iPhone 15 Pro Max, DXOMARK kamera testinde video alanında birinci, genel sıralamada ikinci oldu

Kamera incelemelerinde tanınmış bir otorite olan DXOMARK tarafından yapılan kapsamlı bir kamera değerlendirmesinde, iPhone 15 Pro Max fotoğrafçılıktaki hünerlerini sergiledi. Apple‘ın en yeni amiral gemisi akıllı telefonu, özellikle video yetenekleri, renk doğruluğu ve stabilizasyonda mükemmelleşerek çeşitli kategorilerde en yüksek puanları almayı başardı. Bununla birlikte, birincil ve telefoto lensleri arasındaki görüş alanındaki önemli fark gibi bazı sınırlamalar nedeniyle, 154 puanla genel olarak ikinci sırayı aldı.

Video Performansı: iPhone 15 Pro Max, doku ve artefaktlar hariç neredeyse her alt kategoride en üst sırada yer alarak video performansında öne çıkıyor. Çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan 4K60fps’de olağanüstü Dolby Vision HDR kayıt sunuyor. DXOMARK’ın testleri, video pozlama ve renk oluşturmanın çeşitli koşullarda tutarlı kaldığını ortaya koydu. Otomatik odaklama sistemi düşük ışıklı ortamlarda bile takdire şayan bir performans gösterdi ve video sabitleme piyasadaki en iyiler arasındaydı. DXOMARK’ın değerlendirmesinin çoğu tüketici için standart olan Dolby Vision kaydına dayandığını, ancak LOG kaydı ve harici bir SSD’ye 4K60FPS ProRes kaydı gibi bu nesilde sunulan bazı önemli video yükseltmelerini değerlendirmediğini belirtmek önemlidir.

Fotoğraf Performansı: iPhone, pozlama, renk doğruluğu ve doku açısından lider olarak fotoğraf performansında üstünlük sağlıyor. Ancak DXOMARK’ın değerlendirmesinde otomatik odaklama performansı ve gürültü seviyelerinde eksiklikler olduğu belirtildi. Portre modu seçenekleri, derinlik yakalama ve hassas cilt tonu oluşturma gibi geliştirilmiş özellikler “Arkadaşlar ve Aile” kategorisinde öne çıkmasını sağlıyor. Ayrıca, 48MP sensörden elde edilen yeni 24MP çıkış, standart çekim senaryolarında daha fazla ayrıntı sağlıyor.

Telefoto Takası: Etkileyici kamera özelliklerine rağmen iPhone 15 Pro Max, Huawei P60 Pro’nun elinde tuttuğu genel olarak en üst sırayı almakta biraz yetersiz kalıyor. Buna katkıda bulunan faktörlerden biri de telefoto performansı. iPhone, birincil kamerası üzerinde 3,5x optik yakınlaştırma sunarken, P60 Pro’nun 90 mm telefoto lensi, orta telefoto aralığında daha fazla ayrıntı yakalamasına olanak tanıyarak Pro Max’in yeteneklerini aşıyor. Yakınlaştırma 120 mm’yi geçtiğinde Pro Max, tetraprizm telefoto lensine geçerek hem P60 Pro hem de iPhone 14 Pro’ya kıyasla üstün ayrıntı ve düşük ışık telefoto performansı sunuyor.

Son Düşünceler: DXOMARK’ın kapsamlı değerlendirmesi, birçok incelemecinin zaten belirttiği şeyi doğruluyor: iPhone 15 Pro Max olağanüstü bir kamera sistemine sahip. 3X ve 5X telefoto lens arasındaki seçim, bireysel tercihlere ve özel çekim senaryolarına bağlı olabilir. Ekstra erişime önem verenler için 5X lens değerli bir eklentidir, ancak iPhone 15 Pro’daki 3X kameranın daha çok yönlü bir kamera sistemi sunduğu durumlar olabilir. iPhone 15 Pro Max’in kamera performansının tam bir dökümü için DXOMARK’ın ayrıntılı incelemesine bakın.

Dxomark’ın çıktılarıyla artı ve eksileri

Artıları
 • Fotoğraflar HDR ekranda görüntülendiğinde canlı parlaklık ve kontrast
 • Gece çekimlerinde bile doğru pozlama
 • Hoş ve doğal renksel geriverim ve cilt tonları
 • Parlak ışıkta mükemmel ayrıntılar
 • Hızlı ve doğru otomatik odaklama
 • Etkili video sabitleme
 • Rekabette sürekli olarak önde olan, standart belirleyen video deneyimi
 • Sıfır deklanşör gecikmesi, çoğu durumda belirleyici anın yakalanmasına olanak tanır
 • Önceki iPhone modellerine göre uzun mesafeler için önemli ölçüde geliştirilmiş yakınlaştırma özellikleri
 • Portrelerde, fotoğraf çekildikten sonra bile eklenebilen mükemmel ve iyileştirilmiş arka plan bulanıklığı
Eksileri
 • Düşük ışıklı fotoğraflarda gürültü
 • Parlama, gölgelenme ve örtüşme dahil olmak üzere istenmeyen yapılar
 • Fotoğraflarda biraz sınırlı dinamik aralık
 • Tele kamera devreye girmeden önce sınırlı yakınlaştırma kalitesi
Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0