Ana SayfaTeknoloji HaberleriAndroid Yaşlandıkça Banka Hesapları Riske Giriyor!

Android Yaşlandıkça Banka Hesapları Riske Giriyor!

-

Akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu Android İşletim sistemi kullanırken haliyle bazı art niyetli açıkgözler de boş durmuyor. 

Gündemi bu aralar meşgul eden bir casus var ki  Android ile gayet uyum içinde çalışıyor. Hatta öyle uyumlu ki her Android güncellemesinde kendisine mutlaka yer buluyor ve yeniliyor. Özellikle telefon bankacılığının yaygınlaştığı günümüzde artık tehlike arz etmeye başlayan bu casus  Android.Bankosy adı ile anılıyor. Ve öyle bir duruma gelmşi ki banka hesabınızı sizden alabilecek yeteneklere kavuşmuş. 

İnternet bankacılığında güvenlik üst seviyede öyle ki her banka girişinizde tek kullanımlık şifre gelmesi bile sizi bu truva atından korumuyor. Ve bu casusun görevi sizin hesabınıza ulaşmak  ve bunun için tüm donanıma sahip olması kendisini en tehlikeli olarak tanımlatıyor.

Android.Bankosy

Virüs tarayıcı üreticisi Symantec’in araştırmasına göre Android.Bankosy adıyla anılan casus, aldığı son güncellemeyle birlikte iki adımlı oturum açma sistemlerinin bir parçası olan şifreleri izlemeye başladı. Genel güvenlik uygulaması olarak bankalar, kullanıcı adı ve parola ile oturum açma işleminin ardından güvenlik önlemi olarak tek kullanımlık bir şifreyi müşterisinin kayıtlı telefonuna SMS olarak gönderiyor. Casus uygulama, oturum açma bilgilerini ve bu SMS’leri çalarak banka hesabınızı hırsız patronlarının eline veriyor.  

Bankalar değişik yollarla güvenli olduklarını düşündükleri metodları da kullanmaya başladılar.  Artık ses üzerinden kod iletme yöntemini kullanıyorlar. Ancak Bankosy öyle bir seviyeye ulaşmış ki, bu otomatik telefon aramalarını da yönlendirir hale getirilmiş. Asya-Pasifik bölgesinde çoğu mobil sağlayıcı,*21* servis koduyla çağrıları yönlendirmeye izin veriyor. Casus yazılım bu servis kodundan faydalanarak çağrıları yönlendirebiliyor.

android-bankosy

Bankosy casusu, İnternet Bankacılığı kullananların yaptıklarını Android üzerinden yaparak ve bankadan gelen çağrıyı kullanıcıya fark ettirmemek için telefonu sessiz moda alıp sizi bihaber bırakabiliyor.  Ve bankalar bu durumlarda siz işlem yapmış olarak algıladığından hesaplarınızın başka hesaplara havalesini mümkün kılıyor üstelik sorumluluk da kabul etmiyorlar. İlk olarak Temmuz 2014’te keşfedilen casus programı şu ana kadar çok sayıda kullanıcının canını yakmış durumda.

Bu durumdan nasıl kurtulacağız derseniz akıllı telefonunuzu zaman zaman virüs taramasından geçirin ve virüs tarama programınızı her zaman güncellemeyi ihmal etmeyin.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here