Telefondaki Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

Cep telefon numaralarının özellikle internet üzerinden paylaşılması ile birlikte, bu konuda pek çok suistimal yaşanmaktadır. Telefon numarası girilen sitelere yönelik yapılan telefon numaraları toplama işi ile birlikte telefon numaralarınız başka kişilerin eline geçebilmektedir. Özellikle gün içerisinde çok sayıda reklam ve spam mesaj alan kişiler, bu nedenle sürekli rahatsız olmaktadır. Bu kişiler il olarak da numara bulma yöntemleri kullandığından dolayı bölgenizdeki hizmetlerden ülke genelindeki pek çok firmanın reklam mesajlarına maruz kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda sizi rahatsız eden bu numaraları, sms servislerini engellemeniz mümkündür.

Spam mesajların her ne kadar sadece kişiyi rahatsız ettiği düşünülse de ucuz fiyatlarla satış yapıldığı belirtilen ürünler üzerinden kişilerin dolandırılması da mümkün olabilmektedir. Bu nedenle de bu spam mesajlara kişilerin hiçbir şekilde itibar etmemesi gerekmektedir.

Operatörünüzden destek alın!

Bu tür mesajlar için ilk olarak operatörünüzden destek almanız gerekir. Özel reklam ağına katılmış, numaranız servisler üzerinden mesaj alacak şekilde ayarlanmış olabilir. Bu nedenle ilk olarak bu tür bir sorgulama yaparak telefon numaranızın herhangi bir sisteme kayıt olmadığından emin olmalısınız. Bu tür üyelikler bulunuyorsa da operatörünüzdeki temsilciden bu konuda yardım alabilirsiniz. Ayrıca pek çok operatör bu konuda reklam mesajlarını almak istemediğinizi belirttiğinizde işlem yapabilmektedir. Ayrıca yine operatör tarafından size gönderilen ve gönderme aralıkları çok sık olan kampanyam mesajlarını da bu şekilde kapatma şansınız bulunmaktadır.

Uygulama kullanın

Reklam mesajlarını engelleme konusunda uygulamalar başarılı sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle akıllı telefonunuz bulunuyorsa, bu yönde hizmet veren uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bu uygulamalar size mesaj gönderen herhangi bir numara ya da ismi engellediği gibi bilinmeyen numaralardan gelen tüm mesajları engellemeye kadar fazlaca seçenek sunuyor.

Telefonunuzdan spam bildirin

Spam mesajlar için akıllı telefonların pek çoğunun desteklediği spam mesajlar bölümüne girerek spam olarak gördüğünüz numara ve kelimeleri bu bölüme girerek bu mesajları engelleyebilirsiniz.

mesaj

Alışverişler de kampanya ve indirimleri size iletmek için genelde telefon numaranız istenir. Bu tür yerler de sık sık size mesaj göndererek rahatsız edecektir. Bu nedenle bu yerlerde de telefonunuzu verirken bir kez daha düşünün.

Bu tür önlemler alarak engelleyebileceğiniz spam ve reklam mesajlarından kurtulmanın en önemli yolu da telefon numaranızı paylaşmada dikkatli olmanız. Öyle ki siz bu konuda gereken önemi vermezseniz, engelleme konusunda bir süre sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sürekli yeni servisler üzerinden gönderilecek mesajları engellemeniz de mümkün olmayacaktır. Bu nedenle telefon numaranızı olabildiğince az yerde paylaşın. Zira sahibinden.com gibi siteler üzerinden dahi satış için numaranızı paylaşmanız,kısa süre içerisinde telefon numaranızın kötü amaçlı kullanım için ele geçirilmiş olmasına neden olacaktır.

Ayrıca gelen mesajları hiçbir şekilde cevaplamamanız gerekiyor. Bu konuda pek çok kişi mağduriyet yaşarken, yazdığınız cevaplar ile pek çok ücretli servise aboneliğiniz gerçekleştirilebilir. Bu da faturalı hatlarda sürpriz faturalara, faturasız hatlarda ise bakiyenin sıfırlanmasına neden olur. Bu nedenle mağduriyet yaşamamak adına bu spam mesajlarına dikkat ederek hiçbir şekilde bu mesajlar ile ilgili işlem yapmamalısınız. Bu konuda gerektiği durumlarda şikayet hakkınızı kullanarak bu kişiler ile mücadele de mahkemeler üzerinden verebilirsiniz.

mesajCeza geliyor!

Kişilerin bu şekilde rahatsız edilerek, kandırılmasına karşın önlemler alınması amaçlı bu konuda ağır para cezaları getirilmiştir. 10 Bin TL’den başlayan cezalar 100 Bin TL’ye kadar çıkartılabilmektedir. Bu nedenle sizi rahatsız eden bu kişileri, şikayet etme hakkınız da bulunmaktadır.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0