Ana SayfaİpucuBilmeniz gereken 5 önemli iPhone güvenlik özelliği

Bilmeniz gereken 5 önemli iPhone güvenlik özelliği

-

Qiyuan elektrikli sedan A07’yi tanıttı

Çin otomotiv sektörünün önde gelen oyuncularından Changan Automobile, kısa bir süre önce yeni alt markası...

iOS 16, yeniden tasarlanmış şık bir kilit ekranına sahipken, en yeni işletim sistemi, sizi ve verilerinizi korumaya yardımcı olmak için oluşturulmuş bir dizi yeni güvenlik ve gizlilik özelliğine ev sahipliği yapıyor. İşte iPhone’unuzu bilgisayar korsanlarından daha iyi koruyan ve içinizin daha rahat olmasını sağlayan beş yeni özellik.

Hızlı güvenlik yanıtı

iOS, yanı sıra macOS ve iPadOS artık otomatik “hızlı güvenlik yanıtlarına” izin veriyor. Bu, Apple‘ın yazılıma hızlı bir şekilde yama uygulamasına (yani, sıfır gün veya diğer kritik güvenlik açıkları) ve yeniden başlatma veya herhangi bir son kullanıcı etkileşimi gerektirmeden milyonlarca cihaza göndermesine olanak tanır.

Bu, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri > Otomatik Güncellemeler altında bulunur.

İlginç bir şekilde, bu özellik kapatılsa bile, Apple “bazı sistem dosyalarının” arka planda otomatik olarak güncellenebileceğini söylüyor.

Kilit Modu

Başlangıçta NSO’nun Pegasus’u gibi casus yazılımlara yanıt olarak oluşturulan bir özellik olan Kilitleme Modu, gazeteciler, politikacılar, aktivistler ve hükümet yetkilileri gibi son derece karmaşık siber saldırılar nedeniyle risk altında olabilecek cihaz sahiplerine aşırı düzeyde ek koruma sunar. Kötü amaçlı yazılımların sızmasını çok daha zorlaştırmak için Mesajlar ve web’de gezinme gibi en çok kötüye kullanılan cihaz özelliklerini sınırlayarak çalışır.

Veya, Apple’ın açıkladığı gibi, Kilitleme Modu “yüksek oranda hedeflenmiş paralı casus yazılımlar tarafından potansiyel olarak yararlanılabilecek saldırı yüzeyini azaltmak için kullanılır, belirli uygulamalar, web siteleri ve özellikler güvenlik için kesinlikle sınırlıdır…”

Çoğu kişi asla bu tür saldırıların hedefi olmaz, ancak denemek isterseniz: Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Kilit Modu ve ardından Kilit Modunu Açın. Ayrıca detaylı olarak iPhone ve iPad’de yüksek güvenlik için Kilit Modu nasıl etkinleştirilir konumuzda da göz atabilirsiniz.

Geçiş anahtarları

Bilmeyenler için Parolalar, parola ihtiyacını değiştirmek için iOS 16 ile uygulanan yeni bir kimlik doğrulama yöntemidir. Bu özellik, FIDO Standardına dayalı olarak Apple, Google ve Microsoft ile ortaklaşa gelir.

Kurulum oldukça basit. Parola kullanan bir web sitesi veya uygulama aracılığıyla kaydolmak isteyen kullanıcılardan her zamanki gibi bir hesap açmaları istenecektir (bu süreç değişmedi). Ardından, geçiş anahtarını kaydetmenizi isteyen bir pencere görünecektir. Kullanıcı oturum açmak için bu web sitesine veya uygulamaya geri döndüğünde geçiş anahtarını seçebilir ve Face ID veya Touch ID kullanarak doğrulayabilir. Kullanıcı adı, şifre veya başka bir kimlik doğrulaması gerekmez.

