Patlayan Cep Telefonları

Cep telefonları ile yaşanan patlama olayları sık sık gündeme gelirken, bu konuda yanlış bir algı bulunmaktadır. Cep telefonlarında patlayan kısım bataryadır ve bataryadan kaynaklanan nedenlerden dolayı yaşanan patlama sonucunda telefon da kullanılamaz hale gelmektedir. Cep telefonlarındaki bu tür durumlar için batarya seçimine önem göstermek gerekmektedir.

Cep telefonlarının sıfır şekilde alındığında üzerinde gelen orijinal bataryalarının ortalama ömrü bir yıldır. Bir yıl sonucunda telefonları sorunsuz bir şekilde kullanmak için bataryaların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda ne yazık ki insanlar gerekli önemi göstermediği için bataryalarının kullanım ömrü bitene kadar kullanmayı tercih etmektedir. Bataryalar da bu süre içerisinde şişme, kısa devre yaparak patlama gibi olaylara sebebiyet verebilmektedir.

cep telefonu

Bataryalarda yaşanan bu patlamanın en önemli sebebi ise batarya seçimlerinde yan sanayi ürünlerinin tercih edilmesidir. Daha ucuz olduğu için tercih edilen bu kalitesiz ve güvenlik önlemleri alınmayan ürünler, bu tip sıkıntılar yaratabilmektedir. Bu nedenle patlama gibi talihsiz durumlar yaşamak istemeyen kullanıcıların bu konuda kesinlikle bu tip ürünleri tercih etmemesi gerekmektedir. Yaşanan patlama olaylarında yapılan incelemeler patlamaya sebep veren en önemli etkenin bu ürünler olduğunu ortaya koymaktadır.

Tüm bunlar doğrultusunda cep telefonlarında herhangi bir sorun oluşmasını istemeyen, hem telefonların hem de kendi güvenliğini sağlamak isteyenler yan sanayi yerine orijinal ürünleri kullanmayı tercih etmelidir. Bunun yanında da bataryaları en geç 2 yılda bir değiştirerek kullanmak gerekmektedir. Ayrıca bataryanın durumu ile ilgili sık sık kontrol yapmak da bu tür patlamaları engelleyecektir. Bataryada göreceğiniz herhangi bir şekilde değişikliği, bombe yapma, şişme gibi durumlarda o bataryayı kullanmadan hemen değiştirmeniz gerekecektir.

Bunun yanında cep telefonların doğrudan güneş ışınların alması, sıcak bölgelerde, ocak gibi ürünlerinin yanında bulundurulması da bu tür durumların yaşanmasına yol açacaktır.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0