Ana SayfaİpucuMac'teki Fotoğraflar'da yinelenen fotoğrafları silme

Mac’teki Fotoğraflar’da yinelenen fotoğrafları silme

Mac'teki Fotoğraflar uygulamasında Yinelenen fotoğrafları ve videoları arşivinizden kolayca silebilirsiniz. Yinelenen öğeler kenar çubuğundaki Yinelenenler albümünde otomatik olarak görünür. Bu özelliğin sadece macOS Ventura yüklü Mac'lerde olduğunu unutmayın!

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

macOS’in önceki sürümlerinde, Fotoğraf Kitaplığınızdaki yinelenen fotoğrafları otomatik olarak izlemek için Mac’inize güvenmek bir seçenek değildi ve kitaplığınızı yinelenenlerden temizlemek istiyorsanız üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz gerekiyordu.

Ancak macOS Ventura‘da artık durum böyle değil çünkü Fotoğraflar uygulaması artık kitaplığınızdaki kopyaları otomatik olarak algılayacak ve incelemeniz için bunları bir araya getirecek.

Apple, ‌‌Fotoğraflar uygulamasına yeni bir Yinelenenler (Duplicates) albümü eklediğinden kopyaları bulmak kolaydır. Bunu ‌Fotoğraflar‌ kenar çubuğunda bulabilirsiniz, ancak albümün yalnızca kitaplığınızda gerçekten de yinelenen resimler varsa göründüğünü unutmayın.

Yinelenenler albümünün içinde, her setin yanında bir Birleştirme seçeneğiyle kronolojik sırayla listelenen tüm kopyalar bulunur. Yinelenen setleri tek bir fotoğrafta birleştirmek için bu düğmeyi tıklayabilirsiniz. Birbirine çok benzeyen iki fotoğrafı birlikte çekseniz bile, Apple’ın birleştirme özelliği akıllı bir şekilde en yüksek ayrıntıyı ve en fazla meta veriyi koruyarak mümkün olan en iyi görüntüyü oluşturur.

Örneğin, bir fotoğrafın yüksek çözünürlüklü bir kopyasına ve daha fazla meta veriye sahip ikinci bir kopyasına sahipseniz, ‌‌‌Fotoğraflar‌‌‌ uygulaması her iki fotoğrafın en iyi özelliklerini tek bir görüntüde birleştirir.

Ayrıca, bu adımları izleyerek birkaç kopya setini veya Fotoğraf Kitaplığınızdaki tüm kopyaları aynı anda birleştirebilirsiniz.

Kopyalar albümünde, Komut tuşunu basılı tutarken imlecinizle tıklayarak birleştirmek istediğiniz kopyaları seçin. Alternatif olarak, bir görüntü seçin, ardından menü çubuğundan Düzenle -> Tümünü Seç‘i seçin.
Pencerenin sağ üstündeki X Öğesini Birleştir düğmesini tıklayın; X, seçilen görüntü sayısıdır. Alternatif olarak, seçili kopyaları sağ tıklayıp içerik menüsünden X Fotoğrafı Sil‘i seçerek silebilirsiniz; X, seçilen görüntü sayısıdır.

Tüm kopyalar birleştirildiğinde veya silindiğinde, Kopyalar albümü kaybolur‌‌ ancak ‌‌Mac’iniz sürekli olarak kopyaları tarar, böylece albüm zaman içinde tekrar görünebilir.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz