Ana SayfaAkıllı TelefoniPhone 15 Serisi Çok Daha Uçuk Fiyatlarla Gelecek

iPhone 15 Serisi Çok Daha Uçuk Fiyatlarla Gelecek

Apple için üretilen işlemcilerin maliyeti giderek artıyor. Buradan hareketle iPhone 15 ve diğer amiral gemisi modellerin beklenenden daha yüksek bir fiyatla çıkacağını söylemek mümkün. Hele ki maliyet artışının sadece işlemcilerle sınırlı olmadığını düşünürsek.

-

Diablo IV Çıkış Tarihi Açıklandı!

Oyun sektörü son zamanlarda oldukça hareketli geçmeye başladı oyun sektöründe adından çokça söz ettiren Diablo...

Çip üretiminde 3 nm dönemi resmen başladı. Samsung ve TSMC gibi üreticiler bu teknoloji ile gelişen çipler için üretim sürecini başlattılar. Görünüşe göre TSMC, iPhone 15 serisi için Apple’a 3nm işlemciler göndermeye başlayacak. Bu durum performans ve enerji verimliliği açısından iyi olsa da maliyetlere yansıması şimdiden gözden kaçmadı. TSMC’nin çip fiyatları 7nm üretiminden 3nm’ye iki katına çıktı.

Apple tarafından iPhone 15 serisi için geliştirilen A17 Bionic çip, dünyanın önde gelen çip dökümhanesi TSMC tarafından son teknoloji bir işlem kullanılarak üretilecek. Basitçe söylemek gerekirse, işlem sayısı ne kadar düşük olursa, bir çipte kullanılan transistörler o kadar küçük olur ve bir çip içinde daha fazla transistöre izin verir, çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimli olur. Bu süreç her yıl daha gelişmiş işlemcilerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Örneğin iPhone 11, 2019’da piyasaya çıkan ve her çipte 8,5 milyar transistör taşıyan 7nm A13 Bionic işlemciye sahipti, ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max‘te A16 Bionic işlemci vardı. Ne yazık ki, geçmişte gördüğümüz ilerlemeyi sürdürmek her geçen yıl daha da zorlaşıyor.

Hem TSMC hem de Samsung’un 2025’ten itibaren 2nm işlemci planları var ve hatta 2030’a kadar 1nm’yi görmemiz mümkün. Bu gelişmelerin birçok avantajı olsa da maliyetleri de var.

İlk bakışta bu maliyetler kullanıcı için bir anlam ifade etmese de fiyatların artması kaçınılmaz. Buradan hareketle iPhone 15 ve diğer amiral gemisi modellerin beklenenden daha yüksek bir fiyatla çıkacağını söylemek mümkün. Hele ki maliyet artışının sadece işlemcilerle sınırlı olmadığını düşünürsek.

-- Reklam --

Star Wars Jedi: Survivor Tanıtıldı!

Günümüzün en büyük kurgu evrenlerinden birine sahip olan Star Wars serisini bilmeyen yoktur. Özellikle oyunları yanında filmleri ile birçok...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz