Ana SayfaAkıllı TelefoniPhone 15 serisi telefonların batarya kapasiteleri belli oldu

iPhone 15 serisi telefonların batarya kapasiteleri belli oldu

iPhone 15 serisinin pil kapasitesi ayrıntıları artık Çin düzenleyici veri tabanının izniyle ortaya çıkıyor.

-

Qiyuan elektrikli sedan A07’yi tanıttı

Çin otomotiv sektörünün önde gelen oyuncularından Changan Automobile, kısa bir süre önce yeni alt markası...

Apple, yeni telefon tanıttığında RAM ile birlikte cihazların batarya kapasitelerini hiçbir zaman bir teknik özellik olarak paylaşmamıştır. Bu durum pek çok teknoloji kullanıcısı için merak konusu olmuştur ve bu merakınızı gidermek için buradayız.

Bu teknik detayları öğrenmenin birkaç yolu var. Bunlardan biri telefonları açıp bataryanın üzerindeki mAh değerlerine bakmak. Fakat bu durum telefonlar henüz kullanıcıların eline ulaşmadığı için genelde 2. yöntem tercih ediliyor. Bu da bazı ülkelerde satışa çıkacak cihazların onayı için gönderilen bilgilerle oluyor. Çin’in düzenleyici kurumlarının yeni modelleri ülkede satış için onaylaması esnasında gelen bir sertifika tam da bugün ortaya çıktı ve dört iPhone 15 modelinin de öncekilerden çok az daha büyük pillere sahip olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Hadi detaylara geçelim.

iPhone 15’in bataryası, iPhone 14’teki 3.279 mAh değerinden 3.349 mAh değerine (%2 artış) yükseliyor. iPhone 15 Plus, iPhone 14 Plus’taki 4.325 mAh değerinden 4.383 mAh değerine sahip. iPhone 15 Pro’nun pil kapasitesi, iPhone 14 Pro’daki 3.200 mAh’den 3.274 mAh’e yükseliyor. Son olarak, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14 Pro Max’teki 4.323 mAh’den 4.422 mAh hücresiyle hepsini geride bırakıyor.

iPhone ModeliPil Kapasitesi
Apple iPhone 15 Pro Max4.422 mAh
Apple iPhone 15 Pro3.274 mAh
Apple iPhone 15 Plus4.383 mAh
Apple iPhone 153.349 mAh

Gördüğünüz gibi bu artışlar çok küçük (%2-3 seviyesinde). Dolayısıyla, pil ömründe gözle görülür bir iyileşme beklemeyin. En azından batarya kaynaklı bir büyüme beklemeyin. Fakat yeni modellerde kullanılan daha verimli yonga setleri ve ekranlar sayesinde bir artış beklenebilir. Özellikle Pro versiyonlarında kullanılan 3nm üretim mimarisine sahip A17 Pro chipler sayesinde bir artış söz konusu olacaktır.

iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max Salı günü düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtıldı ve hepsi bugün dünya çapında pek çok pazarda ön siparişe açıldı. Türkiye’de ise ön siparişe 22 Eylül tarihinde açılıyor. Teslimatlar ise 29 Eylül’de yapılacak.

Apple, tüm iPhone’lar için güncellenmiş iOS 17.0.2 sürümünü yayınladı

Apple, tüm uyumlu iPhone modelleri için iOS 17.0.2'nin güncellenmiş bir sürümünü yayınlayarak kullanıcıların endişelerine hızlı bir şekilde yanıt verdi....
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz