Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkıyor

Akıllı telefonların popüler olup olmadığını tartışmak, şu dönemde en mantıksız iş olur. Telefon kullanımı o kadar yaygın bir hal aldı ki artık akıllı telefonlar ve akıllı telefon işletim sistemleri gözde haline geldi. Gözde olduğunuz zaman hedef haline de geliyorsunuz.

Hackerlar artık mobil dünyayı hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor ve sürekli yeni bir tehdit ortaya çıkıyor. Son dönemlerde kullanıcıların en çok şikayet ettikleri yeni tehdit ise telefonda durduk yere reklam çıkması.

Yeni old boot bootkit zararlı yazılımları telefonlarda reklam gösterme sorunlarına neden olmaya başladı. Hackerların bunu yapması ve telefonlarda sürekli reklam gösteriliyor olmasının da nedenleri var. Peki, neden sürekli telefonda reklam çıkıyor? Bunu engellemek için nasıl önlemler alınabilir? Sorunu çözebilir miyiz?

İlginizi Çekebilir: Kendi Cep Telefon Numaranı Öğrenme

Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkması Nasıl Bir Sorun?

Aslında nasıl bir sorun olduğu adında gizli. Telefonunuzu normal bir şekilde kullanıyorsunuz. Her şey normal giderken ve telefonu sorunsuz kullanırken bir anda karşınıza anlamsız bir açılır pencere geliyor ve telefonda reklam gösteriliyor.

Hangi uygulamada olduğunuzun ya da ne yaptığınızın bir önemi yok. Reklamın çıkması için belirlenen herhangi bir zaman da yok. Bu sorunda her an reklamlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Reklamı öyle hemen kapatmanız da mümkün olmuyor. Bazı reklamlar telefonu yeniden başlatıncaya kadar açık kalıyor bazı reklamlar gösterimden sonra kendisi kayboluyor. Belli bir düzen ya da belli bir sıralama yok. Gelişi güzel bir şekilde reklamlar denk geliyor demek daha doğru olur.

telefonda durduk yere reklam cikmasi

Telefonda Reklam Gösteriminin Amacı Ne?

Telefonlara yapılan yazılım saldırılarının bazı çeşitleri vardır. Hackerların çok farklı amaçları olabiliyor. Kimi hacker gruplarının amacı, kullanıcı bilgilerini ele geçirmek oluyor ve bunun için özelleştirilmiş olan bir yazılım sunuluyor.

Kimi saldırılar sadece kullanıcıların sahip oldukları bazı uygulamaların verilerine erişmek için yapılıyor. Ya da kullanıcının direkt olarak cihazı ele geçirilmeye çalışılıyor. Sizin anlayacağınız çok fazla seçenek var ve çok fazla ihtimal karşımıza çıkıyor.

Telefonda durduk yere reklam çıkması sorununa neden olan saldırının amacı ise reklamlardan gelir elde etmek. Web sitelerinin gelir kaynağı olan reklamlar, bazı hackerlar tarafından da gelir kaynağı olarak değerlendiriliyor.

telefonda durduk yere reklam cikmasi

Amaç sadece kullanıcıların reklamlara tıklamasını sağlamak oluyor. Kullanıcı reklama tıkladığı zaman, her tıklama başına karşı taraf bir gelir elde ediyor ve bu şekilde bir nevi kullanıcıların cihazlarından faydalanılarak kendi gelir kaynağı oluşturuluyor.

İlk etapta bundan ne kadar gelir elde edileceğini düşünebilirsiniz. Sonuçta reklamlara kaç kişi tıklamış olabilir.

Şöyle düşünün bir hacker reklam virüsünü yayarak dünya genelinde milyonlarca cihaza ulaşabiliyor. Milyonlarca cihaza ulaşılması durumunda, her cihazdan bir tık alınması durumunda çok ciddi kazançlara ulaşılabiliyor. Bu da reklam virüslerini popüler hale getiriyor ki son dönemde de çok artış yaşandı.

Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkması Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sorunun çözümü için 2 farklı kontrolü yapmanız ve bu iki seçenek üzerinde düzenlemelerinizi gerçekleştirmeniz lazım. Önlem almanız tabii ki mümkün ama nasıl önlem alacağınızı ve reklam virüslerini nasıl kaldıracağınızı öğrenmeniz gerek.

1.Yol: Uygulamaları Kontrol Etmek

Telefonda durduk yere reklam çıkması sorununa neden olan genelde casus yazılım içeren uygulamalardır. Uygulama mağazalarındaki kontrolleri de geçen bu uygulamalar adeta saklanır ve yüklenmeyi bekler.

