Ana SayfaİpucuNFC Ne Demek? NFC Özelliği Nedir?

NFC Ne Demek? NFC Özelliği Nedir?

NFC, telefonunuzun yakında bulunan başka bir cihazla temassız bir şekilde bağlantı kurmasını sağlar.

-

Motorola Razr 40 Ultra Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Motorola, bugün iki yeni katlanabilir telefon piyasaya sürdü. Bu telefonlar Razr 40 ve Razr 40...

Yaşadığımız çağ itibariyle teknoloji her gün gelişiyor. Bu durumda günlük hayatımızda bizlere birçok kolaylık sağlıyor. NFC’de hayatımıza kolaylaştıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. NFC, Near Field Communication yani Yakın Alan İletişimi özelliğidir. Birçok akıllı telefon kullanıcısının aklında NFC özelliği nedir sorusu yer alıyor.

Şöyle ki telefonunuzun yakında bulunan başka bir cihazla temassız bir şekilde bağlantı kurmasını sağlar. Bunun için cihazlar arasındaki mesafe önemlidir. İki cihaz arasında bağlantı olabilmesi için maksimum 4 santimetre yakınlık gerekmektedir. İki cihaz arasında bağlantı oluşturan NFC, bağlantı kurulan cihazlar arasında iletişim kurmasını sağlar. WI-FI, 3G, 4.5G ve LTE gibi özellikler göz etmeksizin bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca NFC için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor.

Mobil bankacılık uygulamalarında NFC ile işlem özelliğini ayarlardan aktif edebilirsiniz. Böylece ödeme yapacağınız pos cihazlarında NFC desteği varsa, kredi kartınız olmadan temassız ödeme yapabilirsiniz. Özellikle pandeminin hayatımıza girmesiyle bu özellik bizim hayatımızı çok kolaylaştırıyor.

nfc özelliği

Hangi Akıllı Telefonlarda NFC Özelliği Var?

Son yıllarda piyasaya çıkan hemen hemen her akıllı telefonda NFC özelliği bulunuyor. Özellikle birçok Android akıllı telefonlara da bu özellik daha fazla mevcut. Akıllı telefonunuzda NFC özelliğini olup olmadığını kontrol edebilmek çok kolay.

Akıllı telefonunuzda NFC özelliğini kontrol etmek için;

Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar bu yolunu izlemenizle beraber NFC özelliğini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca NFC özelliği Bluetooth özelliği ile tamamen farklıdır. NFC özelliğinin çalışabilmesi için herhangi bir güce ihtiyacı yoktur. Radyo dalgaları ile temassız bir iletişim sağlar.

NFC Özelliği ile Hangi İşlemler Yapılır?

  • Telefon numarası göndermek
  • Fotoğraf göndermek
  • Konum paylaşımı
  • Ödeme yapmak
  • Belge transferi
nfc özelliği

Tüm bu işlemleri akıllı telefonunuzda bulunan NFC özelliği ile kolayca yapabilirsiniz. Ancak birçok kullanıcı NFC’nin güvenli olup olmadığını merak ediyor. NFC’nin herhangi bir güvenlik önlemi bulunmuyor.

Ancak cihazlar arasında çok yakın bir mesafe olması gerektiğini için, güvenlik açığı çok zor oluyor. Ayrıca telefonunuzda ki ayarlar kısmında, tek hamleyle NFC’yi kapatıp açabilir, hatta şifre koyabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Xiaomi Mi Band 5 NFC Desteğine Sahip Olacak!

-- Reklam --

Samsung Galaxy S24 Ultra, kamerasıyla çığır açabilir

Samsung'un yeni amiral gemisi akıllı telefonlarıyla ilgili son söylentilerde, Galaxy S24 Ultra'nın önemli bir kamera özelliği alacağı ortaya çıktı....
İbrahim Özbek
İbrahim Özbek
Teknoloji ve espor dünyasında hakkında gelişmeleri yakından takip ediyor. Ayrıca sinema ve edebiyat alanında kendimi geliştirmek için çalışıyorum. Yaptığım çalışmalar ve araştırmalar ile beraber kendimi geleceğe hazırlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!