Ana SayfaAndroid HaberleriAndroid telefonunuzda veya tabletinizde uygulamaları hızlı bir şekilde devre dışı bırakma

Android telefonunuzda veya tabletinizde uygulamaları hızlı bir şekilde devre dışı bırakma

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

En iyi Android telefonlar bile, önceden yüklenmiş bloatware ile birlikte gelir; bu, zorunlu olarak gerekli değildir ve uygulama çekmecenizde depolama alanı kadar yer kaplar. Bu uygulamalardan bazıları, kaldırmak yerine yalnızca gizleyebileceğiniz sistem uygulamaları olabilirken, diğerleri tamamen kaldırılabilir. Her iki durumda da işlem kolaydır ve yalnızca birkaç dakika gerektirir.

Uygulama başlatıcıdan

Android telefonunuzdaki uygulamaları kaldırmanın veya devre dışı bırakmanın en kolay yolu, uygulama başlatıcıdır. Bunu birkaç adımda nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Telefonunuzun uygulama çekmecesini açın. Bu genellikle ana ekranınızdaki Uygulamalar düğmesine dokunarak veya yukarı kaydırarak yapılır.
 2. Kurtulmak istediğiniz uygulamaya basın ve basılı tutun.
 3. Uygulamanın altında, onu devre dışı bırakma veya kaldırma seçenekleriyle birlikte bir bağlamsal menü açılır.
 4. Uygun seçeneği belirleyin ve kaldırma işlemini onaylayın.
 5. Uygulamayı kaldırma veya devre dışı bırakma seçeneği yoksa bu, devre dışı bırakılamayan bir sistem uygulamasıdır.

Ayarlar menüsünden

Bazı uygulamalar başlatıcıda görünmeyebilir, bu da onları bulmayı ve kaldırmayı zorlaştırır. Aşağıdaki adımları izleyerek telefonunuzdaki hemen hemen tüm uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulamalar‘a dokunun.
 2. Kaldırmak istediğinizi seçin.
 3. Ekranın altında, devre dışı bırakma veya kaldırma seçeneği görebilirsiniz. Uygun seçeneği belirleyin ve kaldırma işlemini onaylayın.
 4. Uygulamayı kaldırma veya devre dışı bırakma seçeneği yoksa bu, devre dışı bırakılamayan bir sistem uygulamasıdır.

Devre dışı bırakılan uygulamalar nasıl geri yüklenir

Önceden yüklenmiş uygulamaların çoğu kolayca devre dışı bırakılabilse de, bunları daha sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz. İhtiyacınız olması durumunda bunu yapmak kolaydır. Önceden devre dışı bırakılmış bir uygulamayı geri yüklemek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulamalar‘a dokunun.
 2. Devre dışı bırakılan uygulamalara açıklamalar eklenerek fark edilmeleri kolaylaştırılır. Devre dışı bırakılan uygulamaları bulmak için filtreleri de kullanabilirsiniz.
 3. Etkinleştirmek istediğiniz uygulamayı seçin.
 4. Ekranın alt kısmında ‘a dokunun.
 5. Uygulama anında etkinleştirilir.

Daha fazla depolama alanı boşaltın

Bu ipuçlarıyla, ister devre dışı bırakın ister kaldırın, ihtiyacınız olmayan uygulamalardan kurtulmak kolaydır. Bu işlem, telefonunuzun sorunsuz çalışmasını sağlar ve depolama alanından tasarruf sağlar. Cihazınızda daha fazla depolama alanı boşaltmak için başka adımlar atarak, onu ihtiyacınız olan şeylere ayırmanıza olanak tanır.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz