bir acil durum, kaç kişinin yardıma ihtiyacı var ve ek ayrıntılar. Bunlar doğrudan metin alabilen acil servislere iletilecek veya almayanlar için Apple merkezlerinden biri sizin adınıza arama yapacak.

Durumu açıklığa kavuşturmak ve kurtarıcılara yardımcı olmak için ek mesajlar gönderip alabilirsiniz. Uydu verilerinin bant genişliği düşük olduğu için Apple, metni %300 sıkıştıran bir sıkıştırma geliştirdi. Telefonun bir mesajı iletmesi için hala yaklaşık 15 saniyeye ihtiyacı var (gökyüzünü net bir şekilde göremiyorsanız daha fazla).

iPhone, kısıtlı seçeneklerin yanı sıra Medial ID’nizi de iletebilir, tabi bu ayarı yaptıysanız. Bu, sahip olduğunuz çeşitli sağlık durumlarını açıklar, böylece ilk müdahale ekipleri olası sorunlardan haberdar olur (örneğin, belirli ilaçlara karşı alerjiler). Ayrıca, durumdan haberdar olmalarını sağlamak için uydu üzerinden gönderilen acil durum mesajınızın bir dökümünü alacak olan en fazla 10 iMessage acil durum kişisine sahip olabilirsiniz.

Telefon, biraz manuel hedefleme gerektiren bir uyduya bağlanma sürecinde size rehberlik edecektir. Gerçek acil durumlara hazır olmanız için pratik yapmanızı sağlayan bir demo modu vardır.

Uydu bağlantısını acil bir durum olmadan kullanmanın bir başka yolu da, Bul’un yeni özelliğini kullanarak konumunuzu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmaktır. Bu ve Acil Yardım, dört modelin hepsinde mevcuttur: iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max. Uydu özelliklerini kullanmak için iOS 16.1 veya üstünü çalıştırmanız gerekir. Çin, Hong Kong veya Makao’dan satın alınan modellerin bu özellikleri desteklemediğini unutmayın. Ayrıca bu, 62° enlem üzerinde çalışmayabilir.

iPhone 14’ünüzü uydu SOS hizmetinin başlamasından önce satın aldıysanız, 2 yıllık ücretsiz hizmetiniz olur. Bundan sonra aboneliğin ne kadara mal olacağını hala bilmiyoruz.

-- Reklam --

Samsung Galaxy M04 Yakında Satışa Çıkacak

Samsung, yakın zamanda Galaxy M04 akıllı telefonunu piyasaya sürmek için hazırlanıyor. Akıllı telefon, uygun bir fiyat etiketine sahip giriş seviyesi...
KaynakGsmarena

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz