Material You nedir? – Tüm detaylar

Material You, Google‘ın ilk kez Android 12 ile tanıttığı yeni birleşik tasarım dilidir. Geçmişteki katı tasarım paradigmalarının aksine, renklerini telefonunuzun üzerinde en çok kontrole sahip olduğunuz kısmından alan bir tasarımdır. Bu nedenle, muhtemelen en kişiselleştirilmiş tasarım dilidir.

Material You nedir?

Google, 2014 yılında I/O’da Material Design’ı tanıttı. Kapsamlı bir tasarım sistemine çok ihtiyaç vardı – Google’ın dijital ürünlerine tutarlılık getirdi ve geliştiricilerin Android ve web’de evde görünen uygulamaları kolayca oluşturmasına izin verdi. Yıllar içinde çok gelişti, ancak en son büyük yineleme, piyasaya sürülmesinden bu yana en büyük revizyon. Material You, adından da anlaşılacağı gibi tamamen kişiselleştirme ile ilgilidir ve ilk olarak Android 12 ile Google Pixel telefonlarında kullanıma sunulmuştur.

Google, 2018’de Material Theming ile geliştiricilerin uygulamalarının görünümünü özelleştirmelerini kolaylaştırdı ve aslında o zamandan beri şirketin uygulamalarının çoğu kendi Material Theme ile güncellendi. Materyal Tasarımı 2.0 olarak adlandırılan şeyle bile, temel unsurların çoğu değişmeden kaldı, ancak Material You çok daha derin bir yeniden tasavvurdur.

Yeni şekiller, yeni renkler, yeni aydınlatma ve yeni animasyonlarla birlikte bir sürü yeniden tasarlanmış bileşene sahibiz. Bu, yeni geçişler, büyük şişman kaydırıcılar, yeni düğme konfigürasyonları anlamına geliyor… hemen hemen her şey bir şekilde ince ayar yapıldı. Tüm bunları önce Android 12 ve Google uygulamaları aldı, ancak bunun akıllı ekranlara, Chrome OS’ye ve Google’ın web sitelerine yayılmasını da bekleyebiliriz.

Google, Material You ile yazılım ve donanım ekiplerini birleştirmeyi ve gelecek yıllarda şirketin ürünlerinin görünümünü ve hissini belirlemeyi umuyor. Google Material Theme ile aynı yavaş ve acılı sunumu görmemeyi umalım.

Google, tüm bunlarda erişilebilirliği unutmadı; bileşenlerin kontrastı, boyutu ve çizgi genişliği, farklı kullanıcıların birçok ihtiyacına uyacak şekilde sistem tarafından kolayca uyarlanabilir. Malzeme Her olası “siz” düşünülerek tasarlandınız.

Dahi duvar kağıdı tabanlı tema motoru

Material You, neredeyse herkesin yeni bir telefon alır almaz değiştirdiği tek bir şeye, yani duvar kağıdına dayandığı için heyecan verici bir evrimdir. Neyin zevkli olup neyin olmadığı konusunda hiçbir kural olmadan, temelde tasarım açısından istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz herhangi bir cihazın tek parçasıdır.

Pixel telefonlarda ve diğer belirli cihazlarda, Android 12 arayüzünü ana ekranınızın arka planının baskın renklerine, sistem kullanıcı arayüzü öğelerine, widget’lara, uygulama simgelerine ve size bir renk sağlamak için bu “renk çıkarma” motoruna dokunan bazı uygulama arayüzlerine dayandırır. Dünyadaki başka hiçbir telefonda bulamayacağınız benzersiz görünüm – bu, özellikle kendi çektiğiniz bir görüntüyü tercih ediyorsanız geçerlidir. Duvar kağıdınızın her ayrıntısını (telefonunuzda yerel olarak) analiz eden Material You ile, çok az farklı renkler çıkaracak ve telefonunuzda size benzersiz bir deneyim sunmak için bunları kullanacaktır.

Hayal edilebilecek tema oluşturmaya en basit yaklaşım

Google, birkaç sistem kullanıcı arayüzü öğesi için simgeleri, şekilleri, yazı tiplerini ve renkleri değiştirmenin mümkün olduğu, özellikle Android 10 ve 11’de uzun süredir özel temalar denemiştir. Android 12’nin bu yeteneği kaybetmesi ve herkesi varsayılan yuvarlak simgelere geri getirmesi bir serseri, ancak Material You, kullanım kolaylığı ile bunu telafi ediyor. Sadece yeni bir duvar kağıdı ayarlayabilir ve daha fazla ince ayar gerekmeden sihrini yapmasına izin verebilirsiniz – ancak çok istekliyseniz üç adede kadar alternatif özel renk paleti ve dört standart renk arasından seçim yapmak mümkündür.

