Ana SayfaİpucuSpam Mail Nedir ve Amaçları Nelerdir?

Spam Mail Nedir ve Amaçları Nelerdir?

-

Spam mailler günden güne artan ve sürekli olarak bizlerin güvenliğini tehlikeye sokan mail çeşitleridir. Bunlara spam denilmesinin sebebi istenmeyen postadır. Yani spam kelimesinin anlamı istenmeyen, tercih edilmeyen postalar anlamına gelmektedir.

Bazı durumlarda tehlikeli olan postalar otomatik olarak spam listesine alınabilmekteler. Spam mailler neden atılır? Spam mailler genellikle bir ürünün tanıtımı için aynı anda binlerce kişiye gönderilen mail çeşitleri olabilmektedir. Bazı durumlarda da kötü niyetli kişiler yeni bir virüs tasarlamışsalar bu virüsü yüzlerce kişiye açtırma amacı ile spam yoluna başvururlar.

Çeşitli sosyal mühendislik senaryoları dahilinde yüzlerce kişiye aynı anda virüsü göndererek vurgun yapmaya çalışırlar. Eğer e-posta servis sağlayıcıları bu mailleri otomatik olarak tespit edemeyip spam listesine alamazsalar kötü niyetli kişiler amaçlarına ulaşabilmekteler.

Spam Mail Örnekleri ve Amaçları Nelerdir?

Spam maillere biraz daha örnek vermek gerekirse bazen sosyal medya üzerinde görebildiğiniz gibi “şu yazıyı 10 yere yolla karşılında şu olacak” gibi cümleler vardır. Yine başka bir örnek vermek gerekirse “sayfamız kapanmak üzeredir bu yazıyı 500 kişiye gönder” gibi cümleler vardır. Bu metinleri yüzlerce kişiye yollamanızı isterler. Artık bu metinler spam listesindedir. İster e-posta aracı ile yollayın ister farklı yerlerden istenmeyen mesajlar listesindedirler. Spam maillerin türleri nelerdir? E-posta olarak gelen spam mailler imza kampanyaları, bilgilendirme mesajları, ürün satış dosyaları ve virüsler gibi birçok kategori ve alt kategorilere ayrılabilirler.

Spam Maillerden Nasıl Korunuruz?

Spam maillerden korunabilmek için öncelikle bilinçli olmalıyız. Spam maillerden nasıl korunabiliriz? Yine bazı durumlarda yüzlerce kişiye yollanan spam maillerde sizleri bir kuruluşa üye ettiklerini belirtebilirler. Bu kuruluştan çıkmak için kaldır@ornek.com gibi bir mail adresi belirtiler ve bu mail adresine kampanyadan çıkmak istiyorum gibisindenbir mesaj göndermeniz istenir.

Eğer bu mesajı atarsanız yine spam maili oluşturanların işleri kolaylaşmaktadır. BU maillere bakarak e-postaların kaç kişiye ulaştığını, kaç kişinin geri dönüş yaptığını ne kadar başarılı olacağı konusunda tahmin yürütebileceklerini sağlamış olursunuz. Sizlere yollanan ve çeşitli yerlere dahil olduğunuzu belirten maillere asla itibar etmeyin ve bu mailleri şikayet ederek spam listelerine alınmalarını sağlayın.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here