Radyasyon Sar Değerleri Nedir?

Specific Absorption Rate kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan SAR, bir cihazın yaydığı radyasyon değerini gösteriyor. Her ne kadar kullanıcıların büyük bir kısmı telefon alırken SAR değerini önemseme de telefon alınırken bu değerlere bakılması gerekiyor. Zira sürekli insanların yanında olan ve kullanılan telefonların ne kadar az radyasyon yayarsa, insan sağlığına da o kadar düşük etkisi olacaktır. SAR değeri aynı zamanda telefon tarafından yayılan radyasyonun insan vücudu tarafından vücut tarafından emilme durumunu da göstermektedir. Bu nedenle bütün telefonlarda bulunan ve yazılması zorunlu olunan bu SAR değerlerine bakarak bilgi almak mümkündür.

Ülkemizde SAR değeri 2W/kg üzerinde olması mümkün değildir. Bu konuda Avrupa standartları uygulandığı için bu şekilde bir yönetim söz konusu. Yerli yapım telefonların popüler şekilde kullanılmadığı için yurt dışından direk bu şekilde geldiği de bir gerçek.

Telefonlar ve sar değerleri

Çok kullanılan bazı telefonların SAR değerleri ise şöyle; Samsung Galaxy S5 SAR Değeri: 1.28 W/kg, Samsung Galaxy Note 3 SAR Değeri 1.07 W/kg, LG G3 SAR Değeri: 0.99 W/kg

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0