Siz uygulamayı cihazınıza yüklediğiniz zaman da casus yazılım hemen devreye girmiş olur. Yapmanız gereken ilk şey uygulamaları kontrol etmek.

  • Telefonunuzun ayarlarına girin.
  • Uygulamalar bölümüne geçin.
  • Uygulamaları yönet kısmından ya da telefonunuza göre değişebilen uygulamaların kısmına girin.
  • Tüm uygulamaları gözden geçirin. Bilmediğiniz, emin olmadığınız uygulamalar varsa tamamını kaldırın.
  • Eğer uygulamaların hangisinde sorun olabileceğini kestiremiyorsanız, varsayılan uygulamalar dışında tüm uygulamaları kaldırın, önbelleği temizleyin ve akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.

Uygulamaları kaldırmak ve güvensiz uygulamalardan kurtulmak ilk çözüm olarak kullanılır. Sorun büyük bir olasılıkla casus yazılım içeren uygulamalardan kaynaklı olduğu için, uygulamayı kaldırmanız durumunda reklamlar bir daha gösterilmeyecek. Bu sadece birinci kısımdı. Yani illa ki sorun yüklediğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor demek doğru olmaz.

2.Yol: İnternet Tarayıcı Kontrolü

Telefonda hangi internet tarayıcısını kullanıyorsanız, bu tarayıcı üzerinden kontrollerinizi yapmanız lazım. Çünkü web sitelerinde dolaşırken de cihazınız virüs kapmış olabilir ve bu nedenle telefonda sürekli reklam çıkması olası olabilir.

Kullandığınız tarayıcının uygulamasını silmek, sizin işinize yaramayacaktır. Tarayıcılarda kullanılan önbellekleme sistemi nedeniyle, reklam virüsleri karşınıza çıkmaya devam edebilir. Yapmanız gereken kullandığınız tarayıcınız için önbellek temizlemesi gerçekleştirmek olacaktır.

  • Ayarlara” geçin
  • Uygulamalar” kısmına girin ve “Uygulamaları Yönet” diyerek menüye girin.
  • Kullandığınız tarayıcı uygulamasını seçin. Ardından “önbelleği temizle” ile önbellek dosyalarını temizleyin.
  • Telefonunuzu kapatın ve açın.

Eğer sorun tarayıcıdan kaynaklı ise iyi haber, artık sorun çözülmüş olacak ve bir daha reklam görmeyeceksiniz. Ama değilse ve sorun devam ediyorsa o zaman ek kontroller yapmanız gerekiyor.

Yardımcı Bir Program Kullanmak

Anlattığımız adımları uygulamanıza rağmen, telefonda durduk yere reklam çıkması sorunu devam ediyorsa ve cihazınız bir türlü düzelmiyorsa, işinizi görmesi için virüs programlarını kullanabilirsiniz. Reklam virüsü sisteminize sızmış olabilir ve uygulama silmek ya da tarayıcı temizlemek işinizi görmüyor olabilir. Bu gibi durumlar için önerdiğimiz uygulama Malwarebytes uygulaması.

Uygulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle reklam virüslerini çok kolay bir şekilde tespit edilen yazılım, cihazınızın dakikalar içerisinde taranmasını sağlayacaktır. Gelişmiş virüs motoru sayesinde dakikalar içerisinde yapılan tarama sonrasında, eğer bir virüs varsa tespit edilir ve virüs tamamen kaldırılır. Böylece telefonunuz reklamlardan kurtulmuş olur.

Reklam gösteriminin önüne geçmek için tüm bu adımların yeterli olması gerekiyor. Fakat virüs çok inatçıysa ve sistem dosyalarına kadar sızmışsa, Malwarebytes bile yeterli gelmeyebilir. Bu durumda yapacağınız son işlem ise cihazınızı sıfırlamak olacaktır.

Cihazınızı sıfırlamanız var olan her şeyi siler. Bu şekilde virüs silinmiş olur. Ama unutmayın ki bu yöntemle beraber telefonunuzdaki bilgileri de silmiş olursunuz. Yani öncesinde bir yedekleme yapmak isteyebilirsiniz.

Telefonda durduk yere reklam çıkması sorunu için adım adım bu çözümleri uygulamanız yeterli. En son çare sıfırlama işinizi görecektir. Sonuçta donanımsal bir sorun yok, sorun yazılımsal bir sorun ve sistemde yapılacak düzenleme işinizi görecektir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0