Ana SayfaİpucumacOS: Videodaki Metni Kopyalamak ve Paylaşmak için Canlı Metin Nasıl Kullanılır?

macOS: Videodaki Metni Kopyalamak ve Paylaşmak için Canlı Metin Nasıl Kullanılır?

Önizleme’de, bir video'da ya da fotoğrafta görünen metni kopyalamak ve kullanmak için Canlı Metin özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin, video izlerken filmi durdurup bir yol işaretinin metnini kopyalayıp metin mesajına veya e-postaya yapıştırabilirsiniz.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Apple, macOS Ventura’da artık yalnızca fotoğraflardaki değil videolardaki metinleri de tanıyabilen Canlı Metin özelliğinin kapsamını genişletti. Nasıl kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Apple, macOS Monterey’de, Safari, Fotoğraflar, Önizleme, Hızlı Bakış ve başka yerlerde bir görüntüde göründüğünde metni otomatik olarak tanıyan ve kolayca kopyalamanıza veya paylaşmanıza olanak tanıyan Canlı Metin adlı bir özelliği kullanıma sundu. macOS Ventura’da bu yetenek artık videoları da kapsıyor.

Fotoğraflardaki metni seçmek yerine, artık bir videoyu duraklatabilir ve bir görüntüde olduğu gibi metinle etkileşim kurabilirsiniz. Duraklatılmış herhangi bir video karesindeki metin kopyalanıp yapıştırılabilir veya çevrilebilir, ayrıca Apple’ın Arama özelliğiyle çalışır.

Canlı Metin, macOS’ta ‌Fotoğraflar‌, Hızlı Bakış, Safari ve videoyu destekleyen diğer uygulamalarda çalışır. Bu özellik Almanca (Almanya), İngilizce (Avustralya, Kanada, Hindistan, Singapur, Birleşik Krallık, ABD), İspanyolca (İspanya), Fransızca (Fransa) ve Japonca (Japonya) dillerinde mevcuttur. Dil kapsamının gelişmesini de bekleyebiliriz. Video üzerinde çalışmasını nasıl sağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Metnin gösterildiği karede videoyu duraklatın.
Fare imlecinizle bir seçimi tıklayıp sürükleyerek kopyalamak istediğiniz metni vurgulayın.
Ardından, Çevir, Kopyala ve Paylaş gibi bağlamsal seçenekler menüsünü görmek için vurgulanan metne sağ tıklayın (veya Ctrl tuşuna basarak tıklayın).

Metni çevirmeyi seçerseniz, çeviri otomatik olarak ekranda görünecektir. Metni kopyalamayı seçtiyseniz, metin girişini destekleyen bir uygulamaya geçin, imlecin bulunduğu yeri sağ tıklayın, ardından açılır menüden Yapıştır’ı seçin veya Command-V kısayoluna basın.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz