Ana SayfaİpucuTelefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununu yaşıyorsanız, yapabilecekleriniz neler? Bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

-

Akıllı telefonlar için sürekli yeni modellerin tanıtıldığını ve bu alanda yeni nesil akıllı telefonlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz. Her ne kadar yenilenen modellerle beraber çok daha gelişmiş özellikler görüyor olsak da bazı sorunlar hiç değişmiyor. Son modellerde bile karşımıza çıkan değişmeyen bu sorunlardan birisi de Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorunu.

Telefonunuzun bir döngüye girmesine neden olan sorunun tam olarak ne olduğuna ve bu sorunun nasıl çözüleceğine daha yakından bakalım.

Neden Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor?

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununu yaşayan kullanıcılar için çözüm önerilerimize geçmeden önce bu sorunun neden kaynaklandığı konusunda detaylardan söz edelim. Nedenleri bilmeniz oldukça önemli.

Öyle ki çözümler, farklı nedenler göre değişiklik gösteriyor ve buna göre yapılacak düzenlemelerden söz ediyoruz. Nedenler kısmında da iki farklı sınıflama söz konusu.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Akıllı telefonların yazılımlarında yaşanan sorunlar ya da donanımlarında yer alan sorunlar bu hatayı almanıza neden olur. Çoğu zaman bu hatanın bir döngü olarak öne çıktığını görüyoruz.

Bir nevi döngü sorunu olarak adlandırabileceğimiz sorun donanımsal ise bunun da nedenlerini öğrenmek gerekiyor. Hemen yazılımsal ve donanımsal sorun sınıflarını daha derinlemesine açıklayalım.

Ayrıca Bakınız: Honor 20i Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Yazılımsal Sorunlardan Kaynaklı Hata

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor ve sürekli bu hatayı alıyorsanız, bu durum ilk bakacağınız şey yazılım sorunu olacaktır. Öncelikle yazılım kısmını kontrol etmeniz ve bu kısımda herhangi bir arıza olmadığını bilmeniz gerekiyor. Özellikle Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda bu yazılım sorununun çok sık yaşandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Genelde işletim sistemi güncellemesi sırasında yaşanan bir sorun, telefonun kapanması durumu gibi hatalar, cihazınızın bu şekilde bir döngü içerisine girmesine neden olabiliyor. Yaşanan sorunun çözümü için yazılım kısmında bir sıfırlama yapmak en iyisi olacaktır.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Bunun için telefonunuzu açmanız gerekiyor. Eğer telefon sürekli yeniden başlatmaya devam ederse, bu durumda cihazınızı güvenli mod üzerinden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Ardından sıfırlama gerçekleştirerek akıllı telefonunuzun yazılımını fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Telefonu fabrika ayarlarına çevirdiğiniz zaman Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununun çözülmesi gerekiyor. Tabii ki eğer sorun yazılımsal ise bu durumda çözüm elde edilmiş olacak.

Eğer sorununuz yazılımsal değilse, bu durumda sürekli döngü devam edecektir. Hatta bu durumda sıfırlama işlemini bile tam anlamıyla yapamayabilirsiniz. Sorununuzun donanımsal olduğuna karar verirseniz, yapmanız gereken kontrollere ve işlemlere geçelim.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Donanımsal Sorunlardan Kaynaklı Olan Hata

Sorununuz yazılımal değilse, donanım kısmını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kısımda en sık karşılaşılan sorun, batarya sorunudur. Bir dönem iPhone akıllı telefonlarının yavaşlatılması davasında da gündeme gelen bataryalar, yıpranmaya bağlı olarak telefonun kullanımını etkileyebiliyor.

Ayrıca Bakınız: Honor 20 Pro Teknik Çizimleri Sızdırıldı!

Eğer telefonunuz içerisinde yer alan bataryada bir sorun varsa, bu şekilde bir döngü hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Genelde kimyasal yaşlanmaya uğramış ve ömrünü tamamlamış olan pillerde bu tip bir sorun yaşanıyor.

Haliyle böyle bir sıkıntı yaşadığınız zaman ilk olarak pilleri kontrol etmeniz gerekiyor. Pilin hasarlı olduğunu kimi zaman şişmesinden kimi zaman ise anlık şarj değişikliklerinden anlayabilirsiniz.

Eğer şarjınız %50 seviyelerinden birden %10 seviyelerine düşüyorsa ve buna benzer durumlar yaşanıyorsa, batarya kısmında bir sorun var demektir. İlk yapacağınız işlem bataryayı değiştirmek olacaktır. Bataryalarınızı değiştirmenizin ardından Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Anakart Sorunu: Batarya sorunu yoksa ya da bataryaların değiştirilmesine rağmen sorunun devam ettiğini görüyorsanız, başka bir donanım sıkıntısı yaşanıyor demektir. Bu kısımda da en sık karşılaşılan sorun ise anakart sorunudur. Anakart kısmında yaşanan bir arıza, telefonun döngüye girmesine neden olur.

Ayrıca Bakınız: Yeni Nesil iPhone’lar Selfie Odaklı Olacak!

Genelde akıllı telefon üreticileri böyle durumlarda telefonun garanti süresi devam ediyorsa, ücretsiz onarım gerçekleştirmekte. Bunun için resmi servislere başvurmak gerekiyor. Özellikle resmi servisler kısmının altını çizelim. Anakart değişimi için mutlaka güvenilir adreslere başvurmanız gerekli. Kendi güvenliğiniz ve sorunsuz bir onarım için bu oldukça önemli.

Alınabilecek En iyi Telefonlar

Genelde bu sorunların dışında öne çıkan çok farklı bir sıkıntı olmuyor. Sadece donanım sorunu yaşıyorsanız, teknik servisin en mantıklı çözüm olabileceğini bir kez daha hatırlatalım.

Özellikle dahili bataryalarda, telefonunuzun bataryasını kendi kendinize değiştirmeye çalışmayın. Yanlış yapılan bir işlem, telefonun alev almasına neden olabilecek sorunları ortaya çıkaracaktır.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

11 YORUMLAR
  1. selamlar bende aynı problem oldu pili değiştirdim sorun devam etti dfu modunda ios yükledim yine olmadı
    hatanın ön kameradan olduğunu anladım kamerayı söktüm düzeldi yeni kamera takınca problem olmaz diye düşünüyorum.

  2. Ön kameradan kaynaklandığını nasıl anladınız Hocam aynı sorun bende de var şarjı varken misal 85 kapanıyor açıldında 1 oluyor 10 saniye sonra tekrar 80 çıkıyor

  3. Bende öyle degil telefonu 1 kere kapatınca hep kapanıp açılıyor telefonu şarja koyunca kapnmıyor şarj 100 olunca çıkarınca kapanmıyor ama her kapandığında bu sorunu yaşıyorum çözümü varmı?

  4. Merhaba gm5 plus d cihazım sarz a taktığımda kapanıp açılıyor sarz a takmadıgım zaman bu sorun yok ama sarz za takınca başlıyor kapanıp açılmaya sorun ne olabilir teşekkürler

  5. Ben samsung A51 yurtdışından sıfır aldırdım. Numarayı takana kadar her hangi bir sorun yoktu numarayı taktım telefon otomotik güncellemeye gitti. Sonra da kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. Birkaç servise götürdüm. Yazılım hatası olmadığını ama tam olarak ta neyden kaynaklandığını bilmiyorlar.

  6. Şarj bitti uyarısı gösteriyor, takıyorum açılıyor sonra siyah ekranda dönüyor. Kapanıyor. Sonra aynısı tekrar oluyor şimdi şarja takınca aynısı olacak diye kendi haline bıraktım bu arada iPhone 6 kullanıyorum. Çözüm bulanlar söyleşin lütfen

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here