Parolalar, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura çalıştıran tüm Apple aygıtlarında çalışır. Bir işletim sisteminde oluşturulan tüm anahtarlar, aynı kullanıcının cihazları arasında iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla senkronize edilir. Ayrıca, hem yerel geçiş anahtarları hem de iCloud ile değiştirilenler uçtan uca şifrelenmiştir, bu nedenle okunamaz.

Bu özelliğin kullanılabilirliği hâlâ sınırlı olsa da, saldırganların hesapları ihlal etmesini zorlaştırmak için değerli bir araçtır.

Notları güvenli hale getirin ve şifreleyin

Notlar uygulamasında oluşturulan notları kilitleme veya “güvenli hale getirme” yeteneği o kadar da yeni olmasa da, özelliğin var olduğunu belirtmekte fayda var. Güvenli notlar uçtan uca şifrelenir ve kullanıcı tarafından sağlanan bir parola kullanılarak veya yalnızca Face ID veya Touch ID ile kimlik doğrulaması yapılarak görüntülenebilir.

Bir notu korumanın birden fazla yolu vardır, ancak en hızlı yol notu bir klasörün içinden basılı tutmak, Notu Kilitle’ye basmak ve hepsi bu kadar.

Apple, güvenli notları nasıl şifrelediği hakkında:

“Bir kullanıcı bir notu güvence altına aldığında, PBKDF2 ve SHA256 kullanılarak kullanıcının parolasından 16 baytlık bir anahtar elde edilir. Not ve tüm ekleri, Galois/Sayaç Modu (AES-GCM) ile AES kullanılarak şifrelenmiştir.”

AES-GCM güvenli bir şifredir ve kriptografi açısından daha fazla veri bütünlüğü sağlar ve CBC gibi benzer şifreleme modlarından biraz daha hızlıdır. Bu tür bir şifrelemeyi kırmak, mevcut bilgi işlem teknolojisi kullanılarak teknik olarak milyarlarca yıl alabilirken, hiçbir sistemin tamamen güvenli olmadığını belirtmek önemlidir.

Güvenlik kontrolü

iOS 16 ile gelen bir diğer önemli yeni güvenlik özelliği de Güvenlik Kontrolü. Bu yeni araç, ev içi taciz yaşayan veya bu tür bir saldırı riski taşıyan kişiler için tasarlandı ve kullanıcıların kimlerle bilgi paylaştıklarını kontrol etmelerine, tüm Mesajları ve FaceTime’ı kısıtlamalarına, sistem gizlilik izinlerini sıfırlamalarına, iPhone veya Apple Kimlikleriyle ilişkili parolaları değiştirmelerine ve daha fazlasına olanak tanıyor.

Apple, iPhone için Güvenlik Kontrolü’nü şu şekilde açıklamaktadır:

“Kişisel güvenliğiniz risk altındaysa, bilgilerinizi paylaşmayı hızlı bir şekilde durdurmak veya bireysel kişiler ve uygulamalarla paylaşımı gözden geçirmek ve güncellemek için iPhone’da (iOS 16 veya sonraki sürümleri çalıştıran) Güvenlik Kontrolü’nü kullanabilirsiniz.”

Nihayetinde, kendinizi erişimi tamamen kesmek istediğiniz bir durumda bulursanız, bu özellik neredeyse bir panik düğmesi gibi davranabilir. Bunu Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Güvenlik Kontrolü‘ne giderek bulabilirsiniz.

Cihazlarımız giderek daha entegre hale geldikçe, verilerimizi ve gizliliğimizi güvende tutmak da öyle. iOS 16’nın güvenlik odaklı yeni özelliklerinden hiçbiri ilginizi çekmese bile, sürekli olarak en son iOS sürümüne güncelleme yapmak çok önemlidir;

Apple, tüm iPhone’lar için güncellenmiş iOS 17.0.2 sürümünü yayınladı

Apple, tüm uyumlu iPhone modelleri için iOS 17.0.2'nin güncellenmiş bir sürümünü yayınlayarak kullanıcıların endişelerine hızlı bir şekilde yanıt verdi....
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz