Ana SayfaİpucuAMOLED, OLED ve P OLED arasındaki fark nedir?

AMOLED, OLED ve P OLED arasındaki fark nedir?

Tüm farklı premium akıllı telefon ekranları hakkında kafanız mı karıştı? İşte farklı ekran teknolojileri hakkında hızlı bir açıklayıcı.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

OLED ekranlar, tüm ileri teknoloji telefonlarda, tabletlerde, akıllı saatlerde, televizyonlarda ve hatta birçok ekonomik telefonda olağandır. Ancak, tek bir OLED teknolojisi türü yoktur. Cihazınıza bağlı olarak OLED, AMOLED veya POLED ekranınız olabilir.

OLED mürekkep gibi siyahlar, yüksek kontrast, düşük tepki süreleri ve inanılmaz parlaklık vaat ediyor. Birkaç dezavantajı vardır (öncelikle yanma olayı), ancak genel olarak bulabileceğiniz en iyi ekran teknolojisidir. Kısaltmaların arka planını, POLED ile AMOLED arasındaki farkı ve hangisinin daha iyi olduğunu açıklayarak doğru telefonu seçmenize yardımcı oluyoruz.

OLED teknolojisinin temelleri nelerdir?

OLED ekran çeşitleri arasındaki farklara geçmeden önce benzerliklerine bakalım. İster dizüstü ister akıllı telefon olsun, OLED cihazınız ne olursa olsun, bazı standart temeller vardır.

Her OLED ekranı milyonlarca diyot içerir, bu nedenle organik ışık yayan diyot adı verilir. Mikroskop altında bakıldığında, her ekran ayrı ayrı açılıp kapatılabilen bir dizi kırmızı, yeşil ve mavi diyottan oluşur. Bunun arkasında, bir OLED ekranın ışık yayan pikselleri mavi ve sarı ışık yayar. Sarı ve mavi ışık, tek bir piksel oluşturmak için kırmızı, yeşil ve mavi alt piksellerden geçerek beyaz ışığı oluşturmak üzere birleşir. Her piksel kendi ışığını ve rengini yönettiğinden, OLED ekranların ayrı bir arka ışığa ihtiyacı yoktur.

Bir OLED ekranın arka ışığa ihtiyacı olmadığından, pikseller kapatılarak siyah üretilir ve bu da derin, tutarlı siyahlar sağlar. Bu, üreticilerin pil ömrünü hızlı bir şekilde tüketmeden her zaman açık bir ekran gibi şeyler uygulamasına olanak tanır.

OLED teknolojisinin bir diğer kritik avantajı da yüksek kontrast oranları. Teknik olarak, OLED ekranlar “sonsuz kontrast” veya 1.000.000:1 kontrast oranları sunar. Bunun nedeni, OLED ekranların pikselleri tamamen kapatarak siyahı yeniden üretmesi ve kontrastın ekranın en parlak kısmı ile en karanlık kısmı karşılaştırılarak ölçülmesidir. Geliştirilmiş kontrast, ekrandaki içeriği daha canlı hale getirir ve parlak vurguların daha etkileyici görünmesini sağlar. Bu da OLED ekranların en iyi IPS LCD ekranlardan daha yüksek parlaklığa ulaşabileceği anlamına geliyor.

OLED ekranlar, benzer LCD ekranlardan daha fazla renk doğruluğu ile daha fazla renk görüntüleyebilir. Bu, içeriği önizlemek, düzenlemek ve oluşturmak için telefonlarını kullanan fotoğrafçılar ve kameramanlar için harikadır.

OLED ekranların neredeyse anlık piksel tepki süreleri vardır. Daha eski LCD ekranlar genellikle daha kısa yanıt sürelerine sahiptir çünkü bir renkten diğerine geçmek için sıvı kristalin yönünü fiziksel olarak değiştirmeleri gerekir ki bu da zaman alır. Bir OLED ekran, bir alt pikseli elektrik yüküyle açıp kapatarak onlara daha hızlı piksel tepki süresi verir.

Ayrı bir arka ışığın olmaması ve daha az bileşen kullanılması, OLED ekranların LCD’lerden daha ince olabileceği anlamına gelir ve bu da onları uygulamalarında daha çok yönlü hale getirir. Bu, daha kırılgan oldukları ve yüksek etkili veya yüksek stresli durumlarda hasara eğilimli oldukları anlamına gelir. Mühendisler, Gorilla Glass ve sağlam metal çerçeveler gibi teknolojileri kullanarak bununla mücadele ediyor. Bunun gibi hafifletme stratejileri, OLED ekranların maliyetini yükseltir.

OLED ekranlar, kullanılan malzemelere bağlı olarak şeffaf da olabilir. Şeffaf ekranlar, ekran içi parmak izi okuyucular ve ekran altı kameralar için yararlıdır; bu da üreticilerin daha az ve daha küçük çerçevelere, çentiklere ve ekran kesiklerine sahip akıllı telefonlar tasarlamasına olanak tanır. Çentikler ve kesikler gerekli olduğunda, OLED ekranların bu kesikler ve çentiklerin etrafında, arka ışığın kesikliğin etrafından geçmesi gereken LCD’lere kıyasla daha eşit bir parlaklığı vardır ve işler biraz karışır.

Özellikle akıllı telefonlar için önemli olan OLED ekranlar, piksel düzeyinde parlaklık düzenlemesi sayesinde, özellikle karanlık görüntüleri veya UI öğelerini görüntülerken genellikle daha az güç tüketir. Ancak, maksimum parlaklıkta bir OLED ekran genellikle eşdeğer bir LCD’den daha fazla güç kullanır.

Her yeni teknolojide olduğu gibi, OLED teknolojisi de kusursuz değildir. OLED ekranlar, diyotları oluşturan moleküllerin organik yapısından kaynaklanan, yaşlanma ve UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle bozulmaya eğilimlidir. OLED ekranların organik doğası, menüler, gezinme çubukları ve durum çubukları (uzun süreler boyunca ekranda kalan öğeler) gibi statik UI öğelerinin, kullanılamasalar bile kalıcı bir hayalet görüntü bıraktığı, ekran yanması adı verilen bir olguya da yol açar. Bununla birlikte, yanma, son yıllarda piksel kaydırma ve teknolojik gelişmelerle bir şekilde hafifletildi.

POLED nedir?

İlk OLED ekranları, tüm organik malzemeleri bir cam alt tabaka üzerine yerleştirdi. Bununla birlikte, cam serttir, bu nedenle katlanabilir ekranlar oluşturmak için esnek bir plastik alt tabakaya ihtiyaç duyulur ve bu da POLED ekranların oluşturulmasının önünü açtı.

POLED (polimer organik ışık yayan diyot), dayanıklılık ve çok yönlülük açısından avantajlar sunar. Cam alt tabakaların plastik olanlarla değiştirilmesi, onları daha darbeye dayanıklı hale getirir. Bir başka benzersiz avantaj da uygulamadadır. Tasarımcılar, elektroniği aynı düzlemde olması yerine ekranın bir kenarının altına katlayarak çerçeve boyutunu küçültebilirler. POLED ekranlar ayrıca cam alt tabakalı OLED ekranlardan önemli ölçüde daha incedir.

Google Pixel Fold

P OLED ve pOLED arasındaki farka dikkat edin. pOLED, LG Display’in plastik OLED ekranlarını markalamak için kullandığı ticari markadır. Bu ekranları çeşitli uygulamalar ve şirketler için üretir. Google, Pixel 2 XL‘de pOLED ekranlar kullandı, LG bunları LG Velvet ve çeşitli giyilebilir cihazlarda kullandı ve Apple’ın bazı Apple Watch modellerinde LG pOLED ekranlar kullandığı bildirildi. Google Pixel 2 XL kullanıcıları birkaç aylık kullanımdan sonra ekran yanmasından şikayet ettiğinden, LG’nin poLED ekranlarında yanma riski artıyor gibi görünüyor.

AMOLED nedir?

Bir telefonun çözünürlüğüne ve boyutuna ulaşmak için AMOLED ekrana (aktif matris organik ışık yayan diyot) ihtiyaç vardır. Daha eski, pasif matris OLED ekranlar (PMOLED), daha yüksek pikseller/çözünürlükler için daha yüksek voltajlar gerektirir. Voltaj ne kadar yüksek olursa, ekranın ömrü o kadar kısa olur.

Modern aktif matris OLED ekranlarda kullanılan ince film transistör (TFT) dizileri, ekranın depolama kapasitörlerinin şarj edilmesini kontrol eder. Bu TFT’ler akım akışını kontrol ederek PMOLED ekranlardan daha fazla enerji tasarruflu OLED panellerle sonuçlanır. Bu, çözünürlükten, kullanım ömründen veya güç tüketiminden ödün vermeden daha büyük bir ekran boyutu sağlar.

Super AMOLED markalı Samsung tarafından üretilen AMOLED ekranlar, yerleşik bir dokunmaya duyarlı katman içerir. Dinamik AMOLED, HDR özelliğine sahip bir ekran anlamına gelir.

Birçok AMOLED ekran, POLED ekranların avantajlarından yararlanan plastik alt tabakalar da kullanır: daha fazla dayanıklılık ve çok yönlülük.

QLED nedir?

QLED, adından da anlaşılacağı gibi OLED ekranlarla ilgili değildir, ancak genellikle OLED’e rakip olarak gösterilir ve hem OLED’in başarılarını hem de başarısızlıklarını hedef alarak teknolojinin yerini almayı amaçlar. QLED, kuantum nokta ışık yayan diyot anlamına gelir. QLED teknolojisinin temel ilkesi, normal bir OLED ile aynıdır. Bir görüntü oluşturmak için kırmızı, yeşil ve mavi alt piksel katmanlarından bir arka ışık geçirilir. Bununla birlikte, arka ışık, eşit şekilde aydınlatılmış büyük bir katman değildir. Bunun yerine QLED ekranlar, arka ışığı sağlamak için ayrı ayrı kontrol edilen bir dizi küçük LED kullanır. Ayrı ayrı kontrol edilen LED’lerin kullanılması, ekranın daha yüksek kontrastla daha doğru bir görüntü üretebileceği anlamına gelir.

Genel olarak konuşursak, QLED ekranların OLED ekranlara benzer avantajları vardır; yüksek tepe parlaklık, yüksek kontrast, mükemmel siyahlar ve iyi doygunluk. Yine de, görüntü tutma ve azaltılmış genel ve sürekli parlaklık gibi bazı OLED avantajlarından yoksundurlar.

QLED, TV’lerde ve büyük bilgisayar monitörlerinde bulunur çünkü en çok fayda gördüğü yer burasıdır. Telefonlardaki OLED ekranlar, QLED’in rekabet edemeyeceği veya son kullanıcıya herhangi bir pratik fayda sağlayamayacağı kadar küçük, yeterince parlak ve yeterince ucuz.

Görüntü kalitesini başka hangi faktörler etkiler?

Ekran türü, yapbozun yalnızca bir parçasıdır. Son kullanıcı için herhangi bir fark yaratmıyorsa egzotik teknoloji ne işe yarar? Akıllı telefon üreticileri, ekranlarını geliştirmek için birçok yaklaşım kullanır. Ekran tipi dışında aramanız gereken birkaç şeye bakalım.

Çözünürlük ve piksel yoğunluğu

Çözünürlük, bir ekranın sahip olduğu piksel sayısıdır. Genellikle bir oran olarak yazılır: uzun kenardaki pikseller kısa kenardaki pikseller, örneğin 1920 x 1080. Çoğu akıllı telefon ekranı, en alt seviyede 720p (1280 x 720) ile bazı Sony modellerinde 4k (3480 x 2160) arasında bir çözünürlüğe sahiptir. 4k, 15 inç’in altındaki her şey için aşırı ve nadir olsa da, 720p, 1080p ve 1440p’nin tümü genel akıllı telefon çözünürlükleridir.

İdeal akıllı telefon ekran çözünürlüğü, ekran boyutuna bağlıdır. İnç başına piksel (PPI) adı verilen bir ölçü, ekranın dikey veya yatay inç cinsinden piksel sayısını tanımlar. 6 inçlik bir ekran için en az 1080p veya 350 PPI üstü hedeflemelisiniz. Bu, telefonunuzdaki bir metnin net olmasını sağlayacaktır.

Alt piksel düzeni

Alt piksel, bir görüntüde çeşitli renkleri görüntülemek için farklı miktarlarda bir araya gelen, pikselin ışık yayan parçalarından biridir – çoğu ekranda bunlar kırmızı, mavi ve yeşildir. RGB alt piksel düzenleri uzun süredir yaygın bir seçenek olsa da, bazı ekran üreticileri BGR, PenTile, RGBG ve WRGB gibi alt piksel düzenlemelerini kullanmayı tercih ediyor. Bu alt piksel düzenlerinin var olmasının nedeni, görüntüleme teknolojisinin çeşitli eksiklikleriyle mücadele etmektir.

Çözünürlükte olduğu gibi, alt piksel düzeni algılanan görüntü kalitesini etkileyebilir. Kısa ekran tarihi boyunca, üreticiler ve tasarımcılar bir standart olarak RGB’ye karar verdiler, yani içerik genellikle bu düzen için optimize edildi. Üreticiler yeni alt piksel düzenleri icat etmeye karar verdiğinde, algılanan kalite biraz etkilendi.

Peki üreticiler neden tek pikselli düzenler kullanıyor? Üreticiye ve hedeflerine bağlıdır. Samsung, AMOLED ekranlarında görüntü tutulmasıyla mücadele etmek için RGB alt pikselleri yerine RGBG kullanan PenTile ekranları kullanıyor. WRGB ekranlar, OLED ekranlarda parlaklığı artırmak için ayrı bir beyaz alt piksel ekler; bu teknoloji, normalde loş olmasıyla ünlüdür.

Bu garip düzenlerin sebepleri var. Örneğin PenTile, yanma etkisini azaltmak ve panel ömrünü uzatmak için yeşil alt piksel sayısını artırır. Yine de birçok kişi, genellikle alışılmışın dışında alt piksel düzenlerinden kaynaklanan azalan çözünürlük ve netliğe karşı hassastır. Bu çözünürlük sorunlarının bir kısmı, metni ve ekrandaki öğeleri yumuşatmak için alt piksel bazında çalışan alt piksel kenar yumuşatmada yatmaktadır. Bazıları bunu diğerlerinden daha iyi yapıyor, bu yüzden bir iPhone 13’ün ekranı rakiplerinden daha keskin görünüyor. Bununla birlikte, Samsung bile PenTile düzenlerinin çözünürlük ve netlik açısından sıkıntı çektiğini kabul ediyor.

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda, piksel yoğunluğu o kadar yüksektir ki, alt piksel düzenindeki bir değişiklikten kaynaklanan kalitede hafif bir düşüş fark etmezsiniz. Oysa, muhtemelen yeşil alt piksellerin diğerlerinden daha hızlı tükendiğini göreceksiniz, yani PenTile ve arkadaşları muhtemelen bir alternatif gelene kadar burada kalacaklar.

Yenileme hızı

Yenileme hızı, bir ekranın saniyede yenilenme sayısıdır ve daha yüksek yenileme hızları, hareketin ve animasyonların daha yumuşak görünmesi anlamına gelir. Genel olarak, 60Hz, yaygın olarak bulunan en düşük yenileme hızıdır ve kusursuz bir şekilde kullanılabilir. Birçok modern amiral gemisi telefon ve birkaç orta sınıf telefon 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz ve hatta 240 Hz ekran sunar.

Günlük kullanımda 90Hz veya 120Hz yenileme hızı fark edilirken, bunun üzerindeki herhangi bir şey, fark edilir bir değişiklik olmayacağından oyun oynamak için ayrılmalıdır. Daha yüksek yenileme hızı pil performansını etkileyeceğinden dengeyi bulmak çok önemlidir. Değişken ve uyarlanabilir yenileme hızı teknolojisi gibi seçenekler, pilden ödün vermeden yüksek yenileme hızları sağlar.

OLED ekranlardaki yanıt süreleri genellikle daha düşüktür, yani ekranlar bu yüksek yenileme hızlarına ulaşabilir ve azaltılmış gölgelenme sayesinde bu yüksek yenileme hızlarında daha iyi görünebilir.

Parlaklık

Akıllı telefonlar genellikle dışarıda parlak güneş ışığında kullanılır, bu nedenle ekran parlaklığı çok büyük bir faktördür. Ekran parlaklığı nit veya cd/m² cinsinden ölçülür. En yüksek parlaklık, ekranın küçük bir bölümünün anlık maksimum parlaklığıdır, sürekli parlaklık ise tüm ekranın parlaklığının daha gerçekçi bir temsilidir. 600 nit’in üzerinde sürekli parlaklığı hedefleyin, çünkü altındaki herhangi bir şey parlak koşullarda okunabilirlik sorunlarına neden olabilir. Öte yandan, parlaklık lineer olarak değil, logaritmik olarak ölçülür, yani 1.200 nit, 300 nitten yalnızca iki kat daha parlaktır. Bu, birçok üreticinin bir pazarlama noktası olarak yüksek parlaklık ölçümlerine ağırlık vermesi nedeniyle önemlidir.

Bunların herhangi biri neden önemli?

Bilgi Güçtür. Bu, satın aldığınız teknoloji için her şey kadar doğrudur. Bir ürünü diğerinden ne zaman ve neden satın almak isteyebileceğinizi bilmek için kullandığınız ürünlerin arkasındaki teknoloji hakkında en azından biraz bilgi sahibi olmalısınız. Üreticiler, gerçekte bu gelişmiş teknolojiye asla ihtiyacınız olmayabilecekken, bazı yeni teknolojilere veya teknik özelliklere dayalı bir ürünün güncellenmiş sürümünü satmayı severler.

Ekran özellikleri farklı değil. OLED ekranların bazı insanlar için en iyi seçenek olabileceği doğru olsa da, çok değerlidirler ve pek çok insan aradaki farkı fark etmez.

Parlaklık, yenileme hızı ve çözünürlüğün tümü temel faktörlerdir ve bir ekran seçiminde belirleyici faktör, söz konusu parlak yeni teknoloji değil, bir bütün olarak performans olmalıdır. OLED ekrana ve yüksek yenileme hızına sahip bir telefon arıyorsanız, satın alabileceğiniz en iyi Android telefonlara göz atın.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz