Ana SayfaAkıllı TelefoniPhonelarda Veri Kaçağı Tespit Edildi - Dava Açıldı!

iPhonelarda Veri Kaçağı Tespit Edildi – Dava Açıldı!

Raporlara göre şirket, kullanıcıların bilgisi veya onayı olmadan Apple Analytics bilgilerini topluyor. Bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarılan veri ihlali yeni gündeme geldi. Araştırmacı ayrıca topladığı veri miktarının gerçekten şok edici olduğunu söylüyor.

-

2022 son çeyrekte küresel akıllı telefon üretimi %11 düştü

Trendforce, küresel akıllı telefon pazarıyla ilgili en son araştırmasını yayınlayarak 2022'nin üçüncü çeyreğinde üretimde düşüş...

Bir güvenlik araştırmacısı, Apple analiz verilerinin, kullanıcının iznine bakılmaksızın iPhone‘lardan toplandığını ve gönderildiğini keşfetti. Araştırmacı ayrıca topladığı veri miktarının gerçekten şok edici olduğunu söylüyor.

Bilinen geliştirici ve güvenlik araştırmacısı Tommy Mysk, kısa süre önce Apple’ın yazılımının gizliliğinde bir kusur keşfetti. Mysk daha önce Apple uygulamalarının Apple’a veri göndermek için VPN bağlantılarını atladığını bildirmişti. Ayrıca Apple Watch’taki Posta uygulamasının Posta Gizliliği Koruması özelliğini kullanmadığını bildirdi.

Apple Analytics Verilerini göndermeden önce Apple’ın kullanıcılardan izin istediğini hepimiz biliyoruz. İzin devre dışı bırakılırsa, veriler şirkete iletilmemelidir, ancak bu kısımda durum böyle değil. Raporlara göre şirket, kullanıcıların bilgisi veya onayı olmadan Apple Analytics bilgilerini topluyor. Aslında araştırmacı, gönderilen verilerde hiçbir fark olmadığı için kullanıcının yetkilendirmeyi kabul etmeyi mi yoksa reddetmeyi mi seçtiğini söyleyemediğini belirtti.

Mysk, cihaz parmak izi için gerekli tüm bilgileri içerdiğinden, izin alınsa bile veri miktarının ve seviyesinin aşırı olacağını iddia etti. Apple’ın geliştirici yönergelerinde bu tür çözümleri açıkça önermediği vurgulanıyor. Uygulama aramalarınız, gördüğünüz reklamlar, göz attığınız uygulamaları nasıl bulduğunuz ve hatta bir uygulamanın sayfasında ne kadar zaman geçirdiğiniz gibi bilgilerin tümü App Store uygulaması tarafından gerçek zamanlı olarak gönderildi.

Kaliforniya’da marka aleyhine gizlilik normlarını çiğnediği için dava açıldığı bildirildi. Özellikle Apple, California Gizlilik İstilası Yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. Davadaki davacı Elliot Libman’a göre, “Gizlilik, Apple’ın cihazlarını rakiplerinden ayırmak için kullandığı temel sorunlardan biridir.” “Ancak, Apple’ın gizlilik garantileri tamamen gerçek dışı.”

-- Reklam --

Oppo Find X6’nın Kamera Dizaynı Gün Yüzüne Çıktı

Oppo'nun Find X6 serisi amiral gemisi telefonlarını 2023'ün ilk çeyreğinde küresel pazarda duyurması bekleniyor. Serinin en az iki model (Find X6...
KaynakGizmodo

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz