Ana SayfaİpucuLaptop'um çok fazla ısınıyor, çözümü nedir?

Laptop’um çok fazla ısınıyor, çözümü nedir?

-

Dizüstü bilgisayarım aşırı ısınıyor.

Yeni veya eski demeden hemen her türlü dizüstü bilgisayarında ısınma durumu gözlenmekte. Özellikle günümüz laptop modellerinde ısınma sorunu git gide artmaya başladı diyebiliriz. Bu durumun başlıca nedeni olarak yüksek hızda grafik işlemci, ve ana işlemciler gösterilebilir. Çok fazla işlem yapılması durumda işlemci git gide ısınarak dizüstü bilgisayarınızı tehlikeye sokacak sıcaklığa ulaşabiliyor.

Masaüstü bilgisayarlarda bu sorun çok fazla gözlemlenmiyor çünkü, masaüstü bilgisayar kasalarının içerisinde birden fazla hızlı fan bulunuyor. Dizüstü bilgisayarlarda ise en fazla 2 fan ile soğutma işlemi gerçekleştirilmekte. Peki dizüstü bilgisayarlarda ısınma sorunu nasıl giderilir?

dizüstü-bilgisayar-ısınma (2)

İlk olarak dizüstü bilgisayarınızın fan çıkışının temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dizüstü bilgisayarların fanlarının sürekli çalışması sonucu oluşan hava akımı, bilgisayar içerisinde toz toplanmasına neden olur ve bu tozlar hava akımını engeller. Bu nedenle ilk olarak dizüstü bilgisayarınızın fan kısmını temizlemeniz gerekir.

“Ben bilgisayardan anlamam, dizüstü bilgisayarın içini kurcalamak istemiyorum.” diyorsanız, elektrikli süpürgenizi çalıştırıp bilgisayarınızın fan kısmını çektirebilirsiniz. Çok olmasa da temizleme de etkisi olacaktır. Bilgisayarınızı bir teknik servise götürebilir, 30-40 TL ödeyerek içini kapsamlı temizletebilirsiniz.

tozlu fan
tozlu fan

Dizüstü bilgisayarlarda ısınma sorunu sadece tozdan kaynaklanmaz tabi ki, bazılarında iç dizayn nedeni ile hava akımı bozuk bir şekilde gerçekleşebilir, bu durum da ısınmaya sebebiyet verecektir. Özellikle Casper marka dizüstü bilgisayarlarda aşırı ısınma sorunu şikayetleri vardır, yani bu üretici sorunu da olabilir.

Eğer bilgisayarınız durup dururken ısınıyorsa, bu duruma büyük ihtimalle bir virüs sebep oluyordur, hiç bir işlem yapmadan bilgisayarınız ısınıyorsa, görev yöneticisi penceresini açıp CPU kullanan programı belirleyin, eğer kaldıramıyorsanız format atabilir, attırabilirsiniz.

Eğer dizüstü bilgisayarınızda oyun oynarken, veya yüksek performans gerektiren bir program çalıştırırken ısınma gözlemlediyseniz, bu durum normaldir diyebiliriz. Yine de bir dizüstü bilgisayar en fazla 70-80 derece civarında ısıya sahip olmalıdır, eğer bu rakamların üzerine çıkıyorsa, harici bir soğutucu almanız gerekir. Tavsiye olarak, 50 TL altında bir ürün almayın, kaliteli bir laptop soğutucusu kullanırsanız bilgisayarınızın ömrü artar. Bunun yanı sıra işlemci ısısını öğrenmek istiyorsanız, Core Temp benzeri bir program kullanabilirsiniz. Aşağıda, dizüstü bilgisayar temizleme rehberini de sizlerle paylaştık, iyi seyirler.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here