Her zaman, tüm şekil ve boyutlarda gelen üçüncü taraf başlatıcıları için özel simgeler kullanmaktan veya oluşturmaktan hoşlanan meraklılar olacaktır, ancak duvar kağıdı, özellikle tema ve mod ile ilgilenmeyen sıradan insanlar için erişilebilir olan tek ortak paydadır. Malzeme Tasarım seçenekleriniz ön planda ve ortada ve tema özelleştirme hakkında ne kadar az şey biliyor olursanız olun, bunlardan kaçınılamaz.

Mükemmel bir dünyada, her bir Android uygulaması, kullandığınız her uygulamada size benzersiz bir deneyim sunan Material You öğelerini tanıtacaktır. Google, kendi uygulamaları için destek ekleme konusunda oldukça hızlıydı, bu da bize Android’in bir veya iki yıl içinde nasıl görünebileceğine dair bir fikir veriyor. Sadece duvar kağıdınızı değiştirerek, tüm uygulama arayüzlerinizi, görmeyi tercih ettiğiniz renklerle beğeninize göre ayarlayabilirsiniz. Bunu aydınlık ve karanlık modlarla birleştirirseniz, oynamak için devasa bir paletiniz olur. Küçük bir uygulama seçkisi (Telegram, Facebook Messenger, Kindle ve bir avuç Reddit istemcisi) halihazırda kullanıcı arayüzlerini değiştirmenize izin veriyor, ancak duvar kağıdınızın sistem genelinde bir geçiş işlevi görmesi, favori uygulamalarınızın görünümünü ve hissini tazeliyor. daha az sıkıcı bir alternatif.

Tıpkı Material Design’ın zamanla adapte olduğu ve büyüdüğü gibi, Material You’nun da önümüzdeki birkaç ay ve yıl içinde olgunlaşacağından eminiz.

Material You hakkında nefret edilecek bir şey var mı?

Elbette, geliştiricilerin Material You sürüsüne atlayacağını düşünmek iyimserlik olur. Pek çok büyük üçüncü taraf geliştirici, Material You için marka kimliklerinden vazgeçmeden önce muhtemelen duraklayacaktır, tıpkı günümüzde birçok popüler uygulamanın Materyal Tasarımına atlamak konusunda isteksiz olması gibi. Bu, Google hizmetleri ve Material You tema motorundan yararlanan tek uygulama olarak kalan birkaç bağımsız uygulama ile birkaç yıl sonra ayrık bir deneyime yol açabilir.

Duruşunuza bağlı olarak, Android 12, ana ekrana hakim olan daha büyük öğeler ve daha eğlenceli şekiller, bildirim gölgesi ve Pixel telefonlardaki sistem ayarları ile önceki Android sürümlerinden çok daha çocuksu gelebilir. Google, yarıçapları artırdı ve sınırları azalttı ve uygulama tasarımı boyunca teşvik ettiği daha büyük başlıklar, sonunda karışık ve uyumsuz görünebilir ve hissedilebilir. Daha büyük sınırlar ve daha fazla beyaz alan daha az bilgi açığa çıkardığı için bilgi yoğunluğu da zarar görür. Bunu özellikle bildirim gölgesinde fark edeceksiniz.

Ayrıca, Materyal’in uygulamaları yumuşak ve sıkıcı hale getirebileceği, onları kullanmayı daha eğlenceli hale getirebilecek veya kullanıcıların bir bakışta ayırt etmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir bireysellikten arındırabileceği argümanı da var. Ancak, Materyal Tasarımının zamanla adapte olması ve büyümesi gibi, Material You da zamanla olgunlaşacaktır. Belki de renk ayarlamaları, uygulamalara artık tam olarak hakim olamayacak kadar incelikli olacak veya belki de uygulamalar, tema motorunu henüz hayal bile edemediğimiz yeni, daha az yüz yüze bir şekilde kullanabilecek.

Material You’nun cesur bir adım olduğu açık, ancak görünen o ki, meyvesini veren bir proje. Yeni görsel yön, Google’ın en yeni telefonları (mükemmel Pixel 6 ve Pixel 6 Pro) hakkında ve genel olarak tasarım hakkında konuşan daha fazla kişiye sahip ve birçoğu Android 12’nin iOS’un uzun görünmesini sağladığını söylüyor. Google’ın, 2014 Materyal Tasarımı lansmanında yaptığı gibi, birden fazla rakip platformda yepyeni bir uygulama tasarımı paradigmaları dalgasını tetikleme sürecinde olması tamamen mümkündür.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0