Ana SayfaİpucuAktif gürültü önleyici kulaklıklar nasıl çalışır?

Aktif gürültü önleyici kulaklıklar nasıl çalışır?

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Hemen hemen her iyi kablosuz kulaklık ve en iyi kablosuz kulaklık, aktif gürültü önleme (ANC) ile birlikte gelir. Bu iyi birşey. Etrafımızdaki dünya gürültülü bir yerdir ve bazen onu engellemeniz gerekir. Evde, işte, şehirde veya toplu taşımada bu kulaklıkları veya kulaklıkları nerede kullanırsanız kullanın, kafanıza daha az dış ses gelirse dinleme deneyiminiz daha iyi olacaktır.

ANC bunu başarmaya yardımcı olur. ANC kulaklıklar, bir düğmeye basarak gelen gürültüyü bastırır ve dinlemek istediğiniz seslerin keyfini daha iyi çıkarmanızı sağlar. Etkili olduğunda, inanılmazdır. Ortamınızın sesini ayarlıyormuş gibi etrafınızdaki gürültüyü kısmak esrarengiz bir deneyimdir. Ancak çalışma şekli daha da garip.

Ses nedir?

Muhtemelen garip bir soru gibi görünüyor, ancak Samsung Galaxy Buds 2 Pro gibi nohut büyüklüğündeki kulaklıkların otomobillerin uğultusunu nasıl boğabildiğine girmeden önce, işte bazı bağlamlar. Çoğumuzun ses olarak deneyimlediği şey, hava basıncındaki değişikliklerin ürünüdür.

Kulak zarlarımız, kulaklarımızın içinde değişen hava basıncı dalgalarını algılayarak titreşimlerine neden olan ince zarlardır. Bu titreşimler daha sonra kafamızdaki bazı hassas kemiklerden geçerek sonunda beynin işitsel korteks adı verilen ve onları ses olarak algıladığımız şey olarak yorumlayan kısmına ulaşır. (Kemik iletimli kulaklıklar, tüm hareket eden hava işini keserek titreşimleri doğrudan kafatasınıza gönderir.)

Bu basınç değişiklikleri aynı zamanda havai fişekler veya bir konserdeki müzik gibi özellikle yüksek veya bas sesleri hissetmemizin nedenidir. Yüksek sesler, kısa bir süre içinde çok fazla havayı yok eder; bazen bu, yankılanmaları kulaklarınız dışında vücudunuzun başka yerlerinde hissetmenize yetecek kadardır.

Dalga biçimleri olarak gösterilen ses dalgalarını görmüş olabilirsiniz. Bu dalgalı grafiklerdeki Y ekseni, bir ses dalgasının genliğini temsil eder. Bu bağlamda, ne kadar havanın yer değiştirdiğinin bir ölçüsü olarak görülebilir. Daha fazla yer değiştiren hava, grafikte daha yüksek sesler ve daha uzun dalgalar anlamına gelir. X eksenindeki tepe noktaları arasındaki mesafe, bir sesin dalga boyudur. Yüksek perdeli seslerin kısa dalga boyları vardır; düşük seslerin uzun sesleri vardır.

ANC buna nasıl karşı koyar?

Gürültü önleyici kulaklıklar, ortamınızdaki sesi dinlemek için yerleşik mikrofonları kullanır. Kulaklıkların içindeki işlemciler gelen sesi analiz eder ve gürültüyü nötralize etmek için çalınan anti-gürültü oluşturur, böylece duymazsınız.

Bu bilim kurgu gibi gelebilir ama ses dalga biçimini düşünün. Y ekseni, genlik, teknik olarak hava moleküllerinin sıkışmasını ve açılmasını gösterir. X ekseninin yukarısı sıkıştırılır ve altının sıkıştırılmış hali açılır.

Anti-gürültü, hedef ses dalgasıyla aynı dalga boyuna sahiptir, ancak genliğinin fazı ters çevrilmiştir. Dalga biçimleri birbirinin ayna görüntüsü gibidir. Bu, gürültünün ses dalgası negatif hava basıncına neden olduğunda, anti-noise’ın ses dalgasının pozitif hava basıncına (ve tersi) neden olduğu ve ideal olarak ANC-kulaklık kullanıcısı için mutlu bir sessizlikle sonuçlandığı anlamına gelir.

ANC’nin yapabileceklerinin sınırları vardır. ANC kulaklık veya kulaklık kullandıysanız, muhtemelen bir uçakta duyabileceğiniz düşük, sürekli gürültü türlerini bastırmak için harika olsalar da, genellikle diğer insanların müziğine veya bir arabanın takırtısına karşı mücadele ettiklerini fark etmişsinizdir. Tutarlı, derin sesi tahmin etmek ve uygun gürültü önleme ile karşı koymak nispeten kolay olsa da, düzensiz, organik arka plan sesine gerçek zamanlı olarak tepki vermek daha zordur.

ANC perdesinin arkasında

Umarız bu, ANC kulaklıklarının gizemini çözmenize yardımcı olmuştur! Artık etrafınızdaki dünyayı engellemekte özgürsünüz. Teknik konular hakkında daha fazla açıklama için, mobil fotoğrafçılıkta piksel gruplamanın karmaşıklığını ele aldığımız kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz